Skorumpowani komornicy
Nieraz sugerowałem nie demonizować jak chodzi o ewentualne korupcyjne układy dłużników i ich pełnomocników z komornikami tym bardziej, że konkurencja pomiędzy komornikami jest coraz silniejsza i każdy z nich powinien dążyć do wykazania się (aby być rekomendowanym, polecanym). Faktem jest, że postępowania egzekucyjne przeważnie są bezskuteczne: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/.
Przypomniała mi się jednak historia z dłużnikiem z miasta niemałego, bo ponad 100 tysięcznego. Sprzed kilku lat. Komornik zajmuje mu samochód jednak dłużnik jest właścicielem tegoż w bodaj 51% a resztę ma bank jako zabezpieczenie kredytu firmowego. Przy okazji, kredyt wymagalny w całości od lat a bank nie bierze się za samochód… Kredyt udzielony w oddziale banku w tymże mieście…
Szybko zleciał okres trzydziestu dni w którym bank, dowiedziawszy się o zajęciu samochodu, mógł wnieść powództwo przeciwegzekucyjne. Nie wniósł jednak, więc już nie będzie mógł wnieść. Jak to się mówi, obudzili się z przysłowiową ręką w nocniku i wiedzieli, że będę wnosił o zlicytowanie tego pojazdu. Pamiętam, że zadzwoniłem do komornika i poprosiłem o szybką licytację. I oto za jakiś czas otrzymuję od komornika kserokopię zajęcia tego pojazdu ale z datą zaledwie sprzed kilku dni… Wiecie, komornik zajął po raz drugi ten sam samochód (aby bank miał na nowo 30 czasu na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego?). Wysyłam więc faks do komornika w którym między wierszami informuję, że “Nie ze mną te numery Bruner” i wprost informuję, że pojazd już został zajęty dwa miesiące temu (otrzymałem wówczas odpis zajęcia).
Przeczytaj też: Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury
No nic, czekam zatem na licytację samochodu ale doczekać się nie mogę. Tymczasem komornik zajmuje jakieś konto osobiste. Konto okazuje się puste natomiast po jakimś czasie otrzymuję informację o tym, że co do tego konta osobistego nastąpił zbieg egzekucji z administracyjną prowadzoną przez naczelnika Urzędu Skarbowego. I że moją sprawę przejmuje do łącznego prowadzenia egzekucji tenże Naczelnik Urzędu Skarbowego. Taką decyzję podjął sąd nakazując jednocześnie (po prostu tak stanowią przepisy) utrzymanie w mocy już dokonanych czynności egzekucyjnych w tej mojej sprawie.
Przeczytaj też: Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej
OK, Urząd Skarbowy przejmuje sprawę i okazuje się, że samochodu zajętego wcześniej nie uwzględnia. Wychodzi na to, że ja musiałbym ponownie wnieść o zajęcie tego samochodu a wtedy bank wezwie mnie do zwolnienia i już z pewnością nie spóźni się z wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego. Ja zatem z pyskiem na komornika skarbowego, dlaczego “puścił” samochód. Ten do mnie, że teraz egzekucja prowadzona jest według Kodeksu postępowania administracyjnego a nie według Kodeksu cywilnego i że wszystko jest w najlepszym porządku. A ja do niego wtedy z pytaniem, czy on się dobrze czuje. On do mnie, że sobie wyprasza. A ja do niego, że to ja sobie wypraszam taką dziwną niekompetencję, bo sąd jasno napisał, że wcześniej dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy a więc samochód dalej jest zajęty. I mówię, że jak za miesiąc nie będzie licytacji, to ja o tych wszystkich dziwolągach powiadomię pewien urząd centralny, bynajmniej nie lokalną prokuraturę a do tego media. Słychać było nerwowe przełknięcie śliny oraz przyznanie mi racji. I samochód został zlicytowany (wielce przyłożyłem się do ogłoszenia licytacji na własną rękę wśród lokalnych firm).
Przeczytaj też: Zajęcie a zmiana egzekucji z sądowej na administracyjną
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Oczywiście korupcja wśród komorników jest prawdopodobna ale jak już to raczej ze względu na nie tyle na korzyść majątkową (która komornik odnosi przecież legalnie ze skutecznej egzekucji której miałby zaniechać?) co prośbę kogoś wpływowego.
Kopek
25 mar 21 o 16:20
Ja miałem taką właśnie sytuację jako wierzyciel czyli dłużnik z układami z komornikiem i innymi urzędami w mieście. Nic mu to jednak nie dało, bo byłem konsekwentny i na wszelkie uchybienia zdecydowanie reagowałem.
admin
25 mar 21 o 16:44
Nie we wszystkim można skontrolować rzetelność komornika. Komornik może nieformalnie uprzedzić dłużnika o czynnościach tak żeby były nieskuteczne.
Anonim
11 maj 21 o 19:19
Komornikom niespecjalnie opłaca się być skorumpowanymi, jeżeli są skorumpowani to zależnościami prędzej typu na przykład “jeżeli nie ukręcisz sprawy, egzekucji, to twój syn nie dostanie się na aplikację”.
szambo
16 cze 21 o 09:00
Co do dogadywania się dłużnika z komornikiem, w tym co do kumoterskiego a nawet korupcyjnego dogadywania się na szkodę wierzyciela, to kiedyś było łatwiej, bo była ścisła rejonizacja. Komornik miał swoje wyznaczone ulice i inny komornik nie wchodził mu w paradę i wzajemnie nie. Obecnie takiej rejonizacji już nie ma a komornicy rywalizują między sobą o klienta – wierzyciela. Czasem na moją firmową skrzynkę mailową otrzymuję oferty współpracy od niektórych z nich (nie powinni tak napraszać się). Jeżeli komornik umorzy postępowanie egzekucyjne z powodu bezskuteczności a wierzyciel będzie podejrzewał zmowę, to może skierować wniosek egzekucyjny do innego komornika. I jeżeli np. poprzedni komornik napisałby wierzycielowi że dłużnik nie jest właścicielem nieruchomości a drugi komornik ustali że dłużnik ma nieruchomość, to ten pierwszy może mieć nie lada problem, między innymi na dywaniku u prezesa sądu rejonowego.
Majster
16 cze 21 o 16:00
Raczej nie skarga do prezesa sądu za zatajenie przez komornika wobec wierzyciela, że dłużnik ma nieruchomość. Za coś takiego postępowanie karne art. 231 kk oraz ewentualnie powództwo o odszkodowanie.
admin
16 cze 21 o 18:14