Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie nieruchomości bez księgi wieczystej

7 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć nieruchomość która nie ma urządzonej księgi wieczystej? Wciąż takich nieruchomości a szczególnie spółdzielczych własnościowych mieszkań, jest sporo. Istnieje przepis art. 924 kpc który mówi, że komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. A co jeżeli ni istnieje ani KW ani zbiór dokumentów? niespełniony jest zatem ten przepis czyli dopóki nie zostanie założona KW, nie można prowadzić egzekucji?

Przeczytaj też: Czy za brak księgi wieczystej grozi kara?

Odpowiedź: Można prowadzić egzekucję z nieruchomości która nie ma urządzonej księgi wieczystej ani nie istnieje dla niej zbiór dokumentów (ale bezpieczniej KW założyć, wierzyciel egzekwujący jest do tego uprawniony). Wszczęcie egzekucji nieruchomości która nie ma księgi wieczystej odbywa się na podstawie przedłożonego przez wierzyciela dokumentu stwierdzającego, ze dłużnik jest właścicielem tej nieruchomości.

Przeczytaj też: Hipoteka bez księgi wieczystej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 grudnia, 2020

Komentarze do 'Zajęcie nieruchomości bez księgi wieczystej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Takich nieruchomości co nie mają księgi wieczystej jest mnóstwo, w blokach przede wszystkim.

  kontroler

  25 maj 21 o 18:30

 2. No właśnie i jak szukać takiej nieruchomości ewentualnej należącej do dłużnika? Nieruchomości bez księgi wieczystej.

  kamulec

  31 sie 21 o 07:30

 3. “Na piechotę” – zapytania do spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, zapytania w wydziale geodezji urzędów miasta, gminy, starostwa powiatowego (zależy).

  admin

  31 sie 21 o 11:47

 4. Jeżeli mieszkanie jest w bloku to w ewidencji gruntów chyba nie figuruje?

  molo

  2 wrz 21 o 14:16

 5. Figuruje w ewidencji gruntów blok, budynek w którym to mieszkanie się znajduje ale nie to mieszkanie.

  admin

  2 wrz 21 o 16:12

 6. A co z sytuacją, gdy mieszkanie nie ma księgi wieczystej i dłużnik je sprzedał bez księgi wieczystej. Czy spółdzielnia ma obowiązek udzielić komornikowi odpowiedzi na pytanie: czy dłużnik miał jakieś mieszkanie wcześniej?

  Karo

  1 mar 23 o 23:14

 7. Komornik ma prawo żądać udzielenia mu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Według mnie taką informację można uznać za niezbędną do prowadzenia egzekucji choć nie bezpośrednio (wierzyciel musiałby skorzystać ze skargi pauliańskiej i nie wiadomo w takim przypadku, z jakim skutkiem) więc spółdzielnia ma obowiązek udzielić mu takowej.

  admin

  2 mar 23 o 05:04

Skomentuj