Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika

1 komentarz

Pytanie: Ile średnio jest czasu od wydania nakazu zapłaty albo wyroku do egzekucji komorniczej? Czy dłużnik ma jakiś wpływ na ten czas, może go przedłużyć?

Odpowiedź: Oczywiście że dłużnik może opóźnić wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika, wystarczy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i nie wiadomo wówczas, jak długo jeszcze postępowanie sądowe będzie się toczyć. Miesiącami na pewno, może ponad rok.

Jeżeli nie wniesie Pan sprzeciwu, to nakaz zapłaty uprawomocni się, sąd nada takiemu nakazowi klauzulę wykonalności, doręczy tytuł wykonawczy pocztą wierzycielowi lub odbierze on tytuł osobiście w sądzie i już można wszczynać egzekucję komorniczą.

Prawomocność nakazu zapłaty nastąpi po około trzech tygodniach od daty doręczenia Panu nakazu zapłaty. Art. 7811. Termin do rozpoznania wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności to zgodnie z art. 7811 3 dni od dnia jego złożenia ale jest to tak zwany termin instrukcyjny i mnie zdarzało się czekać na nadanie klauzuli wykonalności i miesiąc jeśli nie dłużej.

Komornicy są szybsi od sądów. Po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji w ciągu kilku dni zaczynają działać.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Od wyroku też można się odwołać, tylko że mieć rygor natychmiastowej wykonalności.

    Anonim

    20 Sty 21 o 13:32

Skomentuj