Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Firma windykacyjna czy komornik?

7 komentarzy

Komu zlecić odzyskanie długu: firmie windykacyjnej czy komornikowi? Jeżeli wierzytelność nie została jeszcze zasądzona, to komornicze postępowanie egzekucyjne na razie nie wchodzi w grę i jeszcze nie wiadomo, jak długo. Sądowe postępowanie o zapłatę może trwać, aż do nadania niezbędnej klauzuli wykonalności, kilka tygodni ale jeżeli dłużnik skorzysta z przysługującego mu zawsze środka odwoławczego, wówczas postępowanie sądowe może trwać nawet i rok a nawet dłużej. I w tym czasie dłużnik może ukryć majątek i dochody o ile w ogóle takowe posiada. Jeżeli nie posiada, to postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone jako bezskuteczne. Bezskuteczne postępowania egzekucyjne stanowią większość zapewne u każdego komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/ . Po prostu możliwości komorników są ograniczone.

To może jednak skorzystać z usług firmy windykacyjnej? Aby przekazać dług firmie windykacyjnej, nie trzeba do tego dysponować sądowym tytułem wykonawczym i teoretycznie jest szansa na to, że firma windykacyjna z marszu odzyska pieniądze. No tak, teoretycznie. W praktyce skuteczność firm windykacyjnych jest zapewne mniej więcej na takim poziomie jak skuteczność komorników i to tylko gdy mowa o firmach windykacyjnych które naprawdę podejmują działania mające na celu odzyskanie długu. Istnieje na rynku też wiele pseudo firm windykacyjnych które zarabiają nie na skutecznej windykacji ale na naciąganiu wierzycieli na opłaty za nic – są to po prostu oszuści.

Firmy windykacyjne próbują odzyskać dług wywierając na dłużnika różne naciski, strasząc go, często balansując na granicy prawa i je naruszając. Jednak ich skuteczność w ostatnich latach spadła ponieważ dłużnicy nawet w internecie znajdują informacje o swoich prawach i czego firmie windykacyjnej robić nie wolno, do czego nie jest uprawniona. Więcej w temacie skuteczności firm windykacyjnych: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-firm-windykacyjnych/

Pytanie o ewentualną konieczność windykacji należy sobie zadać jeszcze przed udzieleniem pożyczki, przed dokonaniem sprzedaży z odroczeniem płatności, przed wynajęciem mieszkania. I zadbać o to, aby wierzytelność została potwierdzona wekslem a jeszcze lepiej – dobrowolnym poddaniem się egzekucji na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: https://pamietnikwindykatora.pl/dobrowolnie-poddanie-sie-egzekucji-w-umowie-pozyczki-najmu/. Dokumenty te umożliwiają szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego i możliwość wszczęcia egzekucji. Jednak żeby egzekucja była skuteczna to, jak już napisałem, komornik musi mieć wskazane mienie z którego ma przeprowadzić egzekucję. W związku z powyższym, należy zadbać nie tylko o odpowiedni dokument umożliwiający szybkie wszczęcie postępowania egzekucyjnego, ale też o zabezpieczenie rzeczowe wierzytelności czyli optymalnie hipoteka lub zastaw.

Przeczytaj też: Weksel jako zabezpieczenie wierzytelności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 lipca, 2020

Komentarze do 'Firma windykacyjna czy komornik?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam , szukam dobrej firmy windykacyjnej a raczej skutecznej. Możesz coś polecić? Z Kaczmarski Group zrezygnowałam, jeszcze mi się poleca Global Incasso czy jednak lepiej iść do Sądu?

  Elina

  15 wrz 20 o 12:08

 2. Witam, jeżeli dłużnik wciąż prowadzi działalność to idź czym prędzej do sądu po czym do komornika. Te wszystkie firmy windykacyjne działają podobnie – nieskutecznie. Jedyne wysoce skuteczne “firmy windykacyjne” to bandyci odzyskujący długi groźbami bezprawnymi i przemocą.

  Jeżeli komornik nie podoła, to ewentualnie wtedy do jakiejś firmy windykacyjnej.

  admin

  15 wrz 20 o 12:14

 3. Przypominam, że firma windykacyjna sama nie ma prawa cokolwiek zabrać dłużnikowi a windykacja na szczeblu egzekucyjnym (zajmowania majątku dłużnika) polega na współpracy z organem egzekucyjnym (komornikiem), który jako jedyny ma takie uprawnienia.

  windykator

  25 maj 21 o 06:58

 4. Miałem w egzekucji komorniczej ponad sto spraw, to znaczy jako wierzyciel. Ponad sto spraw, każda przeciwko innemu dłużnikowi a byli tymi dłużnikami nie tylko osoby prywatne ale i działające firmy. Na koniec obliczyłem wskaźnik ściągalności od nich, ściągalności w komorniczych postępowaniach egzekucyjnych. Jak myślicie, jakiż ten wskaźnik jest? Otóż niespełna 20% długów zostało ściągniętych w całości a około 10% w części tylko. Wskaźnik skuteczności egzekucyjnej od firm był tylko nieco (może 7%) wyższy jak os osób prywatnych czyli działalności gospodarczej nieprowadzących. Piszę o tym dlatego, aby Was ostrzec abyście pochopnie nie udzielali kupieckiego kredytu (wystawienie faktury za towar / usługę z odroczeniem zapłaty), nie udzielali pożyczek. Pochopnie, czyli bez sprawdzenia wypłacalności przyszłego dłużnika, bez zabezpieczenia zapłaty hipoteką, zastawem, w ostateczności poręczeniem podmiotu trzeciego.

  Dawid

  3 cze 21 o 08:55

 5. Ja próbowałem obu opcji, to znaczy niektóre wierzytelności zlecałem od odzyskania firmie windykacyjnej a niektóre od razu kierowałem do sądu po czym do komornika. Nie wiem, może nie miałem szczęścia i dlatego nie natrafiłem na dobrą firmę windykacyjną. W sumie czterem firmom zleciłem odzyskiwanie długów, ze skutkiem marnym. Jednak i komornicy w w większości spraw byli nieskuteczni ale to chyba norma ogólnopolska. A może miałem wyjątkowo trudnych, opornych albo faktycznie pozbawionych mienia dłużników, nie wiem. Jeżeli dłużnik mienie ukrywa tak, że na koncie nic nie ma, samochodu na siebie nie ma, oficjalnie nie zarabia, to każdy komornik będzie wobec niego bezradny. Dobra firma windykacyjna potrafi jednak przycisnąć dłużnika który mienie ukrywa, niestety trzeba liczyć się z tym że takie przyciśnięcie odbywa się metodami bezprawnymi. Jak napisałem, ja na dobrą firmę windykacyjna nie natrafiłem ale gdybym taką znalazł, to niespecjalnie przeszkadzałyby mi ich bezprawne metody windykacji, bo priorytet to odzyskanie własnych, ciężko zapracowanych pieniędzy.

  Paweł

  19 lip 21 o 18:32

 6. Niektórzy zastanawiają się nad tym, że istnieją firmy windykacyjne z uprawnieniami komornika. Boleję nad tym niezmiernie, ale tak dobrze to nie ma. Żadna firma windykacyjna nie ma uprawnień komornika. Windykator to nie komornik a komornik to nie windykator. No, jakby komornik był głupi i chciałby zostać windykatorem, to nie ma problemu, bo do założenia firmy windykacyjnej nie potrzeba żadnych uprawnień.
  Z drugiej jednak strony, komornik bez wsparcia firmy windykacyjnej może nie być w stanie uzyskać informacji o majątku dłużnika, o ile firma windykacyjna ma w swych szeregach tropicieli. Firmy windykacyjne pomocne są też w ogłaszaniu licytacji komorniczych, tak jak ja to robię we własnym zakresie. Dzięki temu, częściej udaje się znaleźć nabywcę na licytowany przedmiot (mieszkanie, dom, samochód, maszyny…) dłużnika. Ale bym mieszał, jakbym był zarazem komornikiem. I jeszcze, jakbym mógł sam wystawiać tytuły wykonawcze. W jeden dzień po przyjęciu zlecenia windykacji. Podpisanie umowy cesji i nawet bez wezwania dłużnika do zapłaty, zajęcie mu pensji, konta i wjazd na chatę i plombowanie sprzętów…

  windykator

  9 gru 21 o 07:13

 7. Przekazanie długu firmie windykacyjnej obarczone jest ryzykiem nieodzyskania go z kolei od tej firmy windykacyjnej o ile oczywiście firma windykacyjna odzyska dług od dłużnika.

  mamut

  17 lip 22 o 07:12

Skomentuj