Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy można dogadać się z komornikiem?

5 komentarzy

Gdy czytam opinie dłużników o komornikach sądowych, to często rzucają się w oczy oskarżenia o niesłowność, wręcz o brak zasad etycznych, podłość itp. Standardowa historyjka jest mniej więcej taka, że dłużnik na początku egzekucji kontaktuje się z komornikiem chcąc się dogadać na spłacanie długu w ratach w zamian za niezajmowanie mu wynagrodzenia za pracę, konta bankowego czy czegoś jeszcze co dłużnik posiada. Komornik odpowiada, że w porządku, niech dłużnik na początek dokona jakiejś częściowej spłaty, niech on – komornik przekona się w ten sposób o “dobrej woli” dłużnika, to się obejdzie bez zajmowania tego i owego. Dłużnik zadowolony ze swych zdolności negocjacyjnych dokonuje częściowej spłaty w miarę swych możliwości po czym … komornik zajmuje mu wynagrodzenie i konto bankowe. I dłużnika ogarnia wściekłość i rozpacz.

Przeczytaj też: Komornik a rozłożenie spłaty na raty

Tymczasem każdy komornik jest związany wnioskiem wierzyciela o wszczęcie egzekucji a więc i sposobami egzekucji które wierzyciel wskazał we wniosku. Jeżeli wierzyciel zawnioskował o przeprowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę i z rachunków bankowych dłużnika (a chyba każdy wierzyciel o to wnioskuje), to komornik nie ma prawa powstrzymać się od egzekucji z tych wierzytelności a więc nie ma prawa też zawierać z dłużnikiem takiego układu, że dłużnik coś wpłaci a komornik nie zajmie pensji i konta i czego tam jeszcze o egzekucję z czego wystąpił wierzyciel.

Dlaczego więc, jak czytam gdzieniegdzie w internecie, komornicy tak nieładnie wprowadzają dłużników w błąd? To oczywiste, chcą jak najszybciej wyegzekwować jak najwięcej pieniędzy. Przyjmują wiec częściową spłatę od dłużnika po czym i tak zajmują pensję, konto…

Przeczytaj też: Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

Jeżeli dłużnik chce się dogadać jak wyżej, to musi się zwrócić do wierzyciela. Nawet gdy wynagrodzenie i konto jest już zajęte, to stosowny wniosek wierzyciela, komornik ma obowiązek je zwolnić. Wystarczy że wierzyciel napisze do komornika: “Wnoszę o umorzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę i rachunków bankowych dłużnika”. Jak jednak nietrudno się domyślić, mało który wierzyciel pójdzie tak dłużnikowi na rękę ale cóż, dogadać się zawsze można próbować. Jak chodzi o egzekucję z konta bankowego to warto wiedzieć, że z 955 komorników, po namierzeniu i zajęciu kont bankowych na początku egzekucji, miesiącami nie kwapi się do ponownego poszukiwania ewentualnych nowych kont bankowych dłużnika. I tak też, nowe konto założone przed dłużnika po zajęciu mu tego nazwijmy starego konta, miesiącami pozostanie niezajęte. Dobre oferty kont osobistych są tutaj a kont firmowych tutaj; zakładane bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj też: Jak dogadać się z bankiem mając komornika

Komornicy uwielbiają zajmować wynagrodzenie, konto bankowe, nadpłatę podatku jak i inne wierzytelności ponieważ przy takich czynnościach nie muszą się napracować i mają z tego bezpośrednio żywą gotówkę w przeciwieństwie do egzekucji z ruchomości i z nieruchomości. I dobrowolne spłacanie długu w ratach do kasy czy na konto komornika może nieformalnie może wpłynąć ewentualnie tylko na odwlekanie przez komornika czynności związanych właśnie z egzekucją z ruchomości i nieruchomości.

Przeczytaj też: Czy komornik może cofnąć zajęcie wynagrodzenia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy można dogadać się z komornikiem?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W dzisiejszych czasach komornicy już częściej i chętniej ruszają w teren, do dłużnika. Średnie zarobki komorników znacznie obniżyły się w porównaniu do okresu sprzed kilkunastu lat, bo mnóstwo komorników przybyło a niewielu ubyło.

  limes

  26 cze 21 o 09:32

 2. A podczas czynności zajmują starocie których dawniej nie zajęliby.

  admin

  26 cze 21 o 10:10

 3. Niektórzy komornicy dogadują się z dłużnikami a następnie nie respektują uzgodnień. Nigdy jednak komornik nie podpisze dłużnikowi na zaproponowanej ugodzie i to powinno wam dłużnicy wystarczyć.

  szaman

  9 sie 21 o 22:04

 4. Dogadać się z komornikiem za plecami wierzyciela można jeżeli czynność jeszcze nie została dokonana i jeżeli dotyczy to sposobu egzekucji trudnego w realizacji i wątpliwego co do efektów, właściwie chodzi chyba tylko o egzekucję z ruchomości.

  filantrop

  20 paź 21 o 13:58

 5. Jeśli dłużnik we wniosku egzekucyjnym wymieni dany sposób egzekucji to komornik nie może nie zastosować i ma na to tydzień czasu.

  Anonim

  30 mar 22 o 11:14

Skomentuj