Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?

7 komentarzy

Pytanie: Mam pytanie odnośnie zajmowanej pensji od jutra zaczynam pracę w pewnej firmie na umowę zlecenie praca będzie trwała ok 3 tygodni projekt. Pracodawca może wypłacić mi pieniądze do ręki lecz obawiam się że mój komornik mnie znajdzie do tego czasu i z miejsca zabierze mi pensje. Ile może on zabrać z mojej pensji? Jak szybko może też to zrobić znaczy kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie? Jak zrobić aby tego nie wiedział że pracuję.

Przeczytaj też: Komornik a praca na czarno

Odpowiedź: Tylko w przypadku egzekucji alimentów ZUS ma obowiązek poinformować komornika o podjęciu pracy przez dłużnika, nie czekając na zapytanie od komornika (i pod warunkiem, że wie o egzekucji bo komornik wcześniej pytał ZUS). W przypadku egzekucji innych roszczeń komornik nie ma narzuconego terminu ponownego zapytania ZUS w celu sprawdzenia, czy dłużnik podjął pracę. Nie sądzę aby komornicy ponawiali takie zapytania częściej niż raz na kilka miesięcy (skoro toczy się egzekucja przeciwko Panu to już zapewne na początku postępowania egzekucyjnego zapytał ZUS o płatnika składek czyli gdzie Pan pracuje). Jeżeli zatem Pana dług nie jest z tytułu alimentów, to mało prawdopodobne, że komornik akurat teraz zapyta (znowu) ZUS zanim otrzyma Pan wypłatę.

Przeczytaj też: Komornik a umowa o dzieło

Z umowy zlecenia komornik zabiera wszystko, chyba że jest to nazwijmy zamiennik umowy o pracę czyli stałe źródło dochodu, regularny dochód, wówczas musi zostawić pensję minimalną: Czy komornik może zabrać całą wypłatę? Skoro jak Pan napisał jest to tylko trzytygodniowy projekt, to może zabrać całą wypłatę.

Wynagrodzenie ustawowe minimalne (może Pan sobie sprawdzić w internecie ile wynosi w tym roku) za cały miesiąc jest wolne w całości od zajęcia (za wyjątkiem egzekucji alimentów, bo wtedy wolne od zajęcia jest jedynie 40% pensji minimalnej) więc za trzy tygodnie wolne od zajęcia byłoby proporcjonalnie mniej o ok. 1/4 ale jak napisałem wcześniej, nie w Pana przypadku.

Przeczytaj też: Wynagrodzenie minimalne a komornik

Ile komornik może mi zająć pensji jeśli teraz do 10 zarobię ok 1110 zł czy może mi to zabrać?

Tak jak napisałem, może zabrać wszystko jak się dowie i zajmie ale bardzo wątpię aby się dowiedział w tak krótkim czasie a gdy już Panu wypłacą to przecież nie zajmie jeżeli Pan otrzyma gotówkę albo szybko z konta bankowego wypłaci.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 września, 2022

Komentarze do 'Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy otrzymanie wypłaty do ręki w przypadku trwającej egzekucji nie zostanie potraktowane jako jej utrudnianie, za co grozi odpowiedzialność karna?

  Umowa zgodnie z prawem zostanie zarejestrowana w ZUS, a składki odprowadzone. Czy dłużnik nie powinien chcąc uniknąć innych nieprzyjemności oddać dobrowolnie uzyskanego wynagrodzenia? W końcu wie o egzekucji.

  Czy zna Pan takie przypadki?

  Anna

  28 wrz 22 o 08:16

 2. Ja takich przypadków nie znam, teoretycznie i praktycznie wszystko jest możliwe, nie wiadomo co postanowiłby jakiś prokurator a później sędzia (jeżeli mieliby w tym interes 😉 ). Jednak dłużnik nie ma obowiązku przynosić komornikowi dobrowolnie pieniędzy (tego co ponad stawkę minimalną) np. jeżeli komornik nie zajął wynagrodzenia; jestem prawie pewien, że zarzutów prokuratorskich z tego tytułu żaden z dłużników nie otrzymał. Ponadto, w przedmiotowej sprawie mógłby się tłumaczyć w razie postępowania karnego tym, że potrzebował pieniędzy “na już” i uprosił pracodawcę o płatność z góry (chyba o to tam chodzi).

  admin

  28 wrz 22 o 10:34

 3. Miałem podobna sytuacje jak ta z komentarza – pracowałem w spółce zagranicznej i rozliczałem się z Polskim US o czym dowiedział się komornik. Jedyne co zrobił to poinformował o tym wierzyciela aby wystąpił o europejski nakaz zapłaty. Nie wiem czy coś się w tym temacie zadziało, bo od roku pracuje w innym kraju i pewnie znowu komornik dowie się o tym po czasie bo o niczym go nie informuje.

  Adrian

  28 wrz 22 o 15:53

 4. I słusznie, nie informować go. Nie na tym polega zawód komornika aby mu dłużnik na tacy podstawiał gotówkę i wierzytelności do zajęcia. Nic za to nieinformowanie nie grozi, na 99,99%.

  admin

  28 wrz 22 o 17:11

 5. A jak działa w takim przypadku komornik czy on może wyslac do Firmy z którą podpisałem umowę że chce zająć mi pieniądze nawet jeśli jeszcze nie otrzymałem wyplaty?

  Maciek

  28 wrz 22 o 17:33

 6. Tak, może zająć tę tak zwaną wierzytelność przyszłą.

  admin

  28 wrz 22 o 17:39

 7. Musiałby jakoś dowiedzieć się o zawartej przez Ciebie umowie, czyli najpewniej dostać te informacje od ZUS

  Piotr

  28 wrz 22 o 18:12

Skomentuj