Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przelew wynagrodzenia na zajęte konto żony

Jeden komentarz

Pytanie: Mam własne konto osobiste ale nigdzie nie pracuję i nie mam żadnych środków na koncie mam komornika na koncie bankowym. jedyne wynagrodzenie jakie idzie na moje konto to jest wyplata męża ale on ma też komornika ale w zakładzie w którym mu odciągają środki pytanie czy ma bank prawo wydać komornikowi nie żony środki?

Przeczytaj też: Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby

Odpowiedź: według mnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank przekaże komornikowi wynagrodzenie męża które wpłynie na Pani zajęte konto. Bank po pierwsze – może nie sprawdzić z jakiego tytułu są to środki a po drugie – nawet jeżeli sprawdzi, to może uznać, że mąż np. jest Pani winien pieniądze i dlatego przekierował wynagrodzenie na Pani konto.

Nie jestem w stanie przewidzieć, czy ewentualna skarga męża na czynność komornika – zajęcie jego wynagrodzenia będzie skuteczna i zwróci wynagrodzenie. Prawdopodobnie tak ale pewności nie mamy. Dlatego sugeruję aby mąż założył sobie konto bankowe i nawet jeżeli zostanie to konto zajęte, to bank powinien nie przekazywać komornikowi wynagrodzenia które już pomniejszone o zajęcie wpłynęło na konto a jeżeli przekaże, to skarga na czynność komornika (zajęcia tych środków) powinna być skuteczna.

Przeczytaj też: Nie wnoś skargi na czynności komornika do sądu lecz do komornika!

Warto też odnotować, że komornicy zwykle bardzo rzadko ponawiają poszukiwanie kont dłużnika (często wcale nie ponawiają). Zmierzam do tego, że jeżeli teraz założy Pani (albo mąż) sobie nowe konto, to prawdopodobnie przez wiele miesięcy komornik isę o tym koncie nie dowie. Korzystne konta osobiste które bez wychodzenia z domu można założyć, są tutaj: tutaj.

A czy nie jest tak, że za dług żony mąż również ponosi odpowiedzialność?

Nie, jeżeli współmałżonek nie wyraził zgody na zaciągnięcie długu ale i wtedy odpowiedzialność dotyczyłaby tylko majątku wspólnego a nie odrębnego.

Przeczytaj też: Zajęcie konta małżonka przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 komentarz do 'Przelew wynagrodzenia na zajęte konto żony'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dlaczego mąż nie chce założyć konta i normalnie otrzymywać na nie wynagrodzenie? Zanim to zrobi niech poinformuje o tym komornika który konto w końcu i tak zajmie ale wynagrodzenie musi pozostawić jeżeli już zajmuje je w zakładzie pracy dłużnika.

    Benu

    21 lut 24 o 16:54

Skomentuj