Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?

14 komentarzy

Są takie sytuacje, w których chciałoby się sprawdzić czy i jak wysokie oraz wobec kogo są długi brata, siostry, męża czy też żony. Czy można to sprawdzić? Otóż nie, nie można sprawdzić długów żyjącego rodzeństwa ani małżonka i to nawet po to, żeby je spłacić czyli jak w poniżej przedstawionej sytuacji z komornikiem.

Pytanie: Rodzice ponad 20 lat temu zapisali po rownych polowach na swoje dzieci (syna i corke) dom. Mieszaja w bloku (wlasnosc rodzicow).

Syn narobil dlugow nie wiadomo jak ani kiedy. Do domu do matki wielokrotnie przychodzil komornik i pytal o syna, czyli o dluznika. Tego zazwyczaj w domu nie bylo. Komornik matce nie udzielil zadnych informacji na temat wysokosci dlugu syna.

Dluznik – syn na pytanie rodzicow czy ma jakies dlugi, zaprzecza trwierdzac, ze to pomylka.

Corka pracuje i mieszka za granica od paru lat. Kiedy dowiedziala sie o komorniku i rosnacych odsetkach postanowila do komornika zadzownic, ze jest siostra i chciala by splacic dlug brata, ale nie wie ile ten dlug wynosi i nie wie czy ona bedzie w stanie go splacic. Komornik odmowil podania jakichkolwiek informacji bez obecnosci dluznika, czyli jej braciszka. Wyglada na to, ze komornik czeka az urosnie taki procent od dlugu, zeby mozna bylo zlicytowac polowe domu.

Co w takiej sytuacji powinna zrobic wspolwlascicelka czyli siostra?

Przeczytaj też: Sprawdzenie długów zmarłego spadkodawcy, uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe

Odpowiedź: Niestety, faktycznie komornik nie ma prawa udzielić osobom trzecim informacji o zadłużeniu osoby przeciwko której prowadzi egzekucję. I osoba trzecia nie ma wpływu na tok egzekucji nawet jeżeli prowadzona jest z rzeczy której jest współwłaścicielem.

Rozumiem, ale ta osoba chce komornikowi i dluznikowi splacic dlug dluznika. To nie jest obca osoba tylko siostra. Ma to samo nazwisko i miejsce zamieszkania. Czy w takiej sytuacji komornikowi nie powinno zalezec na jak najszybszym wyegzekwowaniu pieniedzy dla swojego klienta-wierzyciela?

To nic nie zmienia prawnie. Na przykład nawet żona nie ma prawa dowiedzieć się czy mąż wziął kredyt. Komornik pewnie chciałby udzielić informacji ale nie może.

Bardzo Panu dziekuje za odpowiedzi i cierpliwosc. Jest to niedorzeczne, bo jak by maz wzial kredyt, a zona nie moze sie o tym dowiedziec to jak na drodze egzekucji dlugu zrabia eksmisje to zona, pewnie z dziecmi wyleca na bruk. Chore prawo.

Co prawda majątek wspólny współmałżonków nie podlega egzekucji za długi tylko jednego z nich ale jeżeli egzekucja z majątku odrębnego współmałżonka będzie bezskuteczna, wówczas widmo egzekucji stanie się realne: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-do-nieruchomosci-we-wspolnosci-malzenskiej-ustawowej/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jednakże przciez osoba trzecia może spłacić czyjś dług i taka spłata jest skuteczna.

    Hira

    25 mar 21 o 21:58

  2. Może spłacić jeżeli o tym długu wie a wiec ile i komu zalega dłużnik ale komornik nie ma prawa udzielić osobie trzeciej informacji kto jest wierzycielem i jaka jest kwota długu.

    Anonim

    14 maj 21 o 18:29

  3. Sprawdzenie zadłużenia nawet rodziny to tylko z pełnomocnictwem i to w dodatku poświadczonym notarialnie.

    Jadwiga

    16 cze 21 o 05:25

  4. Nie da się ze stuprocentową pewnością ustalić wszystkich długów czy że ktoś nie ma żadnych długów. Można owszem sprawdzić we wszystkich bankach i bardziej znanych firmach pożyczkowych ale mogą istnieć też prywatni wierzyciele.

    Grażyna

    3 sie 21 o 07:36

  5. Ja nawet nie wiem, wątpię czy bank ma obowiązek sprawdzenia i udzielenia informacji czy ktoś ma dług. Może to zrobić ale chyba nie ma takiego obowiązku.

    Komi

    3 sie 21 o 14:48

  6. Aby sprawdzić zadłużenie w bankach nie trzeba się ich prosić o to, wystarczy przecież sprawdzić w BIK. Zarówno banki komercyjne jak i spółdzielcze jak i SKOK-i mają obowiązek umieszczania w BIK informacji o zaciągniętych kredytach.

    admin

    3 sie 21 o 15:43

  7. Tak jest, oczywiści aby sprawdzić inną osobę trzeba mieć do tego jej upoważnienie, nie inaczej jest jeżeli to bank sprawdza BIK.

    Janson

    24 sie 21 o 18:50

  8. Za pośrednictwem Infomonitor podobno można sprawdzić kogoś innego w BIK bez upoważnienia od tej osoby.

    Halina

    2 wrz 21 o 06:18

  9. W ogóle, nawet przez ten cały Infomonitor (o ile w ogóle wykonalne) nikogo nie można sprawdzić w BIK nie dysponując upoważnieniem od osoby którą chcemy sprawdzić. Np. w KRD można sprawdzić osobę prywatną bez upoważnienia w takim rozumieniu tego, że jest to technicznie wykonalne ale gdy to wyjdzie na jaw, to można za to zostać ukaranym grzywną do 30 000 zł.

    admin

    2 wrz 21 o 07:21

  10. Bez upoważnienia można sprawdzić w KRD i Infomonitor i w ERIF tylko osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

    Anonim

    19 paź 21 o 09:18

  11. Jeszcze przed wejściem rodo mogliby takiej informacji udzielić osobie trzeciej ale obecnie nie.

    Zygmunt

    31 sty 22 o 16:48

  12. Tez nie powinni odkąd była ustawa o ochronie danych osobowych.

    admin

    1 lut 22 o 04:41

  13. Jestem współwłaścicielem domu razem z siostrą, dom odziedziczony po rodzicach. Czy taka sytuacja nie uprawnia mnie do sprawdzenia czy siostra jest zadłużona. Przecież jeżeli komornik zajmie część która należy do niej to będzie to mieć wpływ też na mnie.

    Halina

    12 lut 22 o 20:56

  14. Nie, nie uprawnia. Komornik może sprzedać tylko udział dłużnika czyli siostry. Rozumiem Panią, obcy człowiek jako nowy współwłaściciel, ale niestety, nie ma to prawnie żadnego znaczenia – nie upoważnia Pani do uzyskania informacji o zadłużeniach siostry. Jedyne co, to jako współwłaściciel nieruchomości otrzyma Pani informację o zajęciu części domu należącej do siostry.

    admin

    12 lut 22 o 21:07

Skomentuj