Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

8 komentarzy

Jedno z częstszych pytań jakie otrzymuję od Czytelników, to co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty albo wręcz prośby o wzór uzasadnienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Pytają o to nie tylko pozwani którzy kwestionują roszczenie (lub część roszczenia) powoda ale też pozwani których celem jest opóźnienie wydania przez sąd prawomocnego wyroku, opóźnienie wszczęcia egzekucji komorniczej.

Przeczytaj też: Na kim spoczywa ciężar dowodu w procesie cywilnym?

W uzasadnieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty formułujemy zarzuty przeciwko twierdzeniom i dowodom przytoczonym przez powoda, oczywiście chodzi o te na podstawie których sąd wydał nakaz zapłaty. I tak też, jeżeli dług został spłacony, to należy sformułować stosowny zarzut i poprzeć go dowodami, w szczególności potwierdzeniem spłaty o ile takim dysponujemy.

Przeczytaj też: Dowód z ksiąg rachunkowych pozwanego

Jeżeli nie posiadamy niezbitych, pisemnych dowodów, to możemy wnioskować o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania strony czyli siebie – pozwanego oraz świadka o ile takowego mamy (znajdziemy 😉 ). Oczywiście zwłaszcza bankowe potwierdzenie przelewu ma moc generalnie znacznie większa niż zeznania świadka któremu sąd może nie dać wiary ale też może dać. A np. co dwóch świadków to nie jeden.

Przeczytaj też: Sprzeciw jednego z pozwanych solidarnie

W niektórych sprawach można też wywodzić, że zobowiązanie nigdy nie powstało. Przykład? Umowa pożyczki bez pokwitowania przyjęcia kwoty pożyczki, bez potwierdzenia przelewu. Jeżeli sformułujemy w sprzeciwie od nakazu zapłaty stosowny zarzut nieotrzymania pożyczki, to na powodzie będzie spoczywał ciężar dowodowy czyli że udzielił pożyczki a nie na pozwanym, że jej nie otrzymał.

Przeczytaj też: Odrzucenie sprzeciwu a prawomocność nakazu zapłaty

Można też zarzucać np. że usługa np. budowlana została wykonana źle, że jest to fuszerka i zapłata nie należy się w kwocie żądanej przez powoda. można wnioskować w sprzeciwie o powołanie biegłego który to oceni.

Opisz swoją sprawę w komentarzu albo w mailu do mnie, to pomyślimy co można zrobić.

Przeczytaj też: Jak zapłacić sądowy nakaz zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W sprzeciwie od nakazu zapłaty można praktycznie byle co napisać i nakaz zostaje uchylony i będzie rozprawa. Można bezkarnie skłamać.

  Mariusz

  21 sty 21 o 17:40

 2. A odpowiedzialność karna za kłamstwo??

  Anonim

  31 mar 21 o 08:30

 3. Nie grozi bez uprzedniego pouczenia o odpowiedzialności karnej a w sprzeciwie takowego pouczenia brak.

  admin

  31 mar 21 o 08:44

 4. Dzień dobry, mam pytanie dotyczące sprzeciwu na nakaz zapłaty w SR. Powodem jest jedna z firm udzielających tak zwanych chwilówek. Moja wątpliwośc dotyczy sposobu zawarcia takiej umowy i weryfikacji pożyczkobiorcy. Była to 6 lub 7 pożyczka u tego pożyczkodawcy, ale tylko w przypadku 1szej pożyczki dokonana zostałała weryfikacja poprzez wpłatę 1 grosza na wskazany rachunek pożyczkodawcy. Podczas kolejnych pożyczek weryfikacja odbywała się już automatyczne. W Z\związku z tym mam pytanie czy mogę się napisać, że weryfikacja dotyczyła tylko 1szej umowy pożyczkowej a następne już nie były potwierdzone w ten sposób?Dziękuję za pomoc,

  Joanna

  25 wrz 21 o 18:45

 5. Dzień dobry,

  Brak weryfikacji nie stanowi podstawy do unieważnienia umowy pożyczki jeżeli faktycznie to Pani zaciągała i uzyskiwała te pożyczki. Weryfikacja jest powiedzmy, wewnętrzną sprawą firmy pożyczkowej. Jak widać, firmie pożyczkowej wystarczyła jedna weryfikacja (przy pierwszej pożyczce) jeżeli do zawierania kolejnych umów i otrzymywania pożyczki korzystała Pani z tego samego rachunku bankowego.

  Jeżeli chce Pani sprzeciwem odwlec w czasie 🙂 wydanie przez sąd tytułu wykonawczego, to można i ten zarzut wpisać ale możemy wymyślić coś odpowiedniejszego.

  admin

  25 wrz 21 o 19:13

 6. bardzo dziękuję za odpowiedż, cały nakaz zapłaty mam u Pani mecenas, która do mnie dzwoniła i po analizie stwierdziła, ze nie ma sie do czego przyczepić i namawiała mnie na spłatę zadłużenia i odstąpienie do sprzeciwu. Problem w tym, ze
  wpadłam w spiralę zadłużenia i szczerze powiedziawszy chwytam się już wszystkiego. Nie chcę oczywiście kwestionować kompetencji Pani adwokat, bo nie wiem czy zajmuje się oddłużaniem. Próbuję jeszcze sama w oparciu o to ,co czytam znależć jakieś sensowne argumenty..

  Joanna

  25 wrz 21 o 19:39

 7. Każdy zarzut w sprzeciwie, nawet w sposób oczywisty bezpodstawny, skutkuje uchyleniem nakazu zapłaty i skierowaniem sprawy do postępowania zwykłego i wyznaczeniem posiedzenia.

  Adwokatce z uwagi na etykę zawodową nie wypada formułować zarzutu ewidentnie obliczonego jedynie na przedłużenie postępowania sądowego ale Pani jako pozwana może to uczynić wnosząc sprzeciw we własnym imieniu.

  Może Pani przesłać mi ten pozew, zapoznam się.

  admin

  25 wrz 21 o 20:02

 8. Zgadza się, byle co napisać w sprzeciwie i uprawomocnienie zostanie zablokowane aż do rozpraw i wydania wyroku od którego nawiasem mówiąc jeszcze można apelację wnieść. Sprawę można tak przeciągnąć o rok z grubsza średnio licząc.

  profesor bezprawia

  28 paź 21 o 20:54

Skomentuj