Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Firma windykacyjna czy komornik?

2 komentarze

Komu zlecić odzyskanie długu: firmie windykacyjnej czy komornikowi? Jeżeli wierzytelność nie została jeszcze zasądzona, to komornicze postępowanie egzekucyjne na razie nie wchodzi w grę i jeszcze nie wiadomo, jak długo. Sądowe postępowanie o zapłatę może trwać, aż do nadania niezbędnej klauzuli wykonalności, kilka tygodni ale jeżeli dłużnik skorzysta z przysługującego mu zawsze środka odwoławczego, wówczas postępowanie sądowe może trwać nawet i rok a nawet dłużej. I w tym czasie dłużnik może ukryć majątek i dochody o ile w ogóle takowe posiada. Jeżeli nie posiada, to postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone jako bezskuteczne. Bezskuteczne postępowania egzekucyjne stanowią większość zapewne u każdego komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/ . Po prostu możliwości komorników są ograniczone.

To może jednak skorzystać z usług firmy windykacyjnej? Nie trzeba do tego dysponować sądowym tytułem wykonawczym i teoretycznie jest szansa na to, że firma windykacyjna z marszu odzyska pieniądze. No tak, teoretycznie. W praktyce skuteczność firm windykacyjnych jest zapewne mniej więcej na takim poziomie jak skuteczność komorników i to tylko gdy mowa o firmach windykacyjnych które naprawdę podejmują działania mające na celu odzyskanie długu. Istnieje na rynku też wiele pseudo firm windykacyjnych które zarabiają nie na skutecznej windykacji ale na naciąganiu wierzycieli na opłaty za nic – są to po prostu oszuści.

Firmy windykacyjne próbują odzyskać dług wywierając na dłużnika różne naciski, strasząc go, często balansując na granicy prawa i je naruszając. Jednak ich skuteczność w ostatnich latach spadła ponieważ dłużnicy nawet w internecie znajdują informacje o swoich prawach i czego firmie windykacyjnej robić nie wolno, do czego nie jest uprawniona. Więcej w temacie skuteczności firm windykacyjnych: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-firm-windykacyjnych/

Pytanie o ewentualną konieczność windykacji należy sobie zadać jeszcze przed udzieleniem pożyczki, przed dokonaniem sprzedaży z odroczeniem płatności, przed wynajęciem mieszkania. I zadbać o to, aby wierzytelność została potwierdzona wekslem a jeszcze lepiej – dobrowolnym poddaniem się egzekucji na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: https://pamietnikwindykatora.pl/dobrowolnie-poddanie-sie-egzekucji-w-umowie-pozyczki-najmu/. Dokumenty te umożliwiają szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego i możliwość wszczęcia egzekucji. Jednak żeby egzekucja była skuteczna to, jak już napisałem, komornik musi mieć wskazane mienie z którego ma przeprowadzić egzekucję. W związku z powyższym, należy zadbać nie tylko o odpowiedni dokument umożliwiający szybkie wszczęcie postępowania egzekucyjnego, ale też o zabezpieczenie rzeczowe wierzytelności czyli optymalnie hipoteka lub zastaw.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 lipca, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Firma windykacyjna czy komornik?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam , szukam dobrej firmy windykacyjnej a raczej skutecznej. Możesz coś polecić? Z Kaczmarski Group zrezygnowałam, jeszcze mi się poleca Global Incasso czy jednak lepiej iść do Sądu?

  Elina

  15 Wrz 20 o 12:08

 2. Witam, jeżeli dłużnik wciąż prowadzi działalność to idź czym prędzej do sądu po czym do komornika. Te wszystkie firmy windykacyjne działają podobnie – nieskutecznie. Jedyne wysoce skuteczne “firmy windykacyjne” to bandyci odzyskujący długi groźbami bezprawnymi i przemocą.

  Jeżeli komornik nie podoła, to ewentualnie wtedy do jakiejś firmy windykacyjnej.

  admin

  15 Wrz 20 o 12:14

Skomentuj