Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

3 komentarze

Pytanie: Moja historia dotyczy wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Mojego męża córka z poprzedniego małżeństwa skończyła 18 lat, porzuciła szkołę, dom i od Grudnia nie mieszka z matką. Od 4 miesięcy pracuje i żyje za granicą. Ja dopiero co się o tym dowiedziałam. Na matki konto przekazujemy co miesiąc 900 zł alimentów i 55 zł komornikowi za ściąganie od nas alimentów. I co się okazało córka skontaktowała się z nami twierdząc, że matka nie daje jej ani złotówki z alimentów, więc 6300 zł sobie przygarnęła z czym córka nie może się pogodzić. Mam pytania:
1 Czy komornik może wezwać matkę do wyjaśnienia sytuacji i nakazać jej zwrot pieniędzy?
2 Jak doprowadzić wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. My również żyjemy za granicą, więc sprawa nie jest tak prosta.
3 Czy córka jako osoba pełnoletnia i będąca wkrótce w sadzie może wystąpić do sądu o wygaśnięcie obowiązku i zniesienia nakazu komorniczego, czy może my możemy to zrobić w jakiś sposób.
4 A może Pan ma lepszy pomysł?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć pieniądze przeznaczone na alimenty?

Odpowiedź: Nie, komornik nie może nakazać matce ani córce zwrotu alimentów. To jej ojciec czyli obowiązany ma prawo wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego i to nawet z datą wsteczną (od czterech miesięcy w tym przypadku) podnosząc że doszło do bezpodstawnego wzbogacenia się córki, gdyż jest pełnoletnia, porzuciła szkołę i pracuje – jest w stanie samodzielnie utrzymać się. Oczywiście trzeba to udowodnić przed sądem (można to zrobić także uzyskując od córki odpowiedzi przed sądem, na zadawane przez ojca pytania o to, czy uczy się, czy pracuje i ile zarabia). Mając w pamięci informacje od Pani z poprzednich pytań uważam, że pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego można by wnieść do polskiego sądu (przepisy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych są różne w różnych krajach) i udzielając niniejszej porady zakładam, że sprawa będzie toczyć się przed polskim sądem. I dopiero mając z sądu prawomocne postanowienie o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego można wystąpić do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

Najpierw jednak sugeruję aby ojciec rozmówił się z córką aby ta wniosła do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Córka może to zrobić gdyż jej matka już nie jest jej przedstawicielem ustawowym i nie jest uprawniona do otrzymywania alimentów dla córki. Wystarczy, że córka wykaże przed komornikiem że jest już pełnoletnia, a to oczywiście prosta sprawa, zresztą komornik chyba ma w aktach datę urodzenia córki). Taktycznie byłoby wskazane żeby dopiero później, jeśli ojciec w ogóle chce tego, wezwał córkę do zwrotu alimentów które przekazał jej matce za okres kiedy już nie były córce należne.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty

Jeżeli córka nie wniesie dobrowolnie o umorzenie egzekucji to alimenty trzeba będzie dalej płacić aż do uzyskania wspomnianego postanowienia z sądu. W mojej ocenie jednak ojciec może już teraz płacić te alimenty bezpośrednio córce a nie jej matce i poinformować o tym komornika wskazując iż córka jest już pełnoletnia. Wcześniej poinformować matkę, że bezprawnie występuje w imieniu córki jako już pełnoletniej i zagrozić konsekwencjami prawnymi.

To, że matka córce nie przekazywała alimentów które nota bene pobierała nie będąc już do tego uprawniona gdyż córka była już pełnoletnia, to że tak powiem problem córki a nie ojca. Niechże sobie egzekwuje od matki zwrot tych alimentów nienależnie pobranych które sama musiała ojcu zwrócić.

Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną'

Subscribe to comments with RSS

 1. Chcialbym prosic o porade jak napisac podanie o odbyciu sie rozprawy bez mojej obecnosci z powodu wyjazdu służbowego. Srawa zalozona przez mojego ojca w sprawie alimentow. Razem podjelismy tą decyzję wiec zgadzam sie na wycofanie alimentow. Po prostu ojciec pozwal mnie o wycofanie alimentow, ja sie na to zgadzam i nie moge uczestniczyć na rozprawie.

  Marek

  15 paź 20 o 11:34

 2. Wystarczy wobec tego wysłać do sądu pismo w którym napisze Pan, że uznaje powództwo. I tyle.

  admin

  15 paź 20 o 11:47

 3. Ciekawi mnie to ile jest w Polsce egzekucji (już) nienależnych alimentów, zapewne całe mnóstwo i dłużnicy płacący bezpodstawnie nigdy się o tym nie dowiedzą.

  Kolo

  6 wrz 21 o 15:02

Skomentuj