Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie ekspektatywy wierzytelności

Jeden komentarz

Pytanie: Co to takiego zajęcie ekspektatywy wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym? Jaka jest różnica pomiędzy ekspektatywą wierzytelności a po prostu wierzytelnością?

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika

Odpowiedź: Ekspektatywa wierzytelności to innymi sowy wierzytelność przyszła, wierzytelność spodziewana. W przypadku zajęcie wierzytelności w urzędzie skarbowym zajęcie będzie skuteczne także w odniesieniu do przyszłej wierzytelności kiedy to okaże się, że dłużnikowi przysługuje zwrot nadpłaty podatku mimo że na dzień doręczenia urzędowi skarbowemu zajęcia komorniczego wierzytelność jeszcze nie została ustalona, wyliczona (podatnik jeszcze nie złożył zeznania podatkowego albo złożył już lecz urząd skarbowy jeszcze tegoż zeznania nie zatwierdził).

Zatem ekspektatywa to nie jest to samo co wierzytelność niewymagalna?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?

Nie, to nie jest to samo. Wierzytelność niewymagalna ma to do siebie, że już istnieje tylko że nie minął termin jej zapłaty a ekspektatywa wierzytelności to jak wcześniej napisałem, wierzytelność spodziewana ale na chwile obecną jeszcze nie istniejąca i niekoniecznie musi powstać.

Przeczytaj też: Ile jest ważne zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 października, 2022

1 komentarz do 'Zajęcie ekspektatywy wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS

  1. To samo jest w przypadku wierzytelności z tytułu wykupu leasingu przez leasingobiorcę na koniec umowy leasingu. Ekspektatywa.

    eks

    4 paź 22 o 16:07

Skomentuj