Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?

1 komentarz

Są takie sytuacje, w których chciałoby się sprawdzić czy i jak wysokie oraz wobec kogo są długi brata, siostry, męża czy też żony. Czy można to sprawdzić? Otóż nie, nie można sprawdzić długów żyjącego rodzeństwa ani małżonka i to nawet po to, żeby je spłacić czyli jak w poniżej przedstawionej sytuacji z komornikiem.

Pytanie: Rodzice ponad 20 lat temu zapisali po rownych polowach na swoje dzieci (syna i corke) dom. Mieszaja w bloku (wlasnosc rodzicow).

Syn narobil dlugow nie wiadomo jak ani kiedy. Do domu do matki wielokrotnie przychodzil komornik i pytal o syna, czyli o dluznika. Tego zazwyczaj w domu nie bylo. Komornik matce nie udzielil zadnych informacji na temat wysokosci dlugu syna.

Dluznik – syn na pytanie rodzicow czy ma jakies dlugi, zaprzecza trwierdzac, ze to pomylka.

Corka pracuje i mieszka za granica od paru lat. Kiedy dowiedziala sie o komorniku i rosnacych odsetkach postanowila do komornika zadzownic, ze jest siostra i chciala by splacic dlug brata, ale nie wie ile ten dlug wynosi i nie wie czy ona bedzie w stanie go splacic. Komornik odmowil podania jakichkolwiek informacji bez obecnosci dluznika, czyli jej braciszka. Wyglada na to, ze komornik czeka az urosnie taki procent od dlugu, zeby mozna bylo zlicytowac polowe domu.

Co w takiej sytuacji powinna zrobic wspolwlascicelka czyli siostra?

Odpowiedź: Niestety, faktycznie komornik nie ma prawa udzielić osobom trzecim informacji o zadłużeniu osoby przeciwko której prowadzi egzekucję. I osoba trzecia nie ma wpływu na tok egzekucji nawet jeżeli prowadzona jest z rzeczy której jest współwłaścicielem.

Rozumiem, ale ta osoba chce komornikowi i dluznikowi splacic dlug dluznika. To nie jest obca osoba tylko siostra. Ma to samo nazwisko i miejsce zamieszkania. Czy w takiej sytuacji komornikowi nie powinno zalezec na jak najszybszym wyegzekwowaniu pieniedzy dla swojego klienta-wierzyciela?

To nic nie zmienia prawnie. Na przykład nawet żona nie ma prawa dowiedzieć się czy mąż wziął kredyt. Komornik pewnie chciałby udzielić informacji ale nie może.

Bardzo Panu dziekuje za odpowiedzi i cierpliwosc. Jest to niedorzeczne, bo jak by maz wzial kredyt, a zona nie moze sie o tym dowiedziec to jak na drodze egzekucji dlugu zrabia eksmisje to zona, pewnie z dziecmi wyleca na bruk. Chore prawo.

Co prawda majątek wspólny współmałżonków nie podlega egzekucji za długi tylko jednego z nich ale jeżeli egzekucja z majątku odrębnego współmałżonka będzie bezskuteczna, wówczas widmo egzekucji stanie się realne: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-do-nieruchomosci-we-wspolnosci-malzenskiej-ustawowej/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jednakże przciez osoba trzecia może spłacić czyjś dług i taka spłata jest skuteczna.

    Hira

    25 Mar 21 o 21:58

Skomentuj