Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skuteczność firm windykacyjnych

1 komentarz

Skuteczność firm windykacyjnych działających w granicach prawa zależy głównie od tego, z jakimi dłużnikami ma do czynienia. Jeżeli dłużnicy nie posiadają oficjalnie majątku ani dochodów, to skuteczność windykacji jest bardzo niska. Podobnie jak skuteczność komorników. Firma windykacyjna co prawda nie ma uprawnień komornika ale może dłużnikowi uzmysłowić, że jeśli nie zapłaci dobrowolnie, to w końcu zajmie się nim komornik. A dłużnik który oficjalnie nie ma majątku ani dochodów nie przestraszy się kosztów procesu sądowego którymi straszy go windykator ani kosztami i skutkami zlicytowania mu majątku przez komornika.

Taki dłużnik (co wiadomo że kredytu i tak nie otrzyma z powodu braku dochodów) nie przestraszy się też rejestrów długów jak KRD, Infomonitor i ERIF którymi straszy go windykator. Na marginesie warto zauważyć, że te rejestry długów generalnie są nieskuteczne, także w odniesieniu do aktywnie działających firm: https://pamietnikwindykatora.pl/krajowy-rejestr-dlugow-skutecznosc-opinie-forum/. Prędzej już pożądanie wrażenie na dłużniku (pod warunkiem że jednak jakiś majątek ukryty ma) może zrobić upublicznianie jego zadłużenia w internecie a zwłaszcza w miejscu zamieszkania (plakaty na słupach itp.) ale firmy windykacyjne działające w granicach prawa raczej nie praktykują takiego plakatowania. Czasem jakiś taki nieuczciwy dłużnik przestraszy się zapowiedzi zawiadomienia organów ścigania i spłaci choć cześć długu ale rzadko. Nic więcej firma windykacyjna działająca w granicach prawa zrobić nie może. Może więc tyle co może sam wierzyciel a nawet mniej.

Wysoka jest natomiast skuteczność “firm windykacyjnych” stosujących groźby karalne a zwłaszcza przemoc. Także w odniesieniu do dłużników z ukrytym majątkiem któremu komornik nie straszny. Jednak zlecanie windykacji bandytom jest ryzykowne. Mogą zainteresować się samym zleceniodawcą (wymuszenie rozbójnicze) albo nie przekazać mu odzyskanych pieniędzy lub przekazać mniej niż ustalono i zagrozić, że “jeśli będzie coś z tym chciał zrobić, to przyjadą i go pobiją” – znajomy z podstawówki zwierzył mi się, że tak został potraktowany i to przez “firmę” z polecenia od swego kolegi. I to tyle w temacie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2020

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Skuteczność firm windykacyjnych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skuteczność firm typu kaczmarski inkasso, kruk i inne takie jest coraz niższa gdyż dłużnicy mają dostęp do informacji prawnych i innych z serwisów internetowych. Kiedyś większość dłużników wierzyła, że windykator jest jak komornik co to może wejść siłą do mieszkania dłużnika i zabrać telewizor i inne rzeczy, dziś prawie nikt w te bzdury nie wierzy a jeżeli ma wątpliwości, to sprawdza w internecie i już wie.

    czuba

    30 Cze 20 o 17:41

Skomentuj