Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?

8 komentarzy

Poszukiwanie kont bankowych dłużnika i ich zajmowanie to zwykle jedna z pierwszych czynności egzekucyjnych dokonywanych przez komornika. O koncie dłużnika komornik może dowiedzieć się od wierzyciela, w ZUS (jeśli dłużnik jest przedsiębiorcą), w urzędzie skarbowym jak i od samego dłużnika gdy weźmie go na spytki (złożenie wykazu majątku) jednak podstawą jest poszukiwanie kont przez OGNIVO – wysyłanie zbiorczego zapytania do banków. I tu nasuwają się pytania: po pierwsze, jak często komornik ponawia takie zapytania o konta i po drugie, czy bank który już raz został przez komornika zapytany na wskazaną okoliczność, ma obowiązek poinformować komornika gdy dłużnik założy w tym banku rachunek bankowy?

Otóż z mojej praktyki jako wierzyciela egzekucyjnego w setek spraw wynika, że komornicy w większości nie częściej jak co 4-5 miesięcy rozpytują banki o nowe konto dłużnika. Zapytania do OGNIVO zrzeszającego obecnie wszystkie banki są odpłatne. Żaden komornik nie wyłoży na to z własnych środków tylko żąda na ten cel zaliczki od wierzyciela. Gdy ten już na początku postępowania egzekucyjnego wpłacił zaliczkę i nie widzi skutku, to niezbyt jest skory do ponownego płacenia w trakcie bezskutecznej egzekucji, z czego komornicy zdają sobie sprawę. I odpowiedź na drugie pytanie: nie, bank nie informuje komornika o nowym rachunku bankowym dłużnika pomimo wcześniejszego zapytania od komornika. Komornik musiałby zapytać bank ponownie i gdyby akurat dłużnik już miał w tym banku założone nowe konto, to wtedy bank je komornikowi wskaże.

Konkludując, o nowym koncie dłużnika komornik dowie się gdy wyśle ponowne zapytanie do OGNIVO czyli w większości przypadków po kilku miesiącach licząc od pierwszego użycia przezeń OGNIVO. W większości wypadków, bo to nie jest reguła ale nie trafiłem komornika który słałby zapytania do OGNIVO częściej. A dobre konta osobiste są tutaj a konta firmowe tutaj. Jeżeli masz zamiar będąc w takiej sytuacji założyć nowe konto, to sugeruję nie zamykać tego zajętego konta ponieważ gdy komornik dowie się o zamknięciu tegoż, to może sobie pomyśleć, że właśnie założyłeś nowe i rozesłać zapytania do banków.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 czerwca, 2020

Komentarze do 'Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. warto dodać do tego, że nowego konta nie podajemy na stronie internetowej, w zus ani w skarbówce.

  Szadek

  10 Cze 20 o 16:52

 2. To się rozumie samo przez się natomiast do ZUS i US komornik też nieczęsto śle zapytania.

  admin

  10 Cze 20 o 16:58

 3. Bank informuje komornika o założeniu konta przez dłużnika o ile to konto jest założone zanim komornik złoży zapytanie. Nie ma takiej opcji aby komornik nakazał bankowi informowanie na przyszłość.

  Stach

  8 Gru 20 o 18:12

 4. Miałem już trzy razy różnych komorników będąc dłużnikiem i w każdym przypadku komornik tylko raz odpytał ognivo – na początku egzekucji. Tuż po tym założone konto już nie zostało w danym postępowaniu egzekucyjnym zajęte.

  Adaś

  1 Lip 21 o 18:36

 5. A jak jest w przypadku egzekucji alimentów, bo z tego co mi wiadomo to na przykład ZUS musi poinformowac komornika sam z siebie jeżeli dłużnik podejmie pracę. Czy banki tez nie mają takiego obowiązku to znaczy poinformowania komornika o założeniu rachunku bankowego przez dłużnika alimentacyjnego/

  Iwona

  4 Lip 21 o 05:36

 6. Nie, w przypadku egzekucji z rachunku bankowego banki nie informują o komornika o założeniu konta nawet gdy jest to dłużnik alimentacyjny.

  admin

  4 Lip 21 o 15:54

 7. Kilka lat temu miała powstać centralna ewidencja rachunków bankowych z której o nowych kontach byliby informowani komornicy bez pytania się ale szukając w internecie widzę, że pomysł umarł.

  kolej

  12 Lip 21 o 07:26

 8. Nie powstała taka baza a bardzo by się przydała oczywiście tylko wierzycielom zważywszy na to co czytamy na tej stronie.

  Kief

  22 Lip 21 o 20:13

Skomentuj