Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy mąż może sprzedać samochód bez zgody żony?

3 komentarze

Pytanie: Czy mąż może sprzedać samochód bez zgody żony? Chodzi oczywiście o samochód wchodzący do wspólności ustawowej małżeńskiej. Wiem, że nie ma prawa dokonać darowizny takiego samochodu a co w przypadku sprzedaży?

Przeczytaj też: Darowizna samochodu bez zgody małżonka

Odpowiedź: Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 37 § 1 KRiO (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) dotyczącego czynności prawnych których dokonanie wymaga zgody współmałżonka. Przepis ten stanowi, że zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
1)
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;
2)
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;
3)
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, do dokonania przez małżonka sprzedaży samochodu wchodzącego w skład majątku wspólnego nie jest wymagana zgoda współmałżonka.

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 sierpnia, 2022

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Czy mąż może sprzedać samochód bez zgody żony?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czyli zgodnie z punktem 3 jeżeli samochód wchodzi w skład przedsiębiorstwa, to zgoda współmałżonka jest wymagana do sprzedaży?

    Michał

    11 Sie 22 o 04:56

  2. Na to wygląda. Przedsiębiorstwo obejmuje między innymi własność nieruchomości lub ruchomości – art. 551 punkt 2 kc (kodeksu cywilnego).

    admin

    11 Sie 22 o 09:40

  3. Na zbycie jakiegokolwiek wartościowego składnika majątku a takim zwykle jest też samochód, powinna być wymagana zgoda współmałżonka. A tak to jedno sprzeda bez zgody drugiego a pieniądze zatrzyma sobie. Mało to skłóconych małżeństw?

    Aśka

    12 Sie 22 o 10:02

Skomentuj