Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić na kogo dłużnik przepisał mieszkanie bez księgi wieczystej

4 komentarze

Pytanie: Mam pytanie, jak można sie dowiedzieć na kogo jest mieszkanie dłużnika , które specjalnie przepisał i tez nie wiadomo kiedy na inna osobę? Na mieszkaniu nie ma księgi wieczystej. Komornik umył ręce bo Spoldzielnia odpowiedziała, ze na ten moment nie jest właścicielem.

Przeczytaj też: Zajęcie nieruchomości bez księgi wieczystej

Odpowiedź: Pani takiej informacji nie udzielą. Myślę, że komornik mógłby tego zażądać (proszę się z nim dogadać, niech sprawdzi) Można ewentualnie też zgłosić do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez dłużnika przestępstwa udaremnienia egzekucji z wnioskiem aby sprawdzili w spółdzielni czy dłużnik był właścicielem mieszkania i kto teraz jest właścicielem. Można też założyć skargę pauliańską i wnieść do sądu o ustalenie kto jest teraz właścicielem aby żądać uznania darowizny za bezskuteczna jeżeli w wyniku niej egzekucja jest bezskuteczna.

Przeczytaj też: Przepisanie zadłużonego mieszkania na dziecko

Komornik jest nie do dogadania się, stwierdził ze spółdzielnia odpowiedziała ze na nią nic nie ma i klops. Skargę pauliańską to można ale trzeba mieć dane z tego co zdążyłam sie zorientować a ja ich nie mam. Sprawę karna ona ma za oszustwo, bo wyłudziła i oszukała i dalej z tego nic nie wynika bo śmieje się wszystkim w nos. Maja parunastu wierzycieli i zero majątku.

Przeczytaj też: Ściganie przestępstwa udaremnienia egzekucji komorniczej

Komornik ma prawo żądać udostępnienia informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Skoro egzekucja jest bezskuteczna, to informacja o tym, kogo dłużnik obdarował, jest informacją niezbędną do prowadzenia egzekucji – jest niezbędna do skargi pauliańskiej po której uwzględnieniu będzie można prowadzić egzekucję z tego mieszkania gdyż darowizna zostanie unieważniona względem wierzyciela. Analogicznie, komornik jest uprawniony do sprawdzenia historii operacji na rachunku bankowym dłużnika. W obu przypadkach chodzi o informacje które mogą okazać się niezbędnymi do skutecznego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

I właśnie w tym jest problem – wiem ze przepisała specjalnie na córkę i zrobiła to specjalnie bez księgi wieczystej ale jak sie nazywa i kiedy to zrobione to niestety nic nie wiem . A komornik No cóż …

Komornik z tego co wiem, ma prawo też uzyskać odpowiedź na pytanie kto stal się obdarowanym. Skoro miała mieszkanie i się pozbyła, to już jest podstawa do skargi pauliańskiej. Oszustwo swoją drogą a udaremnienie egzekucji to osobne przestępstwo i można złożyć zawiadomienie.

Przeczytaj też: Brak aktualizacji księgi wieczystej – zajęcie nieruchomości osoby trzeciej

Można napisać do komornika wniosek aby zgodnie z art. 761 kpc zażądał od spółdzielni wskazania osoby obdarowanej gdyż wedle Pani wiedzy jest co jej córka i ma Pani zamiar skorzystać ze skargi pauliańskiej po czym zlecić komornikowi (jemu) egzekucję z nieruchomości. A ta informacja jest niezbędna do prowadzenia egzekucji skoro komornik nie natrafił na żaden składnik majątku dłużniczki.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 lipca, 2020

Komentarze do 'Jak sprawdzić na kogo dłużnik przepisał mieszkanie bez księgi wieczystej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wątpię w to żeby komornik zaangażował się w takie ustalenie nie mając widoku na szybkie zajęcie nieruchomości (która póki co nie należy do dłużnika).

    Maga

    23 cze 21 o 08:20

  2. Z moich doświadczeń wynika że przeciwnie, komornicy są chętni do takich ustaleń na przyszłość. Komornik też nie lubi bezskutecznej egzekucji i dłużników cwaniaków.

    admin

    23 cze 21 o 08:40

  3. Czy jeżeli dłużnik przepisał na kogoś mieszkanie jeszcze przed wszczęciem egzekucji komorniczej to czy to tez jest przestępstwo? Załóżmy że przepisał w toku postępowania sądowego o zapłatę.

    Janina

    24 lis 24 o 14:00

  4. Tak, o ile wskutek tej darowizny udaremni zaspokojenie wierzyciela. Ma tu zastosowanie art. 300 § 1 kk – Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    admin

    24 lis 24 o 14:58

Skomentuj