Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skuteczność egzekucji komorniczych – czy bać się komornika?

Brak komentarzy

Firmy windykacyjne radzą dłużnikom niby w ich interesie, żeby nie unikali windykatorów i dobrowolnej spłaty długu, bo w przeciwnym wypadku sprawa trafi do sądu po czym do komornika co łącznie da dodatkowe wysokie koszty obciążające dłużnika a egzekucja komornicza będzie dokuczliwa i rujnująca. Jak chodzi o te koszty procesowe, to owszem, w nakazie zapłaty, w wyroku sąd orzeka o obowiązku ich zwrotu przez dłużnika a komornik je egzekwuje łącznie z zaliczkami które wpłacił mu wierzyciel i swoją 10 procentową opłatą stosunkową, tylko że… w Polsce większość egzekucji komorniczych jest całkowicie bezskutecznych. Od wielu lat skuteczność postępowań egzekucyjnych oscyluje na poziomie 20%; są to dane z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Postępowanie egzekucyjne są nagminnie umarzane z powodu ich bezskuteczności a tytuły wykonawcze zwracane wierzycielom; o każdym czasie (po kilku latach albo i od razu) mogą ponownie wnieść o egzekucję tylko po co – komornik znów zażąda zaliczki w kwocie np. 300 zł której to zaliczki wierzyciel prawdopodobnie też nie odzyska, bo egzekucja znów będzie bezskuteczna. Dłużnik po bezskutecznej egzekucji wie, że może zostać wznowiona. Owszem, zdarzają się przypadku skutecznych ponownych egzekucji kiedy to dłużnik w końcu ma dochody (znalazł pracę) i majątek (na przykład spadek otrzymał) ale rzadko. Skuteczność komorników zależy właśnie od tego, czy dłużnik ma oficjalne (a nie ukryte) odpowiednio wysokie dochody i majątek.

Znane są też jednak przypadki bezskutecznych egzekucji w odniesieniu do dłużników aktywnie prowadzących firmę na siebie. Zmienianie co jakiś czas konta firmowego (dobre są tutaj) albo osobistego (dobre są tutaj) sprawia ze miesiącami konto jest niezajęte, bo komornicy w większości nie częściej własnie jak raz na kilka miesięcy szukają nowych kont dłużnika przez system OGNIVO. Więcej o unikaniu egzekucji: Jak wstrzymać lub opóźnić egzekucję komorniczą.

Czy zatem bać się komornika? Jeżeli masz jawne dochody i majątek to tak, lepiej dogadać się z wierzycielem czy z firmą windykacyjną gdyż będzie taniej gdy dojdzie do postępowania egzekucyjnego. A jeżeli nie masz dochodów i majątku, to się nie bój; komornik to nie windykator z półświatka.

A Ty (przyszły) wierzycielu, jeżeli chcesz aby w twojej sprawie komornik okazał się skuteczny, to zabezpiecz swoją należność rzeczowo: hipoteką albo zastawem albo przynajmniej sprawdź zawczasu wypłacalność dłużnika tak jak robią to banki oceniając zdolność kredytową.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj