Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika

3 komentarze

Pytanie: Mam aktualnie 3 egzekucje komornicze na moim koncie bankowym. W styczniu skończyła mi się umowa o pracę, od lutego jestem na zasiłku dla bezrobotnych, szukam pracy, ale covid nie ułatwia sprawy… Zastanawiam się nad złożeniem wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy i otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko teraz pytanie jak to zrobić, żeby po pierwsze dofinansowanie, które zostanie mi przelane na zajęte przez komorników konto nie zostało zajęte… A po drugie jak to zrobić, żeby później zarobić… To znaczy, żebym miała na utrzymanie siebie i dziecka, lokalu, firmy, mieszkania, życie, no i wreszcie żeby zacząć spłacać moje długi? Zrobione przez byłego partnera, z mojej głupoty na moje nazwisko… No ale to nie jest żadne wytłumaczenie. Po prostu chciałabym wreszcie zacząć spłacać te zajęcia, które aktualnie mam na koncie, w tym momencie są 3, a będzie tego więcej…
Zasiłek dla bezrobotnych, alimenty i 500+ to na ten moment moje jedyne źródła utrzymania. W przyszłości również nie chciałabym mieć zajmowanych wszystkich pieniędzy z konta firmowego, lub zostawianej tylko najniższej krajowej na koncie prywatnym, gdyż nie opłacę z tej kwoty wszystkiego, co niezbędne do życia i prowadzenia firmy.
Bardzo proszę o poradę, pokierowanie jak to zrobić z głową.

Odpowiedź: Dotacja z Urzędu Pracy nie podlega egzekucji komorniczej na podstawie art. 831 § 1 Kpc. Komornik jednak nie wie że środki na koncie są dotacją i ją zajmie, chyba że Pani wcześniej poinformuje go o tym pisemnie, że taka dotacja wpłynie i żeby jej nie zajmował. A jeszcze lepiej, to żeby Pani otworzyła nowe konto bankowe i żeby na to nowe konto dotacja została przelana. Później może ją Pani wypłacić ale niekoniecznie gdyż… komornicy bardzo rzadko ponownie sprawdzają O(w systemie OGNIVO) czy dłużnik w międzyczasie nie otworzył nowego konta. Raz na pół roku, raz na rok… Dobre konta osobiste które można otworzyć nie wychodząc z domu są tutaj. Wskazuję Pani konta osobiste a nie firmowe ponieważ na koncie osobistym nawet przedsiębiorcy przysługuje kwota wolna od zajęcia (a na firmowym nie przysługuje) i da się używać konta osobistego jako firmowego… Jeżeli jednak chce mieć Pani konto firmowe, to dobre oferty są tutaj.

Co do tego jak zarobić (jaki biznes, jaka strategia…), to Pani nie doradzę, mogę ewentualnie doradzać, jak unikać zajęć komorniczych.

Tak, oczywiście o doradzenie mi chodziło, rozumiem, że pomysł na mój biznes, a przede wszystkim jego powodzenie to moja kwestia.
Nie chciałabym po prostu sytuacji, w której będę używać tylko konta osobistego prowadząc firmę i miesięcznie będzie mi zostawać najniższa krajowa na utrzymanie wynajmowanego mieszkania, siebie, dziecka, lokalu w którym będzie działać firma, oraz na opłaty związane z prowadzeniem firmy. Nierealne, żeby to wszystko z tej kwoty opłacić. Na ten moment skontaktowałam się z trzema firmami windykacyjnymi, które prowadzą moje sprawy, każda z nich chce 250zl miesięcznie, od czerwca oczywiście. Biorąc po uwagę moje aktualne trochę ponad 800 zł zasiłku dla bezrobotnych, oddać z tego 750 zł również jest nierealne. Nie wiem już jak to rozwiązać.

Tak jak napisałem, komornik bardzo rzadko szuka kont dłużnika, tylko otwierając nowe sugeruję nie likwidować starego, bo to może skłonić go do szukania nowego. I tak też, takie nowe konto miesiącami albo i z rok może pozostać niezajęte przez komornika. A na to zajęte od czasu do czasu może Pani przelać jakiś “ochłap” żeby komornik sobie zajął, ale niekoniecznie.

Istnieje też inna opcja – umorzenie przez komorników bezskutecznych egzekucji komorniczej i wtedy spokój, bo komornicy nie prowadzą w nieskończoność egzekucji jeżeli jest bezskuteczna. Po kilku miesiącach umarzają. Oczywiście nic komornikom nie wpłacać dobrowolnie, bo nie umorzą. A i firmom windykacyjnym przesłać kopie umorzeń żeby nie tracili pieniędzy na sprawę sądową i kolejną bezskuteczną egzekucję. I dopisać, że gdy się Pani trochę dorobi to zacznie ich spłacać.

Problem w tym, że moja najstarsza egzekucja wisi na koncie od mniej więcej roku. Byłam na zwolnieniu chorobowym, a że z chorobowego komornik może zabierać jakąś część, to zabierał ile mógł. Mimo tego, że nie pokrywało to nawet odsetek i mimo tego, że co miesiąc pobierał jakieś 300 zł, kwota zadłużenia cały czas rosła.
Czyli otworzyć drugie konto i działać z firmą na nim?
O to umorzenie sama muszę wystąpić do komornika? Bo podejrzewam, że oni sami tego nie zrobią. A teraz, póki jestem na zasiłku dla bezrobotnych może byłaby dobra okazja, żeby wykorzystać to na moją korzyść? Jak się w końcu odbiję finansowo, to będę sobie tą resztę, która dojdzie w przyszłości spłacać.

No to, jak rozumiem, już 4 miesiące komornik nic nie dostaje, jest więc szansa na rychłe umorzenie egzekucji z powodu bezskuteczności. To komornik z urzędu umarza a nie na wniosek dłużnika. Oczywiście dług się nie umarza tylko egzekucja. Jeszcze może przyjdzie do Pani do mieszkania sprawdzić, czy jest co zająć z ruchomości. Komornicy nie chcą przetrzymywać bezskutecznych spraw ponieważ tworzą im się przez to zaległości a gdy mają zaległości, to nie mogą przyjąć sprawy z poza rewiru czyli z wyboru.

Tak, otworzyć drugie konto i działać.

Ok, rozumiem. Jeszcze jedno pytanie, czy w takim razie spłacać teraz powoli te pozostałe zaległości, którymi jeszcze nie zajmuje się komornik i nie ma nakazu zapłaty? Czy myśląc o umorzeniu aktualnych 3 egzekucji na koncie, mam nie płacić nikomu ani złotówki, niezależnie od tego czy to już komornik, czy jeszcze firma windykacyjna. Trochę się boję sytuacji za kilka miesięcy, kiedy będę prowadzić firmę, wszystkie kwestie finansowe na drugim koncie, a kolejni komornicy i tak prędzej czy później to drugie konto znajdą.

Ja bym na Pani miejscu nie płacił. Może Pani poinformować te firmy windykacyjne, że jest Pani na zasiłku (przesłać im ksero jakiegoś potwierdzenia, dokumentu), to je chyba zniechęci do wnoszenia pozwu do sądu.

No to jak komornik zajmie nowe konto, to Pani kolejne konto otworzy sobie…

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 maja, 2021

Komentarze do 'Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tak, zmiana konta po zajęciu przez komornika to sposób który wciąż działa. Komornik bez wpłacenia mu przez wierzyciela zaliczki nie będzie ponownie poszukiwał konta.

  Jurek

  5 Cze 21 o 13:32

 2. Wszystko dobrze o ile bank nie poinformuje komornika bez pytania o nowym koncie. Niektóre banki podobno tak robią, niestety nie wiem które.

  Witold

  5 Cze 21 o 19:20

 3. Żaden bank nie poinformuje komornika o koncie dłużnika jeżeli komornik nie wystosuje do tego banku zapytania. Bez tego bank nawet nie wie o tym, że dany komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko klientowi banku – posiadaczowi konta w tymże banku.

  admin

  13 Cze 21 o 18:27

Skomentuj