Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania
Pytanie: Podpisaliśmy umowę najmu z człowiekiem który jak się niedawno okazało, nie jest właścicielem mieszkania. Mieszkanie należy do jego ciotki a w umowie najmu nawet pełnomocnictwa od niej brak. Czy taka umowa z wynajmującym niebędącym właścicielem mieszkania jest ważna?
Odpowiedź: Tak, umowa najmu Pana i wynajmującego niebędącego właścicielem mieszkania obowiązuje i to nawet wtedy, gdy nie posiada on pełnomocnictwa od właściciela do zawarcia umowy najmu. W art. 659 kc (kodeksu cywilnego) definiującego umowę najmu brak zapisu o tym, że wynajmujący musi być właścicielem rzeczy (w tym przypadku – mieszkania). Wynajmującym może być każdy kto zapewni najemcy używanie rzeczy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28.3.2014 r., sygn. akt III CSK 156/13).
Najemca który odkryje, że wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania, nie może uchylić się od skutków zawarcia umowy najmu czyli przede wszystkim płacenia umówionego czynszu.
Jednakże umowa najmu zawarta przez osobę niebędącą właściciel mieszkania nie jest dla właściciela wiążąca; wiąże tylko jak wskazano wyżej, wynajmującego i najemcę. Właściciel mieszkania może w takiej sytuacji nakazać najemcy natychmiastowe opuszczenie – zwolnienie mieszkania.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Zgadza się, wynajmujący nie musi być właścicielem mieszkania, aby je wynająć. Zgodnie z polskim prawem, umowa najmu nie wymaga od wynajmującego posiadania tytułu własności do wynajmowanego lokalu. Wystarczy, że wynajmujący ma prawo i faktyczną możliwość oddania lokalu do używania, np. jako najemca, dzierżawca, użytkownik lub osoba z prawem do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Ira
19 mar 25 o 06:47