Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić na kogo dłużnik przepisał mieszkanie bez księgi wieczystej

2 komentarze

Pytanie: Mam pytanie, jak można sie dowiedzieć na kogo jest mieszkanie dłużnika , które specjalnie przepisał i tez nie wiadomo kiedy na inna osobę? Na mieszkaniu nie ma księgi wieczystej. Komornik umył ręce bo Spoldzielnia odpowiedziała, ze na ten moment nie jest właścicielem.

Przeczytaj też: Zajęcie nieruchomości bez księgi wieczystej

Odpowiedź: Pani takiej informacji nie udzielą. Myślę, że komornik mógłby tego zażądać (proszę się z nim dogadać, niech sprawdzi) Można ewentualnie też zgłosić do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez dłużnika przestępstwa udaremnienia egzekucji z wnioskiem aby sprawdzili w spółdzielni czy dłużnik był właścicielem mieszkania i kto teraz jest właścicielem. Można też założyć skargę pauliańską i wnieść do sądu o ustalenie kto jest teraz właścicielem aby żądać uznania darowizny za bezskuteczna jeżeli w wyniku niej egzekucja jest bezskuteczna.

Przeczytaj też: Przepisanie zadłużonego mieszkania na dziecko

Komornik jest nie do dogadania się, stwierdził ze spółdzielnia odpowiedziała ze na nią nic nie ma i klops. Skargę pauliańską to można ale trzeba mieć dane z tego co zdążyłam sie zorientować a ja ich nie mam. Sprawę karna ona ma za oszustwo, bo wyłudziła i oszukała i dalej z tego nic nie wynika bo śmieje się wszystkim w nos. Maja parunastu wierzycieli i zero majątku.

Przeczytaj też: Ściganie przestępstwa udaremnienia egzekucji komorniczej

Komornik ma prawo żądać udostępnienia informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Skoro egzekucja jest bezskuteczna, to informacja o tym, kogo dłużnik obdarował, jest informacją niezbędną do prowadzenia egzekucji – jest niezbędna do skargi pauliańskiej po której uwzględnieniu będzie można prowadzić egzekucję z tego mieszkania gdyż darowizna zostanie unieważniona względem wierzyciela. Analogicznie, komornik jest uprawniony do sprawdzenia historii operacji na rachunku bankowym dłużnika. W obu przypadkach chodzi o informacje które mogą okazać się niezbędnymi do skutecznego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

I właśnie w tym jest problem – wiem ze przepisała specjalnie na córkę i zrobiła to specjalnie bez księgi wieczystej ale jak sie nazywa i kiedy to zrobione to niestety nic nie wiem . A komornik No cóż …

Komornik z tego co wiem, ma prawo też uzyskać odpowiedź na pytanie kto stal się obdarowanym. Skoro miała mieszkanie i się pozbyła, to już jest podstawa do skargi pauliańskiej. Oszustwo swoją drogą a udaremnienie egzekucji to osobne przestępstwo i można złożyć zawiadomienie.

Przeczytaj też: Brak aktualizacji księgi wieczystej – zajęcie nieruchomości osoby trzeciej

Można napisać do komornika wniosek aby zgodnie z art. 761 kpc zażądał od spółdzielni wskazania osoby obdarowanej gdyż wedle Pani wiedzy jest co jej córka i ma Pani zamiar skorzystać ze skargi pauliańskiej po czym zlecić komornikowi (jemu) egzekucję z nieruchomości. A ta informacja jest niezbędna do prowadzenia egzekucji skoro komornik nie natrafił na żaden składnik majątku dłużniczki.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 lipca, 2020

Komentarze do 'Jak sprawdzić na kogo dłużnik przepisał mieszkanie bez księgi wieczystej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wątpię w to żeby komornik zaangażował się w takie ustalenie nie mając widoku na szybkie zajęcie nieruchomości (która póki co nie należy do dłużnika).

    Maga

    23 cze 21 o 08:20

  2. Z moich doświadczeń wynika że przeciwnie, komornicy są chętni do takich ustaleń na przyszłość. Komornik też nie lubi bezskutecznej egzekucji i dłużników cwaniaków.

    admin

    23 cze 21 o 08:40

Skomentuj