Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić gdzie ma się długi?

3 komentarze

Pytanie: Piszę do na Pana ponieważ jako młodszy człowiek w wieku 18-21 lat żyłem sobie z niewielką świadomością konsekwencji swoich czynów… Jeździłem bez karty miejskiej, nie pracowałem, byłem leniem, zaciągnąłem pożyczkę którą spłaciłem może w 70% a później „jakoś poszło” i wpadłem w długi, które oceniam na około 12 tysięcy złotych. Od ostatnich 4-5 lat dzięki pomocy mojego znajomego, który wystawia mi faktury z powodzeniem utrzymuje się z napraw sprzętu komputerowego oraz programowania stron www i mam spory problem… Mój problem polega na tym, że jedna firma bardzo chce zatrudnić mnie na etat i proponuje satysfakcjonujące mnie wynagrodzenie.

Przeczytaj też: Komornik a praca w banku oraz Komornik a praca w wojsku oraz Komornik a praca w policji

Wszystko pięknie, ale… Nie mam zielonego pojęcia gdzie mam długi i suma sumarum na jaką kwotę. Nie wiem jakim cudem minęło już kilka lat a ja dalej się tym nie zająłem i dopiero w tej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie mam bardzo pilną potrzebę spłacenia wszystkich zobowiązań. Mój problem polega na tym, że nie wiem gdzie one są, czy jest może jakiś centralny system komorniczy w którym mogę dowiedzieć się gdzie posiadam niespłacone długi, mandaty? Kolejna kwestia to przelewanie wynagrodzenia przez mojego obecnego pracodawcę, czy jeśli ostatni kontakt komornika miał miejsce kilka lat temu to nadal sprawdza on czy jestem gdzieś legalnie zatrudniony? Podejmę zatrudnienie w formie umowy o pracę na dwa lata za około dwa tygodnie i bardzo nie chcę aby mój pracodawca dowiedział się o tym, że posiadam egzekucję komorniczą. Minęło wiele czasu i mam już bardzo poukładane życie jeśli chodzi o finanse i pracę, nie chce psuć sobie reputacji za coś co robiłem kilka lat temu jako naiwny gówniarz…

Przeczytaj też: Sprawdzenie długów zmarłego spadkodawcy, uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe

Odpowiedź: Nie istnieje żaden rejestr obejmujący wszystkich dłużników a też nie wiadomo, czy wierzyciele powpisywali Pana do chociaż jednego z tych: KRD, Infomonitor, ERIF ale może Pan zażyczyć sobie od nich udostępnienia informacji o Panu o ile takowe posiadają. Jeżeli zalega Pan ze spłatą bankowego kredytu, to na pewno figuruje Pan w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej i od tej instytucji też może Pan zażyczyć sobie informacji o sobie. Może wpisano Pana na jakąś internetową giełdę wierzytelności ale to jeszcze mniej prawdopodobne. Tym niemniej, może Pan sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce internetowej swoje imię i nazwisko w połączeniu z takimi słowami jak “dług”, “dłużnik” “wierzytelność” i podobnymi.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić w internecie czy ktoś ma długi

Jak chodzi o komornika, to musiałby Pan dowiedzieć się, czy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Prawdopodobnie tak (ale nie na pewno) jeżeli było bezskuteczne. Jeżeli zostało umorzone to komornik powinien Panu przysłać postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeżeli zostało umorzone to komornik po prostu już nie prowadzi tej sprawy i nie interesuje się Panem jako dłużnikiem. Ponowne wszczęcie egzekucji może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela i dopiero wtedy komornik podejmie czynności sprawdzające gdzie Pan pracuje, czy i w którym banku ma Pan konto i inne. Ani komornik ani wierzyciel w takiej sytuacji (skoro sprawa nie jest już prowadzona przez komornika) nie zostanie poinformowany, że został Pan zatrudniony. Większość komorników umarza całkowicie bezskuteczne postępowania egzekucyjne po około dwóch miesiącach. Uwaga jednak, wierzyciel po umorzeniu może ponownie zlecić komornikowi wszczęcie egzekucji. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie jest umorzeniem długu!

Przeczytaj też: Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 listopada, 2020

Komentarze do 'Jak sprawdzić gdzie ma się długi?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A Rejestr Dłużników Niewypłacalnych? Trafia tam perzcież każdy dłużnik wobec którego komornik umorzył egzekucję jako bezskuteczną.

    kartelek

    9 lis 20 o 18:11

  2. Ten rejestr został zlikwidowany a w jego miejsce nie powstał żaden nowy.

    admin

    10 lis 20 o 08:04

  3. Pamiętajcie o przedawnianiu się długów i o tym, że w świetle nowych przepisów windykacja przedawnionego długu jest całkowicie zabroniona!

    koncerz

    23 sie 21 o 14:30

Skomentuj