Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym
Nieruchomość z kredytem hipotecznym to standard dzisiejszych czasów. W każdym mieście można znaleźć tysiące mieszkań i setki domów, których właściciele pracowicie spłacają kredyt. Właściciele to może trochę przesadzone słowo – standardowo na mieszkaniu ustanowiona jest hipoteka bankowa, więc w zasadzie mieszkanie jest do chwili spłacenia kredytu pod kontrolą banku. Mieszkanie w takim miejscu oczywiście nie sprawia żadnych problemów, warto jednak pamiętać o jednym – mieszkać jest łatwo, o wiele trudniej taką nieruchomość sprzedać.
Przeczytaj też: Prawne aspekty kredytów hipotecznych
Decyzja o sprzedaży nieruchomości może mieć wiele przyczyn. Sprzedajemy, nie mogąc utrzymać drogiej nieruchomości, sprzedajemy zmieniając pracę i musząc przeprowadzić się do innego miasta – powody można wymieniać bez końca. W każdej z takich sytuacji kredyt hipoteczny może być sporą przeszkodą – sprzedaż mieszkania czy domu, który jest objęty zastawem bankowym, nierzadko jest niemożliwa a zawsze niezmiernie trudna.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny. Za co musimy zapłacić?
Jak sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem? Oczywiście istnieje jedno rozwiązanie – spłacić kredyt przed sprzedażą, ale jest to wysoce niekorzystne a nierzadko i niemożliwe. Można oczywiście sprzedawać nieruchomość, zaznaczając, że jest to nieruchomość kredytowana, ale w takiej sytuacji na taką sprzedaż zgodę musi wyrazić bank – istnieje spore ryzyko, że zażąda wcześniejszej spłaty kredytu i zerwie umowę. Rzecz jasna jeśli wszystko pójdzie dobrze, bank może chcieć abyśmy postąpili inaczej – po sprzedaży mieszkania, kwotę zadłużenia wpłacili do banku. Jest to również rozwiązanie, które wiąże się ze stratą finansową.
Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką
W sytuacjach koniecznych, można oczywiście zdecydować się na takie rozwiązanie jak sprzedaż mieszkania czy domu z kredytem, jednak o wiele lepiej nie decydować się na kredyt, jeśli mamy świadomość, że sprzedaż może być konieczna. Często łatwo to przewidzieć, choć oczywiście nie w każdej sytuacji tak się dzieje. Nierzadko też pokusa bierze górę nad zerowym rozsądkiem, bo prawda jest taka, że kredyty zabezpieczone hipotecznie są stosunkowo tanie, najtańsze.
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć mieszkanie w kredycie hipotecznym?
Podsumowując – kredyt może być przeszkodą w sprzedaży nieruchomości, więc jeśli mamy taką możliwość, o wiele korzystniej jest go po prostu nie brać. W takiej sytuacji o nieruchomości decydujemy samodzielnie i sprzedajemy na własnych warunkach.
Sprawa taka mam kredyt hip 160 tys i mieszkanie warte 250 zostaje mi 90. Czy jest taka podstawa prawna se wuj kupuje mieszkanie za 150 ja mu place 90 i resztę w ratach? Czy może być tak że mieszkanie jest jego ale ja tam mieszkam dopóki mu nie spłacę całości?
Arturo
26 paź 20 o 15:14
W Polsce obowiązuje zasada swobody kształtowania umów zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego który stanowi, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
A sprzedaż mieszkania w kredycie czyli z hipoteką, jest możliwa.
admin
26 paź 20 o 15:56