Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy dłużnik powinien płacić koszty windykacji?

20 komentarzy

Tytułowe pytanie wpisał ktoś w wyszukiwarce. No cóż, ustawodawca wyszedł chyba z założenia, że firmy windykacyjne nie są potrzebne do skutecznej egzekucji należności. W związku z powyższym, co do zasady, wierzyciel nie ma prawa obciążyć dłużnika kosztami które poniósł na rzecz firmy windykacyjnej w związku z realizacją zlecenia windykacji. Ustawodawca uznał, że tylko koszty procesowe oraz zaliczki komornicze poniesione przez wierzyciela mogą być ściągane od dłużnika. Jak chodzi o koszty procesowe, to są zarówno opłaty sądowe jak i koszty zastępstwa procesowego poniesione przez wierzyciela na rzecz reprezentującego go przed sądem (tudzież także w postępowaniu egzekucyjnym) radcy prawnego lub adwokata.

Przeczytaj też: Ile komornik przekazuje wierzycielowi?

Ustawodawca uznał, że jeśli dłużnik ma majątek, to sąd i komornik “styknie” do wyegzekwowania długu, przy czym postępowanie sądowe ma na celu uzyskanie tytułu wykonawczego na podstawie którego komornik będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne. Ustawodawca uznał też, że jeśli egzekucja będzie bezskuteczna, bo dłużnik przepisał bądź ukrył czy też wyprzedał mienie swoje, to sprawę załatwi albo postępowanie karne z art. 300 kk przeciwko dłużnikowi, albo skarga pauliańska, tudzież zawiadomienie o wyłudzeniu (o ile doszło do wyłudzenia) i grożąca dłużnikowi kara z art. 286 kk.; dłużnik odda kasę, w założeniu.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Niestety, rzeczywistość egzekucyjna często jest inna niż ww. założenia ustawodawcy. I tak też np. komornicze postępowania egzekucyjne często są umarzane pomimo tego, że dłużnik prowadzi działalność gospodarczą i ma wpływy na konto. Dlaczego? A dlatego, że dłużnik przezornie co jakiś czas zakłada nowe konta firmowe aby być cały czas o krok przed komornikiem i wyprzedzać zajęcia egzekucyjne zmianą konta firmowego. A innych składników majątku nie posiada. Jeżeli więc… tak, jeżeli firma windykacyjna nie namierzy aktualnego konta firmowego dłużnika, to komornik umorzy egzekucję jako bezskuteczną.

Przeczytaj też: Zapytanie do OGNIVO – koszt

Jak firma windykacyjna może namierzyć konto? A np. podając się za klienta. My prosimy zaprzyjaźnione firmy o takie przysługi, często są to nasi zadowoleni klienci. Biorą niewielką wartość towaru na fakturę albo jeszcze lepiej proszą o proformę i już mamy aktualne konto firmowe dłużnika i przekazujemy namiary komornikowi a ten wysyła do banku zajęcie. Że co? Że frajer jestem że ujawniam tą “sztuczkę”? Nie przejmuj się, Ty i tak to spieprzysz, Twój dłużnik pozna się, że to prowokacja. Zresztą sama procedura zajęcia konta przez komornika który nie został przez nas – windykatorów pouczony (tak, ku….wa, pouczony) jak ma konto zajmować, też jest o du…ę rozbić. Dłużnicy częstokroć otrzymują odpisy zajęcia wcześniej niż bank (dokona zajęcia na wniosek komornika) wobec czego dłużnik ma czas na wypłacenie środków z konta lub przelanie ich na inne konto bankowe, zanim bank dokona zajęcia.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna czy komornik?

Art. 300 kk – dłużnik pozbył się majątku zanim komornik zdążył dokonać zajęcia. Jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby pouczony o konsekwencjach karnych dłużnik spłacił dług, w czasie postępowania karnego też nie. Skarga pauliańska czyli np. uznanie przez sąd czynności darowizny dokonanej przez dłużnika na rzecz córki za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela egzekwującego? Owszem, ale pod warunkiem, że wiadomo co darował, czyli np. nieruchomość, samochody, maszyny. Często jednak problem w tym, że darował tak, że trudno to udowodnić i darował pieniądze ze sprzedaży towarów za które nie zapłacił wierzycielowi. Udowodnij to, powodzenia… A wyłudzenie i odpowiedzialność karna z art 286 kk? Niestety, nie łatwo udowodnić wyłudzenie a nasze prokuratury podchodzą do spraw pospolitych gospodarczych (domniemanych) wyłudzeń jak nie przymierzając … do Amber Gold. Poza tym jednak trzeba udowodnić zamiar nieuregulowania zapłaty już w momencie zaciągania zobowiązania a ten faktycznie jest często nie do udowodnienia. Skazanie dłużnika za oszustwo z obowiązkiem naprawienia szkody w zawieszeniu, to już czasem jest “coś”. Niejeden płaci aby nie odwieszono mu kary, ale też niejeden ma to gdzieś i nie płaci.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

I co w takich przypadkach, kiedy dłużnik kasę ma, tyle że ukryta, przepisaną? No tylko firma windykacyjna, z tym że nie wnikajmy w metody. Potępiam metody jawnie bandyckie, ale nie odcinam się od metod z pogranicza, powiedzmy że z pogranicza etyki i braku tejże. 😉 Metod które powiedzmy że zmuszają dłużników do dokonania dobrowolnej zapłaty długu.

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Jak napisałem, co do zasady, dłużnika nie można obciążyć kosztami firmy windykacyjnej. Jednak Ty jako wierzyciel możesz zawrzeć w umowie z dłużnikiem inną zasadę a mianowicie, że zobowiązuje się on do pokrycia poniesionych przez Ciebie kosztów na rzecz firmy windykacyjnej, tylko trzeba by wymienić maksymalną kwotę tych kosztów.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 sierpnia, 2012

kategoria windykacja

Komentarze do 'Czy dłużnik powinien płacić koszty windykacji?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy dłużnik powinien płacić koszty windykacji?'.

 1. Trochę to naciągane. 😉
  Pomimo ogromnej sympatii do windykatorów muszę się tu nie zgodzić. Komornik bez problemu znajdzie konto dłużnika, trzeba mu tylko to zlecić zgodnie z art. 797[1] KPC (niedrogo, niecałe 60 zł które i tak ściąga się z dłużnika).
  Poza tym komornik ma znacznie większe możliwości odnalezienia konta dłużnika, nie musi się też bawić w udawanie klienta (dłużnik w opisywanej sytuacji zazwyczaj ma inne konto dla znanych dużych klientów i inne dla nieznanej drobnicy), wystarczy skorzystać z systemu OGNIVO (też niedrogo i też koszty zostaną ściągnięte z dłużnika) i wiemy wszystko.
  Drodzy przyjaciele windykatorzy, nie porównujcie się z komornikami bo w tym porównaniu zawsze wypadniecie gorzej. Przede wszystkim nie macie takich uprawnień jak komornicy a najczęściej również takiego doświadczenia i wiedzy.

  T.Myrdin

  27 sie 12 o 00:12

 2. Nic nie jest naciągane w moim artykule, takie są fakty. Poszukiwanie majątku dłużnika na które powołujesz się, to nic innego jak złożenie zapytań w ZUS, w Urzędzie Skarbowym (o konto dłużnika, wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku, w CEPiK (o samochody), w systemie elektronicznej księgi wieczystej albo tylko lokalnie w Geodezji (o nieruchomości) i to chyba wszystko. Żadna komornicza detektywistyka, wywiad, nie wchodzi w grę.

  System OGNIVO na który powołujesz się, to nie żadna centralna baza rachunków bankowych, bo takiej nie ma. OGNIVO umożliwia jedynie elektroniczne (zamiast tradycyjnego i droższego czyli pocztowego) wysyłanie zapytań do banków, które są zarejestrowane w tym systemie. Wierzyciel egzekwujący wskazuje sobie banki do których zapytanie ma komornik wysłać. Wszystkim banków łącznie ze spółdzielczymi jest w Polsce grubo ponad 600 a w lipcu bieżącego roku w OGNIVO zarejestrowanych było tych banków zaledwie 80, oto te banki:

  1 BZ WBK S.A.
  2 Bank Gospodarstwa Krajowego
  3 Meritum Bank S.A.
  4 Bank Pocztowy S.A.
  6 Dz Bank Polska S.A.
  7 Deutsche Bank Polska S.A.
  8 Deutsche Bank PBC Spólka Akcyjna
  9 Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  10 Idea Bank S.A. (dawny GMAC Bank Polska S.A.)
  11 Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
  12 Svenska Handelsbanken AB S.A. Oddział w Polsce
  13 Credit Agricole Corporate and Investment Bank S.A. oddział w Polsce
  14 BNP Paribas S.A. Oddział w Polsce
  15 Danske Bank A/S S.A. Oddział w Polsce
  16 Alior Bank S.A.
  17 ING Bank Śląski
  18 Bank PEKAO S.A.
  19 Euro Bank S.A. (od 1 czerwca 2012)
  20 Nordea Bank Polska
  21 PKO BP S.A.
  22 Pekao S.A.

  Lista banków spółdzielczych

  1 Bank Spółdzielczy w Chojnowie
  2 Bank Spółdzielczy w Jaworze
  3 Bank Spółdzielczy w Świdnicy
  4. Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej
  5 Gospodarczy Bank Spółdzielczy Radków z/s w Nowej Rudzie
  6 Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  7 Bank Spółdzielczy w Końskowoli
  8 Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej
  9 Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie
  10 Bank Spółdzielczy W Kazimierzu Dolnym
  11 Bank Spółdzielczy w Kraśniku
  12 Bank Spółdzielczy w Skoczowie
  13 Bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Łódzkim
  14 Bank Spółdzielczy Zgierz
  15 Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce
  16 Bank Spółdzielczy w Limanowej
  17 Bank Spółdzielczy Muszyna-Krynica Zdrój
  18 Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu
  19 ABS Bank Spółdzielczy
  20 Bank Spółdzielczy w Podegrodziu
  21 Łącki Bank Spółdzielczy
  22 Bank Spółdzielczy w Płońsku
  23 Bank Spółdzielczy w Goworowie
  24 Bank Spółdzielczy w Gostyninie
  25 Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa Wołomin
  26 Bank Spółdzielczy w Karczewie
  27 Bank Spółdzielczy w Radomiu
  28 Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim
  29 Bank Spółdzielczy w Piasecznie
  30 Bank Spółdzielczy Ostrów Mazowiecka
  31 Bank Spółdzielczy w Otwocku
  32 Bank Spółdzielczy w Pruszkowie
  33 Bank Spółdzielczy w Białej
  34 Bank Spółdzielczy w Łubnianach
  35 Bank Spółdzielczy w Głogówku
  36 Bank Spółdzielczy “Bank Rolników” w Opolu
  37 Bank Spółdzielczy w Jarosławiu
  38 Podkarpacki Bank Spółdzielczy
  39 Bank Spółdzielczy w Czyżewie
  40 Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu
  41 Bank Spółdzielczy Suwałki
  42 Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckim
  43 Bank Spółdzielczy w Rutce Tartak
  44 Bank Spółdzielczy w Bystrej
  45 Bank Spółdzielczy w Gorzycach
  46 Bank Spółdzielczy w Wodzisławiu Śląskim
  47 Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju
  48 Bank Spółdzielczy Bytom
  49 Bank Spółdzielczy “Silesia” Katowice
  50 Bank Spółdzielczy w Koniecpolu
  51 Bank Spółdzielczy w Cieszynie
  52 Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie
  53 Bank Spółdzielczy w Łopusznie
  54 Bank Spółdzielczy w Kielcach
  55 Bank Spółdzielczy w Połańcu
  56 Bank Spółdzielczy w Staszowie
  57 Bank Spółdzielczy w Suchedniowie
  58 Morąsko-Zalewski Bank Spółdzielczy w Zalewie
  Warmińsko – Mazurskie

  Niewątpliwie OGNIVO to usprawnienie i z czasem, jak może wszystkie banki przystąpią do tego systemu, można będzie sprawdzać we wszystkich bankach. Nie wiem tylko, czy ten system ma opcję “sprawdź we wszystkich bankach” (“zaznacz wszystkie banki”) czy też trzeba sprawdzać kolejno.

  Komornik ma uprawnienia których my – windykatorzy nie mamy, ale komornikowi jednak wierzyciel musi majątek dłużnika wskazać. Komornicy, wbrew temu co piszesz, nie mają doświadczenia w namierzaniu majątku dłużnika, wykonują tylko rutynowe, sformalizowane czynności o których napisałem na wstępie komentarza.

  Inny przykład, którego nie podałem we wpisie – ustalanie miejsca postoju samochodu dłużnika. Żaden komornik nie będzie śledził dłużnika gdzie ten ukrywa pojazd, komornik “nie zniży się” do tego. A my – owszem, pośledzimy dłużnika, wskażemy komornikowi miejsce postoju pojazdu.

  A egzekucja z nieruchomości a ściślej – obwieszczenie o licytacji? Komornik zamieści ogłoszenie w prasie (za które wierzyciel musi zapłacić) w budynku sądu, w budynku urzędu miejskiego i ewentualni na jakimś portalu ogłoszeniowym w internecie. To zazwyczaj za mało, na licytację (prawie) nikt nie przyjdzie. A co robimy my przed licytacją? A wysyłamy obwieszczenie mailem do co najmniej kilkuset a nieraz kilku(nastu) tysięcy podmiotów – firm w regionie w którym znajduje się nieruchomość będąca przedmiotem egzekucji. Dzięki takiej akcji na licytacji zjawia się często tłum licytantów.

  admin

  27 sie 12 o 07:43

 3. “dłużnik w opisywanej sytuacji zazwyczaj ma inne konto dla znanych dużych klientów i inne dla nieznanej drobnicy”

  U większości przedsiębiorców, w tym zwłaszcza jednoosobowych firm, takie rozgraniczenie nie występuje.

  admin

  27 sie 12 o 09:17

 4. Zdarza się jeszcze wystąpić z zapytaniem do policji czy BEL (w sumie też trochę interesujących informacji można pozyskać). Poza tym niczym niezwykłym jest rozmowa z sąsiadami dłużnika (jeśli się go akurat nie zastało) czy z sołtysem. No i komornicy też mają dostęp do Internetu i Google. Poza tym jeszcze jest wysłuchanie dłużnika w trybie 801 KPC.

  Twierdzisz że komornikowi dłużnik musi majątek wskazać, gdyby tak było to pewnie miałbym 90% bezskutecznych egzekucji. 😉 Właściwie wnioski egzekucyjne które dostaje mogę nawet nie czytać, wystarczy że wiem od kogo i bez czytania wiem co w nim jest.

  Piszesz że komornik nie zniży się do śledzenia dłużnika. Komornik może i nie ale asesor czy aplikant to już z pewnością tak. By chwycić dłużnika często trzeba wyprosić zgodę na czynności nocne (tak, zniżamy się do tego) i najczęściej mamy go wraz z majątkiem.

  Sprawa licytacji – to nie tak. Jeśli jest jakaś ciekawa nieruchomość to ludzie potrafią się niemal dosłownie o nią pobić, jeśli jednak ma być licytowany dom który niewiele różni się od chlewika to wybacz ale raczej się go za dobre pieniądze nie sprzeda (o ile w ogóle). Generalnie ci którzy chcą kupić jakąś nieruchomość doskonale wiedzą kiedy będzie licytacja.

  No i na koniec sprawa rachunków bankowych. OGNIVO nie wystarczy ale bardzo pomaga. Poza sprawdzonymi bankami zajmuje się w ślepo wszystkie pozostałe w okolicy.
  Znając natomiast trzeciodłużników zajmuję wierzytelność oraz „proszę” (tak, ich też możemy pytać) o podanie na jakie nr rachunków były dokonywane płatności i jakie aktualnie podaje dłużnik.
  Co się zaś tyczy kilku nr rachunków – to powszechne. Rzadko kiedy dłużnicy podają mi tylko jeden nr rachunku (i tylko w jednym banku), najczęściej są to 3 lub 4 (a w końcu mogą nie wszystkie mi ujawnić).

  T.Myrdin

  27 sie 12 o 21:37

 5. errata

  Jest
  “Twierdzisz że komornikowi dłużnik musi majątek wskazać”
  winno być
  “Twierdzisz że komornikowi wierzyciel musi majątek wskazać”

  T.Myrdin

  27 sie 12 o 21:41

 6. Tak, oczywiście że wierzyciel musi wskazać majątek a nie dłużnik. Lapsus mój. Co do meritum, to jest to powtarzane przez komorników niczym mantra, że wierzyciel nie wskazał mienia dłużnika. Wiemy, że komornicy szukają, sam napisałem jak, Ty dodałeś nieco od siebie. Mimo tego, skupiając się tylko na tych przypadkach, w których dłużnik majątek ma na siebie (tylko trzeba namierzyć) to jednak podtrzymuję, że najczęściej jest tak, jak ja to opisałem. Poza tym, są komornicy którzy robią dużo nadprogramowo, a są też tacy, co nie robią…

  Zajmowanie rachunków w ciemno np. w dziesięciu bankach, to znam, może kilka(naście) razy tak komornicy zadziałali w moich sprawach. Nigdy nie było efektu takiej czynności rozsyłki.

  Zajęcie wierzytelności stosunkowo często bywa skuteczne, ale niestety fakty są takie, że bodaj większość komorników (kancelarii komorniczych) nie kwapi się do tego, aby dorwać się do faktur dłużnika (wtedy też mieliby nr konta) czy to u niego czy w biurze księgowym. Komornik też, jak wiemy, nie jest w stanie wymusić na trzeciodłużniku dokonania zapłaty należności.

  O niektóre nieruchomości, owszem licytanci “biją się”, najczęściej zapewne o działki niezabudowane. jednak już o mieszkanie albo dom z lokatorami raczej nie… O inne nieruchomości (w tym działki) które biegły szacował niezbyt rzetelnie, też nie. Czasem też jest np. lokal użytkowy w dobrej cenie ale żaden przedsiębiorca o tym nie wie, bo akurat nie czytał lokalnej gazety, nie był w sądzie ani w urzędzie miejskim albo był ale nie patrzał na tablice ogłoszeń. jednak jak rano znajdzie na skrzynce mailowej info (od windykatorów), to co innego.

  admin

  27 sie 12 o 22:05

 7. Errata była do mojego wpisu 😉 to był mój błąd, gdyby błąd nie był mój to bym go nie prostował (cudze błędy tak nie irytują jak własne).

  Oczywiście że komornicy często powtarzają iż wierzyciel nie wskazał majątku dłużnika. A co mają odpowiedzieć gdy wierzyciel nic nie wskazał a jednocześnie nie zleca poszukiwania majątku (a komornik z urzędu szuka tylko w KMS’kach i KMP). Prawda, komornik może zignorować brak zlecenia ale wtedy naraża się na nieprzyjemności (kodeks etyki i te sprawy).

  Czy komornicy skupiają się na poszukiwaniu majątku który jest tylko na dłużnika – zdecydowanie nie. Zawsze pytam o PCC i podatek od spadków i darowizn, pytam też o rodziców dłużnika (czy żyją, względnie kiedy zmarli i co z ich majątkiem). Majątek może nie być na dłużnika a i tak można go chwycić.

  Piszesz że niektórzy komornicy robią dużo nadprogramowo (innymi słowy inni robią tylko minimum). Tak, są różni komornicy podobnie jak i są różni windykatorzy. Znam takich (windykatorów) którzy ograniczają się do paru telefonów (względnie SMS’ów) oraz dwóch czy trzech wezwań do zapłaty, następnie sąd, jeszcze z dwa pisma i komornik (wszystkie pisma sztampowe). Super robota. I za nic kasuje się nieświadomego niczego wierzyciela a przy okazji znajdzie się trochę łatwych spraw w których po pierwszym telefonie dłużnicy wszystko spłacą.

  Zajmowanie rachunków w ciemno – owszem, mało skuteczne, niemniej jeśli wykluczę te banki które mam w OGNIVIE to opłaca się zająć resztę z tych które są w miejscowości dłużnika (często się coś trafi).

  T.Myrdin

  28 sie 12 o 22:16

 8. “Zawsze pytam o PCC i podatek od spadków i darowizn, pytam też o rodziców dłużnika (czy żyją, względnie kiedy zmarli i co z ich majątkiem).”

  Czy komornik ma obowiązek dokonać ww. ustaleń na wniosek wierzyciela?

  admin

  28 sie 12 o 22:26

 9. Dobre pytanie. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym od tej strony. Co gorsza nie ma orzecznictwa a z komentarzami jest tak jak zawsze (tj. komentarz się kończy tam gdzie problem się zaczyna).
  Rozważać ten problem chyba będzie najlepiej zakładając co by było gdybym nie chciał o to pytać.
  Żaden problem jeśli bez tych ustaleń znajdę majątek dłużnika, wtedy obronię się że ustalanie tego czego życzył sobie wierzyciel było bezcelowe a w związku z tym generowało zbędne koszty którymi nie można (770 KPC) obciążać dłużnika. Zatem należy przyjąć że w pewnym sensie to jak komornik będzie szukał majątku dłużnika zależy od jego oceny sytuacji. Gorzej jeśli komornik się pomyli i nie znajdzie majątku dłużnika (a nie poczyni wnioskowanych ustaleń). I tu jednak pewnie dałoby się wybronić (skoro dobór sposobów zależy od oceny komornika a na wstępie nie sposób przewidzieć co będzie skuteczne, uwzględniając jednocześnie to że komornik jest żywo zainteresowany odnalezieniem majątku to chyba komornik byłby bezpieczny).
  Podsumowując komornik raczej nie ma obowiązku stosować się do wskazówek wierzyciela (ale wolałbym poczekać na stanowisko sądu).
  Inną sprawą jest to że komornicy lubią zasłaniać się tajemnicą i nie udostępniać informacji które pozyskali (tajemnica skarbowa – wiem, naciągane ale niektórzy tak robią) więc ciężko byłoby ustalić co komornik zrobił.
  Wydaje mi się jednak że problem jest teoretyczny, komornik któremu wskażesz o co ma pytać zapewne to zrobi (bo niby dlaczego nie), tym bardziej że jak będzie zbytnio się upierał to następnym razem wniosek egzekucyjny trafi do kogoś innego. 😉

  T.Myrdin

  29 sie 12 o 21:21

 10. Napisz z której kancelarii komorniczej jesteś, pewnie niejeden Czytelnik skorzysta, z czasem. Chyba, że wolisz zaczekać, aż będziesz miał własną.

  admin

  29 sie 12 o 21:36

 11. Jak zapewne wiesz § 26 ust. 9 Kodeksu etyki zakazuje mi tego. 😉

  T.Myrdin

  30 sie 12 o 21:01

 12. Potrzebuje zaangazowanego komornika, jesli jest Pan zainteresowany prosze napisac na moj e-mail: pingwinek4@autograf.pl

  Wierzyciel

  13 mar 13 o 13:22

 13. Jesteśmy windykatorami, nie komornikami.

  admin

  13 mar 13 o 13:36

 14. Szkoda

  Wierzyciel

  13 mar 13 o 14:01

 15. “Mam dłużnika, który jest mi winien pieniądze. Mam w tej sprawie wyrok sądowy, ale dłużnik nie odzywa się, natomiast jeżeli chodzi o komornika to lepiej nic nie mówić. Proszę odpowiedzieć czy za ściągnięcie długu obciążacie dłużnika czy mnie, nadmieniam, że dług jest w wysokości 35.000,00 zł + odsetki od 01.02.2007r do chwili zapłaty oraz koszty sądowe i adwokackie co razem daje około 60.000,00 zł. Jeżeli ja mam zapłacić koszty ściągnięcia długu to jaka to będzie suma. Jakie dokumenty muszę przygotować i jak będzie wyglądała procedura.”

  Prowizja firmy windykacyjnej obciąża wierzyciela, chyba że w umowie z dłużnikiem jest zapis o obciążeniu wszelkimi kosztami windykacji dłużnika. prowizja przy tej kwocie to 5% jak chodzi o naszą firmę.

  admin

  28 mar 13 o 10:32

 16. Koszty komornicze naliczane sa dluznikowi razem z dlugiem naliczane sa odsetki bo dlug rosnie i czynnosci komornicze wszystko co robi komornik to ze z niego zciaga to musi dla siebie z niego zciagnac. Np. dluznik ma 1000 zl dlugu i ma samochod, komornik sprzedaje samochod za 2000 zl 1000zl dla Pana/Pani 1000zl dla komornika.

  Wierzyciel

  28 mar 13 o 11:45

 17. Adwokata do sprawy alimentacyjnej lub sprawy innej ale rodzinnej mozna wziasc na koszt pozwanego.

  Wierzyciel

  28 mar 13 o 11:46

 18. Tak, komornik ściąga swoją prowizję a dokładniej opłatę stosunkowa z dłużnika ale windykator nie jest komornikiem i nie może obciążać prowizją dłużnika.

  admin

  28 mar 13 o 16:02

 19. Witam.
  Sprawa wygląda niezbyt ciekawie.W 2016 niestety podpisałem umowę(mój błąd) z firma windykacyjna „ULTIMO”,w której wyraźnie napisane jest iż kwota 1350 w pełni wyczerpuje roszczenia wierzyciela.W pewnym pod punkciku w umowie jest napisane iż klient może wiązać sie z kosztami postępowania sadowego.Wszystko pięknie cacy czarno na białym.Spłaciłem dana kwotę następnie otrzymałem z owej firmy telefon iz mam dopłacić 400zł tak po prostu na słowo….i jeżeli nie spłacę nie otrzymam dokumentu potwierdzającego całkowite zaspokojenie wierzyciela….Pani z ULTIMO nie chce mi wysłać żadnych dokumentów potwierdzających dodatkowe koszta 400zł,mało tego bezczelnie zaproponowała mi nową umowę w której objęte a te koszta….czuje ze chcą mnie kolejny raz nabrać..Dzwoniłem do sadu w którym był wydany nakaz zapłaty itp. poinformowano mnie iz wszelkie koszta zapłaciła firma ULTIMO i ona jest wierzycielem.Czy jest możliwość by koszta sadowe itp były rozłożone również na firme windykacyjna??Kwota niby niewielka lecz chcialbym by oni tez coś dali od siebie(nie wspomnę iz z nakazu zapłaty z lutego 2016 950zł…w lipcu zrobili 1350…tak wiec i tak zarabiają)Proszę o odpowiedz.

  Piotr

  9 paź 17 o 20:21

 20. Koszty sądowe które wierzyciel czyli w sądzie – powód poniósł, są uwidocznione w wyroku i wierzyciel ma prawo ściągnąć je od dłużnika. Jeżeli natomiast podpisano ugodę która tej kwoty nie obejmuje, to wierzyciel nie ma prawa żądać jej od dłużnika.

  admin

  10 paź 17 o 12:00

Skomentuj