Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie ekspektatywy wierzytelności

2 komentarze

Pytanie: Co to takiego zajęcie ekspektatywy wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym? Jaka jest różnica pomiędzy ekspektatywą wierzytelności a po prostu wierzytelnością?

Odpowiedź: Ekspektatywa wierzytelności to innymi słowy wierzytelność przyszła, wierzytelność spodziewana. Ekspektatywa jest prawem majątkowym dziedzicznym i zbywalnym, co oznacza, że może być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym oraz podlegać egzekucji komorniczej. W przypadku zajęcie wierzytelności w urzędzie skarbowym zajęcie będzie skuteczne także w odniesieniu do przyszłej wierzytelności kiedy to okaże się, że dłużnikowi przysługuje zwrot nadpłaty podatku mimo że na dzień doręczenia urzędowi skarbowemu zajęcia komorniczego wierzytelność jeszcze nie została ustalona, wyliczona (podatnik jeszcze nie złożył zeznania podatkowego albo złożył już lecz urząd skarbowy jeszcze tegoż zeznania nie zatwierdził).

Zatem ekspektatywa to nie jest to samo co wierzytelność niewymagalna?

Nie, to nie jest to samo. Wierzytelność niewymagalna ma to do siebie, że już istnieje tylko że nie minął termin jej zapłaty a ekspektatywa wierzytelności to jak wcześniej napisałem, wierzytelność spodziewana ale na chwile obecną jeszcze nie istniejąca i niekoniecznie musi powstać.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 października, 2022

Komentarze do 'Zajęcie ekspektatywy wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS

  1. To samo jest w przypadku wierzytelności z tytułu wykupu leasingu przez leasingobiorcę na koniec umowy leasingu. Ekspektatywa.

    eks

    4 paź 22 o 16:07

  2. W przypadku zajęcia wierzytelności pieniężnych, egzekucja może dotyczyć tylko wierzytelności istniejących i skonkretyzowanych.

    Mariola

    14 mar 25 o 22:35

Skomentuj