Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skuteczność firm windykacyjnych

6 komentarzy

Skuteczność firm windykacyjnych działających w granicach prawa zależy głównie od tego, z jakimi dłużnikami ma do czynienia. Jeżeli dłużnicy nie posiadają oficjalnie majątku ani dochodów, to skuteczność windykacji jest bardzo niska. Podobnie jak skuteczność komorników. Firma windykacyjna co prawda nie ma uprawnień komornika ale może dłużnikowi uzmysłowić, że jeśli nie zapłaci dobrowolnie, to w końcu zajmie się nim komornik. A dłużnik który oficjalnie nie ma majątku ani dochodów nie przestraszy się kosztów procesu sądowego którymi straszy go windykator ani kosztami i skutkami zlicytowania mu majątku przez komornika.

Taki dłużnik (co wiadomo że kredytu i tak nie otrzyma z powodu braku dochodów) nie przestraszy się też rejestrów długów jak KRD, Infomonitor i ERIF którymi straszy go windykator. Na marginesie warto zauważyć, że te rejestry długów generalnie są nieskuteczne, także w odniesieniu do aktywnie działających firm: https://pamietnikwindykatora.pl/krajowy-rejestr-dlugow-skutecznosc-opinie-forum/. Prędzej już pożądanie wrażenie na dłużniku (pod warunkiem że jednak jakiś majątek ukryty ma) może zrobić upublicznianie jego zadłużenia w internecie a zwłaszcza w miejscu zamieszkania (plakaty na słupach itp.) ale firmy windykacyjne działające w granicach prawa raczej nie praktykują takiego plakatowania. Czasem jakiś taki nieuczciwy dłużnik przestraszy się zapowiedzi zawiadomienia organów ścigania i spłaci choć cześć długu ale rzadko. Nic więcej firma windykacyjna działająca w granicach prawa zrobić nie może. Może więc tyle co może sam wierzyciel a nawet mniej.

Wysoka jest natomiast skuteczność “firm windykacyjnych” stosujących groźby karalne a zwłaszcza przemoc. Także w odniesieniu do dłużników z ukrytym majątkiem któremu komornik nie straszny. Jednak zlecanie windykacji bandytom jest ryzykowne. Mogą zainteresować się samym zleceniodawcą (wymuszenie rozbójnicze) albo nie przekazać mu odzyskanych pieniędzy lub przekazać mniej niż ustalono i zagrozić, że “jeśli będzie coś z tym chciał zrobić, to przyjadą i go pobiją” – znajomy z podstawówki zwierzył mi się, że tak został potraktowany i to przez “firmę” z polecenia od swego kolegi. I to tyle w temacie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Skuteczność firm windykacyjnych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Skuteczność firm typu kaczmarski inkasso, kruk i inne takie jest coraz niższa gdyż dłużnicy mają dostęp do informacji prawnych i innych z serwisów internetowych. Kiedyś większość dłużników wierzyła, że windykator jest jak komornik co to może wejść siłą do mieszkania dłużnika i zabrać telewizor i inne rzeczy, dziś prawie nikt w te bzdury nie wierzy a jeżeli ma wątpliwości, to sprawdza w internecie i już wie.

  czuba

  30 Cze 20 o 17:41

 2. Sprzedający czy pożyczkodawca czy generalnie inwestor powinien sprawdzić wiarygodność podmiotu który kredytuje a jeżeli jest taka opcja to i zabezpieczyć swoją wierzytelność na rzeczy należącej do dłużnika (hipoteka, zastaw). Jednakże nawet w takich przypadkach dłużnik może opóźniać się z zapłatą coraz dłużej, na przykład z powodu autentycznych własnych kłopotów finansowych, nie z z własnej woli. Zasady biznesu są jednak twarde i windykacja należności nieuchronna. Obecnie każdy ma do dyspozycji takie narzędzia, że wcale nie musi windykacji zlecać ani firmie windykacyjnej ani kancelarii prawnej jeżeli jego roszczenie jest bezsporne i udokumentowane jak trzeba.
  Na przykład nie widzę sensu zlecania windykacji i ponoszenia kosztów w związku z tym w przypadku takiego roszczenia jak udokumentowana prywatna pożyczka z dowodem przekazania pożyczkobiorcy kwoty pożyczki – pokwitowanie w umowie pożyczki ale bezpieczniej – bankowe potwierdzenie przelewu albo nawet samo tylko potwierdzenie przelewu, byle z sensownym tytułem. Macie do dyspozycji internetowe rejestry dłużników (giełdy wierzytelności, oficjalnie), macie Krajowy Rejestr Długów i inne Biura Informacji Gospodarczej (podobno wszystkie one wraz z KRD nikłą skutecznością się „wyróżniają” ale można spróbować) i przede wszystkim – proste i nie pochłaniające wiele czasu postępowanie sądowe – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze czyli e-Sąd. Firma windykacyjna pewnie więcej nie zrobi, nie zdziała też więcej kancelaria prawna. ale pozwy w takich sprawach jak prywatnej pożyczki są bardzo łatwe do napisania i nie warto zlecać ich prawnikom.

  Ozi

  30 Maj 21 o 19:24

 3. Niestety, ale często jest i tak, że dłużnik naprawdę nie ma majątku, nie ma środków pieniężnych na spłatę zadłużenia. Łatwo można stracić pracę lub autentycznie zbankrutować prowadząc działalność gospodarczą. W takiej sytuacji windykacja będzie bezskuteczna poza przypadkami, w których dłużnik pożyczy skądś pieniądze, ale to z kolei rzadkie przypadki. Zamiast więc liczyć na ewentualną skuteczną windykację swej należności, wierzyciel powinien zabezpieczyć powstającą wierzytelność rzeczowo, o ile to możliwe. A jak nie, to przynajmniej sprawdzić wypłacalność, stan majątkowy drugiej strony transakcji (umowy pożyczki itp.), przed jej dokonaniem.

  Jacek

  3 Cze 21 o 18:29

 4. 95% firm windykacyjnych nikogo w terenie nie ma a to właśnie windykatorzy terenowi czynią firmę skuteczną. Windykacja terenowa RADYKALNIE podnosi skuteczność. Z tych firm które twierdzą, że uprawiają windykację bezpośrednią w rzeczywistości większość kłamie.

  Maciek

  25 Sie 21 o 05:38

 5. Pojawienie się byków przed domem dłużnika naprawdę mobilizuje dłużnika albo zmienia zamiast z góry powzięty niepłacenia na zamiar płacenia. Także wtedy gdy udaje, że nie ma go w domu.

  Fito

  4 Wrz 21 o 07:34

 6. Firmy windykacyjne wykazują coraz niższą skuteczność w odzyskiwaniu długów od firm i od osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapewne między innymi dlatego, że z roku na rok dłużnicy są coraz bardziej zorientowani w przysługujących im prawach oraz prawnych i technicznych możliwościach firm windykacyjnych które są po prostu skromne, znaczy te zgodne z prawem. A organy ścigania chyba już nie bagatelizują tak bezprawia windykacyjnego jak jeszcze z dziesięć lat temu. I dlatego w odzyskiwaniu długów wzrasta rola komorników sądowych.

  Romek

  9 Gru 21 o 08:49

Skomentuj