Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika

7 komentarzy

Pytanie: Ile średnio jest czasu od wydania nakazu zapłaty albo wyroku do egzekucji komorniczej? Czy dłużnik ma jakiś wpływ na ten czas, może go przedłużyć?

Przeczytaj też: Klauzula wykonalności – kiedy komornik?

Odpowiedź: Oczywiście że dłużnik może opóźnić wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika, wystarczy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i nie wiadomo wówczas, jak długo jeszcze postępowanie sądowe będzie się toczyć. Miesiącami na pewno, może ponad rok.

Przeczytaj też: Nakaz zapłaty – czas oczekiwania

Jeżeli nie wniesie Pan sprzeciwu, to nakaz zapłaty uprawomocni się, sąd nada takiemu nakazowi klauzulę wykonalności, doręczy tytuł wykonawczy pocztą wierzycielowi lub odbierze on tytuł osobiście w sądzie i już można wszczynać egzekucję komorniczą.

Przeczytaj też: Ile trwa sprawa w sądzie o zapłatę długu?

Prawomocność nakazu zapłaty nastąpi po około trzech tygodniach od daty doręczenia Panu nakazu zapłaty. Art. 7811. Termin do rozpoznania wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności to zgodnie z art. 7811 3 dni od dnia jego złożenia ale jest to tak zwany termin instrukcyjny i mnie zdarzało się czekać na nadanie klauzuli wykonalności i miesiąc jeśli nie dłużej.

Komornicy są szybsi od sądów. Po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji w ciągu kilku dni zaczynają działać. Przeczytaj też: Ile czasu ma komornik na wszczęcie egzekucji?

Przeczytaj też: Utrata mocy nakazu zapłaty po wszczęciu egzekucji a koszty komornicze

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 stycznia, 2021

Komentarze do 'Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Od wyroku też można się odwołać, tylko że mieć rygor natychmiastowej wykonalności.

    Anonim

    20 sty 21 o 13:32

  2. Wydano przeciwko mnie już trzy wyroki które są prawomocne od lat i nigdy nie trafiły do komornika. Od różnych wierzycieli. Jeden z nich jest już na pewno przedawniono więc już do komornika na pewno nie trafi. Prowadzę działalność gospodarczą.

    Zoltan

    3 lip 21 o 17:05

  3. Ja byłem powodem i przegrałem i miałem do zapłaty koszty prawnika pozwanego, 1200 złotych i też nie trafiły do komornika a minęło już ponad 10 lat i się przedawniły

    edan

    30 sie 21 o 07:03

  4. Mój dłużnik po sprzeciwie od nakazu zapłaty przeciągnąl sprawę o półtorej roku mniej więcej. Gdy doszła do komornika, to już nie było z czego egzekwować, pozbył się majątku na rodzinę. Reasumując, poniosłem stratę nie tylko w postaci niezapłaconego mi towaru ale również ponad 4000 złotych kosztów sądowych i prawnika oraz egzekucyjnych.

    Hesus

    3 wrz 21 o 15:26

  5. Jeżeli przepisał majątek na rodzinę i potrafisz to w sądzie udowodnić, to masz wygraną skargę pauliańską czyli uznanie darowizn za bezskuteczne względem Ciebie jako wierzyciela. Wnieś skargę pauliańską więc.

    admin

    3 wrz 21 o 20:44

  6. Jeżeli dłużnik który prowadzi działalność gospodarczą otrzyma nakaz zapłaty to w 90 procentach przypadków wnosi sprzeciw. Z kolej w 50 procentach takich przypadków kiedy wreszcie przykładowo po roku zostaje wreszcie nadana klauzula wykonalności wyrokowi zasądzającemu, to następnie komornik już nie ma z czego prowadzić egzekucji, bo dłużnik właśnie zlikwidował firmę a majątku prywatnego niby nie posiada.

    Zuber

    21 wrz 21 o 21:24

  7. Nawet jak dłużnik coś ma, szczególnie gdy jest to firma, to i tak egzekucja komornicza bywa bezskuteczna. Umiejętnie lawiruje mieniem albo licytacje są bezskuteczne.

    Marek

    22 lut 22 o 08:19

Skomentuj