Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Najem okazjonalny a zwrot zwaloryzowanej kaucji

2 komentarze

Pytanie: Sytuacja jest taka. Umowa najmu okazjonalnego do 31.05.2023. Uzgodniłem ustnie z wynajmującym, że jeśli opuszczę lokal przed końcem kwietnia, to bez żadnych kar. Jest akt przekazania lokalu z dnia 25.04.2023 z danymi wszystkich liczników wraz z opisem. Kaucja za mieszkanie wynosi 2500 zł, w umowie jest napisane, że należy ją zwrócić w ciągu 30 dni lub po opłaceniu wszystkich mediów. Potem okresowo dzwoniłem i pisałem do wynajmującego, ale telefon w zasadzie nie odbiera, tylko kilka razy wiadomości były takie, że czeka na ostateczne rozliczenie. Ostatni raz pisałem 18.07 i zagroziłem, że pójdę do sądu, jeśli kaucja nie zostanie zwrócona, ale do tej pory bez zmian.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Czy teraz dobrze rozumiem kolejność moich działań. Wysyłam list polecony z wezwaniem do zapłaty. Jeśli nic się nie zmieni – to muszę iść do sądu.

Jeśli chodzi o sąd, następujące kwestie są interesujące. Czy można ubiegać się o odszkodowanie i czy będzie trudno udowodnić następujące:

1) Obliczanie odsetek za opóźnienie zwrotu kaucji i jak ich prawidłowo obliczyć
2) Wysokość kaucji zwrotnej. Wiem że zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów można liczyć na zwrot zwaloryzowanej kaucji. Ale tu wątpliwość czy mogę na to liczyć w moim przypadku. Mam dwie umowy: 12.11.2021-30.06.2022, 30.06.2022-31.05.2023. Czynsz wzrósł od 1690 do 2660, ale w załączniku w żaden sposób kaucja nie jest powiązana z kwotą czynszu.

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Odpowiedź: Na wstępie nasuwa się pytanie, czy właściciel mieszkania nie wyprze się (przed sądem) słownych uzgodnień i nie podniesie zarzutu, że nie zapłacił Pan czynszu za maj… Może te jego zwrotne wiadomości sms mogłyby posłużyć za dowód o ile sąd je dopuści i uzna.

Prawo żądania zwrotu zwaloryzowanej kaucji dotyczy także najmu okazjonalnego o czym w art.19e ustawy o ochronie praw lokatorów.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Odszkodowanie zasadniczo nie przysługuje w takiej spawie natomiast oczywiście może domagać się Pan ustawowych odsetek za opóźnienie w zwrocie kaucji począwszy od dnia po upływie owych 30 dni po których powinna zostać zwrócona / od dnia nazajutrz po opłaceniu mediów, do dnia zapłaty. Na dzień dzisiejszy odsetki te wynoszą 10,25% w stosunku rocznym.

Chciałem wyjaśnić że w dowolnym wypadku mogę liczyć na zwaloryzowane kaucji i to nie zależy od tego jak ustawiona ta kwota kaucji, czy to miesięczny czynsz jak najczęściej czy po prostu suma?

Tak, zwrot zwaloryzowanej kaucji przysługuje niezależnie od jej wysokości. Oto brzmienie przepisu Art. 6. Ustawy o ochronie praw lokatorów: “Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.”

Przeczytaj też: Właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 lipca, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Najem okazjonalny a zwrot zwaloryzowanej kaucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam. Wynajmowaliśmy lokal mieszkalny okazjonalnie. Pani wynajmująca zobowiązała nas przedostawić akt notarialny. Opłata usługi notarjusza po naszej stronie. W umowie wskazany termin na zwrot kaucji piąć dni. Przy rozwiązywaniu umowy Pani stwierdziła że umowa którą ona sama sporządziła jest nie zgodna z prawem i ona ma 30 dni na zwrot kaucji. Czy możemy wymagać od niej zwrot kosztów wydanych na notarjusza o ile okazjonalna umowa złożona nie zgodnie z prawem staję zwykłą umowom?
  Z góry dziękuję.

  Anonim

  29 sie 23 o 19:43

 2. Witam, istotnie zgodnie z prawem na zwrot kaucji wynajmujący ma 30 dni zgodnie z Art 6 pkt. Ustawy o ochronie praw lokatorów jednakże wobec tego bezprawny zapis o 5 dniowym terminie zwrotu kaucji nie czyni nieważną umowy najmu okazjonalnego. Umowa ta pozostaje ważna poza tym zapisem o 5 dniowym terminie zwrotu kaucji.

  admin

  29 sie 23 o 19:52

Skomentuj