Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika

30 komentarzy

Pytanie: Mam aktualnie 3 egzekucje komornicze na moim koncie bankowym. W styczniu skończyła mi się umowa o pracę, od lutego jestem na zasiłku dla bezrobotnych, szukam pracy, ale covid nie ułatwia sprawy… Zastanawiam się nad złożeniem wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy i otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko teraz pytanie jak to zrobić, żeby po pierwsze dofinansowanie, które zostanie mi przelane na zajęte przez komorników konto nie zostało zajęte… A po drugie jak to zrobić, żeby później zarobić… To znaczy, żebym miała na utrzymanie siebie i dziecka, lokalu, firmy, mieszkania, życie, no i wreszcie żeby zacząć spłacać moje długi? Zrobione przez byłego partnera, z mojej głupoty na moje nazwisko…

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć konto członka rodziny dłużnika?

No ale to nie jest żadne wytłumaczenie. Po prostu chciałabym wreszcie zacząć spłacać te zajęcia, które aktualnie mam na koncie, w tym momencie są 3, a będzie tego więcej…
Zasiłek dla bezrobotnych, alimenty i 500+ to na ten moment moje jedyne źródła utrzymania. W przyszłości również nie chciałabym mieć zajmowanych wszystkich pieniędzy z konta firmowego, lub zostawianej tylko najniższej krajowej na koncie prywatnym, gdyż nie opłacę z tej kwoty wszystkiego, co niezbędne do życia i prowadzenia firmy.
Bardzo proszę o poradę, pokierowanie jak to zrobić z głową.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik wchodzi na konto?

Odpowiedź: Dotacja z Urzędu Pracy nie podlega egzekucji komorniczej na podstawie art. 831 § 1 Kpc. Komornik jednak nie wie że środki na koncie są dotacją i ją zajmie, chyba że Pani wcześniej poinformuje go o tym pisemnie, że taka dotacja wpłynie i żeby jej nie zajmował. A jeszcze lepiej, to żeby Pani otworzyła nowe konto bankowe i żeby na to nowe konto dotacja została przelana. Później może ją Pani wypłacić ale niekoniecznie gdyż… komornicy bardzo rzadko ponownie sprawdzają w systemie OGNIVO czy dłużnik w międzyczasie nie otworzył nowego konta. Raz na pół roku, raz na rok… Dobre konta osobiste które można otworzyć nie wychodząc z domu są tutaj. Wskazuję Pani konta osobiste a nie firmowe ponieważ na koncie osobistym nawet przedsiębiorcy przysługuje kwota wolna od zajęcia (a na firmowym nie przysługuje) i da się używać konta osobistego jako firmowego… Jeżeli jednak chce mieć Pani konto firmowe, to dobre oferty są tutaj.

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Co do tego jak zarobić (jaki biznes, jaka strategia…), to Pani nie doradzę, mogę ewentualnie doradzać, jak unikać zajęć komorniczych.

Tak, oczywiście o doradzenie mi chodziło, rozumiem, że pomysł na mój biznes, a przede wszystkim jego powodzenie to moja kwestia.
Nie chciałabym po prostu sytuacji, w której będę używać tylko konta osobistego prowadząc firmę i miesięcznie będzie mi zostawać najniższa krajowa na utrzymanie wynajmowanego mieszkania, siebie, dziecka, lokalu w którym będzie działać firma, oraz na opłaty związane z prowadzeniem firmy. Nierealne, żeby to wszystko z tej kwoty opłacić. Na ten moment skontaktowałam się z trzema firmami windykacyjnymi, które prowadzą moje sprawy, każda z nich chce 250zl miesięcznie, od czerwca oczywiście. Biorąc po uwagę moje aktualne trochę ponad 800 zł zasiłku dla bezrobotnych, oddać z tego 750 zł również jest nierealne. Nie wiem już jak to rozwiązać.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?

Tak jak napisałem, komornik bardzo rzadko szuka kont dłużnika, tylko otwierając nowe sugeruję nie likwidować starego, bo to może skłonić go do szukania nowego. I tak też, takie nowe konto miesiącami albo i z rok może pozostać niezajęte przez komornika. A na to zajęte od czasu do czasu może Pani przelać jakiś “ochłap” żeby komornik sobie zajął, ale niekoniecznie.

Przeczytaj też: Komornik chce numer konta

Istnieje też inna opcja – umorzenie przez komorników bezskutecznych egzekucji komorniczej i wtedy spokój, bo komornicy nie prowadzą w nieskończoność egzekucji jeżeli jest bezskuteczna. Po kilku miesiącach umarzają. Oczywiście nic komornikom nie wpłacać dobrowolnie, bo nie umorzą. A i firmom windykacyjnym przesłać kopie umorzeń żeby nie tracili pieniędzy na sprawę sądową i kolejną bezskuteczną egzekucję. I dopisać, że gdy się Pani trochę dorobi to zacznie ich spłacać.

Przeczytaj też: Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?

Problem w tym, że moja najstarsza egzekucja wisi na koncie od mniej więcej roku. Byłam na zwolnieniu chorobowym, a że z chorobowego komornik może zabierać jakąś część, to zabierał ile mógł. Mimo tego, że nie pokrywało to nawet odsetek i mimo tego, że co miesiąc pobierał jakieś 300 zł, kwota zadłużenia cały czas rosła.
Czyli otworzyć drugie konto i działać z firmą na nim?
O to umorzenie sama muszę wystąpić do komornika? Bo podejrzewam, że oni sami tego nie zrobią. A teraz, póki jestem na zasiłku dla bezrobotnych może byłaby dobra okazja, żeby wykorzystać to na moją korzyść? Jak się w końcu odbiję finansowo, to będę sobie tą resztę, która dojdzie w przyszłości spłacać.

Przeczytaj też: Skąd komornik wie gdzie mam konto?

No to, jak rozumiem, już 4 miesiące komornik nic nie dostaje, jest więc szansa na rychłe umorzenie egzekucji z powodu bezskuteczności. To komornik z urzędu umarza a nie na wniosek dłużnika. Oczywiście dług się nie umarza tylko egzekucja. Jeszcze może przyjdzie do Pani do mieszkania sprawdzić, czy jest co zająć z ruchomości. Komornicy nie chcą przetrzymywać bezskutecznych spraw ponieważ tworzą im się przez to zaległości a gdy mają zaległości, to nie mogą przyjąć sprawy z poza rewiru czyli z wyboru.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

Tak, otworzyć drugie konto i działać.

Ok, rozumiem. Jeszcze jedno pytanie, czy w takim razie spłacać teraz powoli te pozostałe zaległości, którymi jeszcze nie zajmuje się komornik i nie ma nakazu zapłaty? Czy myśląc o umorzeniu aktualnych 3 egzekucji na koncie, mam nie płacić nikomu ani złotówki, niezależnie od tego czy to już komornik, czy jeszcze firma windykacyjna. Trochę się boję sytuacji za kilka miesięcy, kiedy będę prowadzić firmę, wszystkie kwestie finansowe na drugim koncie, a kolejni komornicy i tak prędzej czy później to drugie konto znajdą.

Ja bym na Pani miejscu nie płacił. Może Pani poinformować te firmy windykacyjne, że jest Pani na zasiłku (przesłać im ksero jakiegoś potwierdzenia, dokumentu), to je chyba zniechęci do wnoszenia pozwu do sądu.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna czy komornik?

No to jak komornik zajmie nowe konto, to Pani kolejne konto otworzy sobie…

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tak, zmiana konta po zajęciu przez komornika to sposób który wciąż działa. Komornik bez wpłacenia mu przez wierzyciela zaliczki nie będzie ponownie poszukiwał konta.

  Jurek

  5 cze 21 o 13:32

 2. Wszystko dobrze o ile bank nie poinformuje komornika bez pytania o nowym koncie. Niektóre banki podobno tak robią, niestety nie wiem które.

  Witold

  5 cze 21 o 19:20

 3. Żaden bank nie poinformuje komornika o koncie dłużnika jeżeli komornik nie wystosuje do tego banku zapytania. Bez tego bank nawet nie wie o tym, że dany komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko klientowi banku – posiadaczowi konta w tymże banku.

  admin

  13 cze 21 o 18:27

 4. Konto na kogoś innego i komornik bezsilny. Takie konto można umieszczać na fakturach jako własne, przelewy przychodzą to znaczy bank nie robi problemu z tego że nazwisko w przelewie nie pokrywa się z nazwiskiem właściciela konta.

  Kuru

  19 cze 21 o 11:01

 5. Przelewy w banku są realizowane automatycznie, bez udziału człowieka.

  admin

  19 cze 21 o 15:50

 6. Chce zalozyc jednososobowa dzialalnosc gospodarcza majac dlugi. Zobowiazania alimentacyjne. Niedlugo za rok dwa zostane sadownie skazany za przestepstwa samochodowe i zapewne zostanie mi nalozona grzywna dosc powazna. Mimo wszystko chcialbym zalozyc ta dzialalnosc chodz na troche. Jak moge to uczynic aby minac komornika? Czy do rozliczen moge uzyc zagranicznego konta albo jest moze jakas metoda wybrniecia z tej sytuacji?

  Anonim

  23 cze 21 o 11:41

 7. Zależy jaka działalność, w jednej można skuteczniej ominąć egzekucję komorniczą, w innej mniej. Co do konta bankowego, to tak, może być zagraniczne (nie wiem czy uda się założyć nie mając adresu zamieszkania za granicą) albo na zaufaną osobę trzecią. Może Pan też mając zajęte konto przez komornika otworzyć nowe (nie zamykając zajętego!) – komornicy bardzo rzadko ponawiają poszukiwanie (nowych) kont dłużnika.

  admin

  23 cze 21 o 12:00

 8. Dziekuje za odpowiedz i jezeli moze pan dodac cos jeszcze na temat tej skuteczniejsze w ominieciu komornika formy dzialalnosci?

  Anonim

  23 cze 21 o 12:45

 9. Płatności w żywej gotówce minimalizują ryzyko ich zajęcia. Przypadkowi klienci w przeciwieństwie do stałych kontrahentów minimalizują ryzyko zajęcia przez komornika wierzytelności u nich czyli płatności należnych Panu za dokonaną sprzedaż, wykonaną usługę. Sprzedaż towarów wiąże się z ryzykiem ich zajęcia a jeżeli działalność jest usługowa, to nie, chyba że komornik zajmie maszyny, urządzenia ale te mogą być wypożyczone od kogoś nie Pana własność.

  admin

  23 cze 21 o 13:38

 10. Zmiana konta po zajęciu komorniczym wystarcza już do końca bezskutecznej 🙂 egzekucji. Na nowe konto komornik nie wszedł.

  Pedro

  1 lip 21 o 08:18

 11. Ja mam już 6 kont i za każdym razem, po otwarciu nowego w ciadu kilku dni była już na nim blokada. Mam 5 komornikow

  Sila

  28 gru 21 o 20:00

 12. Każde konto w innym banku? Jeżeli w tym samym banku to normalne ale jeżeli po otwarciu konta w innym banku po kilku dniach jest zajęcie to aż niewiarygodne. Nawet gdy ma się 5 komorników.

  admin

  28 gru 21 o 20:04

 13. Konto bankowe kogoś bliskiego załatwia problem, wyżej takiego wała żaden komornik nie podskoczy. Odmowa banku w takim przypadku gwarantowana jeżeli wyśle zajęcie.

  chopek

  7 lip 21 o 18:13

 14. Oczywiście, jeżeli dane dłużnika będą różne o danych właściciela rachunku który komornik polecił bankowi zająć, to bank nie ma prawa wykonać polecenia zajęcia.

  admin

  7 lip 21 o 18:31

 15. A konto w SKOK jest do namierzenia przez komornika w standardowej procedurze poszukiwania majątku dłużnika?

  Czesiek

  14 lip 21 o 20:35

 16. Zapytanie to chyba zbyt skromnie nazwany temat wiadomości. Tak realnie, to chodzi najprawdopodobniej o bardzo pilne zapytanie. Zrodziło się bowiem na tak zwaną ostatnią chwilę. Sytuacja jest następująca: obecnie mam realizowane postępowanie egzekucyjne min. z zajętych kont bankowych ( w rzeczywistości nie mam żadnego swojego, przynajmniej aktywnego konta.
  Mój plan polega na tym, żeby w takiej sytuacji założyć nowe konto w banku, na które moja siostra dokona wpłaty tytułem darowizny dla mnie. Spora suma. Dla realizacji planu chcę założyć wspomniane nowe konto osobiste, zaraz po jego założeniu, siostra wykona przelew na moje nowe konto ( konto założę w tym samym banku co konto siostry, zatem przelew odbędzie się prawie natychmiastowo i zrealizuje się na moim koncie. Z dostępnej wiedzy mam orientację, że w tym samym dniu mogę już dysponować otrzymaną sumą. Wykorzystując takie realia zamierzam dokonać przelewu ( właściwie natychmiastowo) na konto mojego syna. Syn pilnie potrzebuje takiego wkładu na wpłatę tytułem mieszkania. Terminowość tego zdarzenia wymaga pilności podjęcia decyzji. Stąd moje zapytanie do Pana czy projekt działania ma ręce i nogi i jak Pan to ocenia z realnego punktu widzenia?

  Główne pytanie, to czy wpłata na moje nowe konto ma szansę uniknięcia konsekwencji ewentualnego zajęcia czy blokady rachunku. Obie czynności zniweczą całkowcie działanie, chociażby ze względu na brak terminowej wpłaty.

  Będę wdzięczny za szybką podpowiedź. A jeżeli odpowiedź będzie gotowa na czas bardziej przyszły, to to przynajmniej zwolnię się z nerwów powodowanych decyzją lub zwyczajnie pozna aspekty prawdy w podjętym działaniu.

  Blog odkryłem zupełnie przypadkowo w rozpaczliwym szukaniu rozwiązań moich spraw w olbrzymim internecie.
  To świetny pomysł na dzielenie się wiedzą z innymi. Wiarygodne źródło informacji. W Pana blogu odnajduję chyba pierwszy i jedyny przypadek obszernego ogarnięcia tematu tak przydatnego dla tych , którzy zdążyli już jakoś pobłądzić.

  Grzesiek

  26 lip 21 o 15:56

 17. Ja wielokrotnie radzę założyć nowe konto gdy “stare” jest zajęte. Takie nowe konto może pozostać niezajęte miesiącami. Komornik nie otrzymuje z banku informacji o założeniu konta przez dłużnika. Musi sam zapytać bank, czy dłużnik ma w tym banku konto. Takie zapytania do wielu banków komornicy kierują zwykle na samym początku postępowania egzekucyjnego a później już raczej nie ponawiają zapytań. Szansa że nowe konto nie zostanie zajęte w przeciągu np. tygodnia to 99%.

  admin

  26 lip 21 o 16:21

 18. Aha, do “Czesiek”: Tak, komornik może znaleźć konto w SKOK używając systemu OGNIVO (standardowe narzędzie komornicze do poszukiwania kont dłużników).

  admin

  26 lip 21 o 16:23

 19. Tyle tylko że do skok komornik wysyła zajęcie pocztą normalna a nie elektronicznie i dlatego też te zajęcia konto w skokach często są nieskuteczne.

  cze

  31 paź 21 o 05:03

 20. Witam, wczoraj założyłam nowe konto w banku spółdzielczym bo ma mi przyjść dotacja,dofinansowanie na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy komornik może mi ja zabrać?z tego co wiem jest to wyjęte z pod egzekucji całkowicie

  Anita

  18 lis 21 o 10:00

 21. Witam, tak, dotacja nie podlega zajęciu ale gdy jest już na koncie, to komornik nie wie że jest to dotacja i może zająć (można wtedy wnieść skargę na czynności komornika ale można nie zdążyć zanim przekaże pieniądze wierzycielowi). Dwa rozwiązania:
  – uprzedzić komornika, że na konto wpłynie dotacja aby nie zajmował (oczywiście pisemne dowody przedstawić)
  – liczyć na to, że komornik nie zajmie tego konta zanim wpłynie dotacja a gdy wpłynie, to wypłacić ją szybko.

  admin

  18 lis 21 o 10:08

 22. Podobno ta dotacja będzie opisana ,znaczy ten przelew jako DOTACJA Z URZEDU PRACY ,,,więc może jej nie ruszy bo nie ma takiego prawa tym bardziej że jest podpisana, a jeśli będę mieć blokadę to mogą mi w banku ja odblokować i będę mogła spokojnie wypłacić pieniądze?

  Anita

  18 lis 21 o 19:44

 23. Komornik zajmując konto nie widzi tytułów przelewów. Bank widzi ale jeżeli nie ma w zajęciu komorniczym zastrzeżenia, że bank ma nie przekazywać komornikowi środków z tytułów nie podlegających egzekucji (jak np. właśnie dotacja), to prawdopodobnie przekaże komornikowi te środki. Niektórzy komornicy takie zastrzeżenia mają w zajęciach a inni – nie. Dokładniej, to wiele lat temu współpracowałem z jedna panią komornik która w zajęciach takie zastrzeżenia czyniła. Jednak nagminnie słychać o ściąganych z kont środkach nie podlegających zajęciu więc chyba wielu komorników takich zastrzeżeń nie wpisuje w poleceniu zajęcia.

  Jeżeli bank zablokuje te środki – przekaże komornikowi, to należy szybko wnieść skargę na czynności komornika (aby zwolnił te środki), gdyby do tego doszło to proszę do mnie natychmiast napisać.

  Jeżeli konto założyła Pani wczoraj to komornik prawdopodobnie nieprędko się o nim dowie. Myślę, że dotacja wpłynie i nie zostanie zajęta jeżeli ją Pani szybko wypłaci.

  admin

  18 lis 21 o 20:06

 24. Tak konto założone wczoraj. jutro idę wypłacić pieniądze.

  Anita

  18 lis 21 o 20:58

 25. Gotówki nie trzymać na wierzchu w mieszkaniu, żeby komornik nie zabrał jeżeli przyjdzie ale może go Pani nie wpuścić.

  admin

  18 lis 21 o 21:04

 26. Zajęcie konta bankowego ma miejsce zwykle już na początku postępowania egzekucyjnego. Czasem wierzyciel przesyła komornikowi numer konta bankowego dłużnika wraz wnioskiem egzekucyjnym, czasem dowie się od dłużnika wezwawszy go do złożenia wykazu majątku (najmniejszy to problem dla dłużnika…) a najczęściej komornik znajduje konto dłużnika wysyłając zapytania do banków w ramach systemu OGNIVO służącego w tym celu. Tak jak poradzono wcześniej, zmienić konto po zajęciu…

  Felician

  8 gru 21 o 08:52

 27. Nowe konto może być urządzone w tym samym banku co konto już zajęte?

  Anonim

  4 sty 22 o 15:41

 28. Nie może być w tym samym banku bo zostanie zajęte niejako z automatu. Żaden problem otworzyć konto w innym banku, nie wychodząc z domu, korzystne konta osobiste z formularzami online są tutaj.

  admin

  5 sty 22 o 06:51

 29. Czy konto w ZEN jest wolne od komornika? Macie Państwo jakieś doświadczenia?

  gregor86@

  22 sie 22 o 16:22

 30. Konto od komornika raczej jest wolne ponieważ jest obsługiwane na Litwie natomiast nie jest to bank lecz coś w rodzaju parabanku wobec tego nie jest tak bezpieczne jak konto w banku. Innymi słowy, komornik nie zajmie ale niewykluczone że pieniądze znikną. 😉

  admin

  22 sie 22 o 16:30

Skomentuj