Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skuteczność firm windykacyjnych

6 komentarzy

Skuteczność firm windykacyjnych działających w granicach prawa zależy głównie od tego, z jakimi dłużnikami ma do czynienia. Jeżeli dłużnicy nie posiadają oficjalnie majątku ani dochodów, to skuteczność windykacji jest bardzo niska i nawet najlepsza firma windykacyjna długu nie odzyska. Podobnie jak skuteczność komorników. Firma windykacyjna co prawda nie ma uprawnień komornika ale może dłużnikowi uzmysłowić, że jeśli nie zapłaci dobrowolnie, to w końcu zajmie się nim komornik. A dłużnik który oficjalnie nie ma majątku ani dochodów nie przestraszy się kosztów procesu sądowego którymi straszy go windykator ani kosztami i skutkami zlicytowania mu majątku przez komornika.

Przeczytaj też: Windykacja miękka i twarda

Taki dłużnik (co wiadomo że kredytu i tak nie otrzyma z powodu braku dochodów) nie przestraszy się też rejestrów długów jak KRD, Infomonitor i ERIF którymi straszy go windykator. Na marginesie warto zauważyć, że te rejestry długów generalnie są nieskuteczne, także w odniesieniu do aktywnie działających firm. Prędzej już pożądanie wrażenie na dłużniku (pod warunkiem że jednak jakiś majątek ukryty ma) może zrobić upublicznianie jego zadłużenia w internecie a zwłaszcza w miejscu zamieszkania (plakaty na słupach itp.) ale firmy windykacyjne działające w granicach prawa raczej nie praktykują takiego plakatowania. Czasem jakiś taki nieuczciwy dłużnik przestraszy się zapowiedzi zawiadomienia organów ścigania i spłaci choć cześć długu ale rzadko. Nic więcej firma windykacyjna działająca w granicach prawa zrobić nie może. Może więc tyle co może sam wierzyciel a nawet mniej.

Przeczytaj też: Nieuczciwe firmy windykacyjne

Wysoka jest natomiast skuteczność “firm windykacyjnych” stosujących groźby karalne a zwłaszcza przemoc. Także w odniesieniu do dłużników z ukrytym majątkiem któremu komornik nie straszny. Jednak zlecanie windykacji bandytom jest ryzykowne. Mogą zainteresować się samym zleceniodawcą (wymuszenie rozbójnicze) albo nie przekazać mu odzyskanych pieniędzy lub przekazać mniej niż ustalono i zagrozić, że “jeśli będzie coś z tym chciał zrobić, to przyjadą i go pobiją” – znajomy z podstawówki zwierzył mi się, że tak został potraktowany i to przez “firmę” z polecenia od swego kolegi. I to tyle w temacie.

Przeczytaj też: Windykacyjna pieczęć prewencyjna – skuteczna?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2020

Komentarze do 'Skuteczność firm windykacyjnych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Skuteczność firm typu kaczmarski inkasso, kruk i inne takie jest coraz niższa gdyż dłużnicy mają dostęp do informacji prawnych i innych z serwisów internetowych. Kiedyś większość dłużników wierzyła, że windykator jest jak komornik co to może wejść siłą do mieszkania dłużnika i zabrać telewizor i inne rzeczy, dziś prawie nikt w te bzdury nie wierzy a jeżeli ma wątpliwości, to sprawdza w internecie i już wie.

  czuba

  30 cze 20 o 17:41

 2. Sprzedający czy pożyczkodawca czy generalnie inwestor powinien sprawdzić wiarygodność podmiotu który kredytuje a jeżeli jest taka opcja to i zabezpieczyć swoją wierzytelność na rzeczy należącej do dłużnika (hipoteka, zastaw). Jednakże nawet w takich przypadkach dłużnik może opóźniać się z zapłatą coraz dłużej, na przykład z powodu autentycznych własnych kłopotów finansowych, nie z z własnej woli. Zasady biznesu są jednak twarde i windykacja należności nieuchronna. Obecnie każdy ma do dyspozycji takie narzędzia, że wcale nie musi windykacji zlecać ani firmie windykacyjnej ani kancelarii prawnej jeżeli jego roszczenie jest bezsporne i udokumentowane jak trzeba.
  Na przykład nie widzę sensu zlecania windykacji i ponoszenia kosztów w związku z tym w przypadku takiego roszczenia jak udokumentowana prywatna pożyczka z dowodem przekazania pożyczkobiorcy kwoty pożyczki – pokwitowanie w umowie pożyczki ale bezpieczniej – bankowe potwierdzenie przelewu albo nawet samo tylko potwierdzenie przelewu, byle z sensownym tytułem. Macie do dyspozycji internetowe rejestry dłużników (giełdy wierzytelności, oficjalnie), macie Krajowy Rejestr Długów i inne Biura Informacji Gospodarczej (podobno wszystkie one wraz z KRD nikłą skutecznością się „wyróżniają” ale można spróbować) i przede wszystkim – proste i nie pochłaniające wiele czasu postępowanie sądowe – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze czyli e-Sąd. Firma windykacyjna pewnie więcej nie zrobi, nie zdziała też więcej kancelaria prawna. ale pozwy w takich sprawach jak prywatnej pożyczki są bardzo łatwe do napisania i nie warto zlecać ich prawnikom.

  Ozi

  30 maj 21 o 19:24

 3. Niestety, ale często jest i tak, że dłużnik naprawdę nie ma majątku, nie ma środków pieniężnych na spłatę zadłużenia. Łatwo można stracić pracę lub autentycznie zbankrutować prowadząc działalność gospodarczą. W takiej sytuacji windykacja będzie bezskuteczna poza przypadkami, w których dłużnik pożyczy skądś pieniądze, ale to z kolei rzadkie przypadki. Zamiast więc liczyć na ewentualną skuteczną windykację swej należności, wierzyciel powinien zabezpieczyć powstającą wierzytelność rzeczowo, o ile to możliwe. A jak nie, to przynajmniej sprawdzić wypłacalność, stan majątkowy drugiej strony transakcji (umowy pożyczki itp.), przed jej dokonaniem.

  Jacek

  3 cze 21 o 18:29

 4. 95% firm windykacyjnych nikogo w terenie nie ma a to właśnie windykatorzy terenowi czynią firmę skuteczną. Windykacja terenowa RADYKALNIE podnosi skuteczność. Z tych firm które twierdzą, że uprawiają windykację bezpośrednią w rzeczywistości większość kłamie.

  Maciek

  25 sie 21 o 05:38

 5. Pojawienie się byków przed domem dłużnika naprawdę mobilizuje dłużnika albo zmienia zamiast z góry powzięty niepłacenia na zamiar płacenia. Także wtedy gdy udaje, że nie ma go w domu.

  Fito

  4 wrz 21 o 07:34

 6. Firmy windykacyjne wykazują coraz niższą skuteczność w odzyskiwaniu długów od firm i od osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapewne między innymi dlatego, że z roku na rok dłużnicy są coraz bardziej zorientowani w przysługujących im prawach oraz prawnych i technicznych możliwościach firm windykacyjnych które są po prostu skromne, znaczy te zgodne z prawem. A organy ścigania chyba już nie bagatelizują tak bezprawia windykacyjnego jak jeszcze z dziesięć lat temu. I dlatego w odzyskiwaniu długów wzrasta rola komorników sądowych.

  Romek

  9 gru 21 o 08:49

Skomentuj