Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji

12 komentarzy

Tym razem zamieszczam poniżej tylko pytanie od czytelnika na które sam sobie poradził – odpowiedział formułując stosowne wezwanie do zapłaty. Takie zachowania wynajmujących są bardzo częste.

Bardzo proszę o pomoc w sprawie odzyskania kaucji za wynajmowane mieszkanie. Pozwolę sobie na krótki zarys historii.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Po 2 latach wynajmowania kawalerki wyprowadziłem się 29 września. Mieszkanie zostało odebrane przez właścicieli, którzy wielokrotnie chwalili mnie za stan mieszkania w jakim je odbierali. Myślałem, że kaucja to czysta formalność. Niestety nie został sporządzony protokół odbioru jak i również nie zrobiłem żadnych zdjęć.

Kaucja miała być rozliczona na koniec października początek listopada po rozliczeniu liczników za ostatnie 10 dni wynajmu.

5 listopada wysłałem SMS z prośbą o uregulowanie zwrotu – bez odp. W poniedziałek dzwoniłem bez odp. W wtorek 08/11 dodzwoniłem się.

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Właściciele wspólnie zaczęli narzekać na stan mieszkania, że cieknie zlew, że prysznic rozwalony, że ściana brudna itp. czułem się jak pod ostrzałem i nie wierzyłem w to co słyszę. Jakby totalnie inni ludzie.

W momencie gdy poprosiłem o zdjęcia z ww. “uszkodzeń” stwierdzili że są tak zmęczeni sprzątaniem mieszkania, że nie mają siły mi tych zdjęć wysłać i że się do mnie odezwą. Poprosiłem raz jeszcze i powiedziałem, że na pewno tak tego nie zostawię.

Przeczytaj też: Normalne zużycie lokalu

Moje pytanie brzmi czy poniższy test jako wezwanie do zapłaty jest w porządku? Czy nie naruszam żadnych artykułów czy paragrafów?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

W związku z upływem terminu zwrotu kaucji wynoszącym jeden miesiąc określonego w art. 6 pkt 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, wzywam:

Panią ……………….. zamieszkałą w ……………. na ulicy …………. do zwrotu kaucji czyli do zapłaty kwoty 1.200 zł (słownie: tysiąc dwieście złotych) w terminie siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego wezwania.

Numer mojego rachunku bankowego na który należy dokonać zapłaty, to:………………………………………….. 

W przypadku nieodnotowania zwrotu kaucji w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową, wskutek czego zostanie Pani obciążona kosztami postępowania sądowego.

Pragnę zaznaczyć, że zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu.

Uwagi dotyczące stanu mieszkania powinny zostać zgłoszone oraz odnotowane w protokole odbioru mieszkania. Podczas odbioru mieszkania dnia 29.09.2022 wynajmujący nie zgłosił żadnych uwag. Uwagi zgłoszone miesiąc po odbiorze mieszkania nie mogą być w kwestii odpowiedzialności najemny.

Mieszkanie było ubezpieczone na wypadek zniszczeń, więc w przypadku zaistniałych byłyby one uregulowane. Miałoby to miejsce tylko wtedy, gdyby zostały zgłoszone w okresie wynajmu mieszkania.

Podpis:

Przeczytaj też: Odszkodowanie od najemcy za zniszczone mieszkanie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 listopada, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam podobna sytuację a właściwie niemalże identyczną, pozwolę sobie wykorzystać zamieszczone wyżej wezwanie do zwrotu kaucji.

  Kamil

  9 lis 22 o 14:57

 2. Dlatego ja nie zapłaciłem ostatniego czynszu, zostawił sobie kaucję, znaczy resztę dopłaciłem. Telefonował z pretensjami, zapewne też chciał sobie przywłaszczyć kaucję za wymyślone szkody. Po aktualnym najmie postąpię tak samo.

  dzikus

  9 lis 22 o 19:04

 3. Dzień dobry. Bylem najemcą mieszkania od 1.12.2021 , czynsz razem z media płaciłem systematyczne .Mieszkanie nie zniszczyłem , mieszkałem tam rok . Umowa najmu już wygasła , wynajmujący nie zwrócił w całości mi kaucji, którą wpłaciłem przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania(2800 zł ) . Wynajmujący mówi mi że zniszczył podłogę , ale mam zdjęcia potwierdzenia że podłoga już taka była ( data na zdjęciach 28.11.2021) . Wynajmujący nie przyjmuje ich jak potwierdzenie.
  Co mam zrobić aby odzyskać kaucję?

  Bohun

  17 gru 22 o 09:45

 4. Dzień dobry, wystosować przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji: https://pamietnikwindykatora.pl/wezwanie-do-zwrotu-kaucji-wzor/ I jeżeli nie zwróci, to złożyć w sądzie pozew o zwrot kaucji.

  admin

  17 gru 22 o 12:12

 5. Czy mogłabym skorzystać z porady prawnej?

  Mam taką sytuacje, że właściciel nie zwraca kaucji, chociaż już minęło 35 dni od momentu wyprowadzenia i było mówiono, że kaucja zostanie zwrócona i wszystko jest ok. Wyprowadziłam się 13.11.2022 i słownie omówiliśmy, że za okres 14.11.2022 -30.11.2022 będzie zwrócony koszt , który też nie został zwrócony. Według wypowiedzenia z umowy mogłam mieszkać tam do 30.11.2022. Mam potwierdzenie przez sms, że właściciel miał namiar zwrócić kaucję i część opłaty za 14.11.2022 -30.11.2022 i obiecał zrobić to 2 tygodni temu i dzisiaj, ale nadal kaucja nie została zwrócona. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

  maga

  19 gru 22 o 19:00

 6. Wezwanie przedsądowe do zwrotu kaucji – wzór ma Pani tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/wezwanie-do-zwrotu-kaucji-wzor/

  Jak nie zwróci po wezwaniu, to pozew o zapłatę do sądu, proszę wtedy znowu do mnie napisać.

  admin

  19 gru 22 o 20:26

 7. Wynajęliśmy mieszkanie na rok, ale właściciel zerwał umowę w połowie najmu z niewiadomych przyczyn (w liście jest napisane, że było brudne, co nie jest prawdą). Postanowiliśmy znaleźć nowy dom i się wyprowadzić. Jednak w poprzednim mieszkaniu został znaleziony grzyb, który pojawił się tam z powodu złej wentylacji i nieprawidłowo zamontowanych okien (często na szybach pojawiały się krople wody). Teraz właściciel odmawia zwrotu kaucji i żąda od nas pieniędzy na remont mieszkania, argumentując, że to my jesteśmy winni pojawienia się grzyba. Jak możemy zażądać zwrotu kaucji i czy istnieje wzór pisma?

  Lena

  9 mar 23 o 09:34

 8. Wzór wezwania do zwrotu kaucji znajdzie Pani tutaj (na końcu porady): https://pamietnikwindykatora.pl/wezwanie-do-zwrotu-kaucji-wzor/

  Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej to sąd zapewne uzna, że grzyb to nie Państwa wina i nakaże zwrot kaucji.

  admin

  9 mar 23 o 10:24

 9. Rok wynajmowałam mieszkanie, przed końcem umowy wszystko posprzątałam, ale sofa i piekarnik były brudne na co zgodziłam sobie się, że oddamy część kaucji, ponieważ nie było już czasu. Właścicielka przyszła miesiąc temu i powiedziała, że wszystko jest w porządku jest czyste oprócz piekarnika(za 200zl którego nie było możliwe umyć) W dzień kiedy miałam oddać klucze (poprosiła 2 dni wcześniej) powiedziała że wszystko jest brudne, że okna nie są myte, a włosy utknęły w łazience (chociaż ich tam nie było) sofa i piekarnik brudny. Potem powiedziała, że potrzebuję profesjonalnej sprzątaczki. I powiedziała, że muszą zapłacić za hydraulika(o którym pisaliśmy do niej 4 miesiące temu, że umywalka płynie, ponieważ jest źle wykonana) który najparwdopodobniej był jej synem i który zrobił zdjęcie wszystkiego w mieszkaniu, i nawet torebkę herbaty w zlewie, którą szturchnęła mnie w twarz, kiedy powiedziałam jej, że nie będę za niego płacić, bo to nie jest moja wina)

  Co muszę w tej sytuacji robić?

  Kaucja jest 3000, oczywiście gotowa zapłacić za sprzątanie sofy i wymienić piekarnik, ale ona chyba w ogóle nie chcę oddawać pieniędzy. I nawet to już nie jest kwestia pięniędzy dla mnie, tylko tak, żeby wszystko było sprawiedliwe.

  Diana

  28 sie 23 o 20:49

 10. Wysłać jej przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji: https://pamietnikwindykatora.pl/wezwanie-do-zwrotu-kaucji-wzor/ a gdy nie poskutkuje, to pozew do sądu o zwrot kaucji. Jak bym zażądał zwrotu całej kaucji.

  admin

  28 sie 23 o 21:10

 11. Dzień dobry
  córka wynajmowała mieszkanie przez 3 miesiące jak stanowiła umowa.Z dniem końca wynajmu zdała klucze został sporządzany protokół zdawczo odbiorczy i wyszczególnione szkody.Córka posiadała specjalna polisę ubezpieczeniowa z PZU na najem mieszkania .Przekazała numer polisy i oświadczenie aby właściciel mógł naprawić szkody.W umowie najmu mamy dwa punkty jeden ze pobiera kaucje2600 zł na poczet pokrycia należności czynszowych i drugi ze pobiera kaucje 2000 zł na poczet uszkodzeń tej kaucji nie pobrał. Od dwóch miesięcy próbujemy odzyskać kaucje 2600 zł właściciel twierdzi ze ja odda jak dostanie odszkodowanie z PZU tylko wiemy z PZU ze nie dopełnia wszystkich formalności o które prosi PZU umowa najmu oraz faktury lub oświadczenie z zakup. Informowałam właściciela aby dopełnił wszystkich formalności to mnie zbywa ze był na urlopie oraz ze już wysyła po dwóch tygodniach z PZU dostałam informacje ze nadal nic nie dostarczył . Kaucja która pobrał była zabezpieczeniem platnosci które były regulowane jak możemy odzyskać kaucje i co zrobić w takiej sytuacji
  Bardzo proszę o jakakolwiek informacje

  Marzena

  6 sty 24 o 11:44

 12. Dzień dobry, właściciel mieszkania nie ma prawa uzależniać zwrotu kaucji od otrzymania odszkodowania. Proszę skierować do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty i jeśli mimo tego kaucji nie zwróci, to pozew o zapłatę do sądu.

  admin

  6 sty 24 o 13:02

Skomentuj