Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wydanie dalszego tytułu wykonawczego

5 komentarzy

Pytanie: Wobec bezskuteczności egzekucji komorniczej wynajęłam detektywa który ustalił, że dłużnik posiada dwa mieszkania (jak to możliwe że komornik tego nie ustalił??). Problem z którym zwracam się do Pana polega na tym, że jedno z mieszkań jest Katowicach a drugie w Częstochowie. Komornik z Katowic już zajął na mój wniosek mieszkanie dłużnika w Katowicach ale egzekucję z mieszkania częstochowskiego może prowadzić tylko komornik z Częstochowy i do tego potrzebny mi drugi tytuł wykonawczy. Jak to załatwić, iść z oryginalnym tytułem wykonawczym do notariusza który zrobi ksero i poświadczy za zgodność z oryginałem?

Przeczytaj też: Dalszy tytuł wykonawczy – hipoteka przymusowa

Odpowiedź: Nie, na podstawie nawet poświadczonej notarialnie kserokopii tytułu wykonawczego komornik nie może prowadzić egzekucji. Musi Pani złożyć w sądzie wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego z uwagi na potrzebę wszczęcia egzekucji z nieruchomości położonym w okręgu innego sądu czyli w Częstochowie. Art. 793 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.

Przeczytaj też: Dłużnicy solidarni – właściwość komornika

Oczywiście wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego składa Pani w sądzie który wydal tytuł wykonawczy. Do wniosku należy dołączyć dowód potwierdzający posiadanie przez dłużnika tego mieszkania w Częstochowie. Obawiam się, że informacja od detektywa może nie wystarczyć a gdy wyśle Pani zapytanie do np. spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej pod która podlega ten lokal, to odpiszą Pani, że nie wykazała Pani interesu prawnego uprawniającego ich do udzielania Pani informacji w tej sprawie. Dlatego proszę zwrócić się do katowickiego komornika aby takie zapytanie do administratora lokalu wystosował i gdy otrzyma potwierdzenie, to dołączyć je do wniosku o wydanie przez sąd dalszego tytułu wykonawczego. Do wniosku dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty kancelaryjnej – 6 złotych za jedną stronę tytułu wykonawczego (czyli jeżeli tytuł zawiera dwie strony to 12 złotych).

Przeczytaj też: Komornik zgubił tytuł wykonawczy

A komornik nie ustalił tych mieszkań zapewne dlatego, że nie mają założonej księgi wieczystej.

Czy będzie musiała odbyć się w sądzie rozprawa w związku z moim wnioskiem o ten kolejny tytuł wykonawczy?

Nie, rozprawa musiałby odbyć się wówczas gdyby wnioskowała Pani o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego czyli gdyby oryginał uległ zniszczeniu lub gdyby zgubiła go Pani.

Przeczytaj też: Pozostawienie tytułu wykonawczego w aktach sprawy komorniczej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Wydanie dalszego tytułu wykonawczego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak to wygląda jeżeli mam dwóch dłużników solidarnych i jeden wyrok? Można wnosić o wydanie drugiego?

  Anonim

  20 sty 21 o 12:58

 2. Oczywiście że można jeżeli egzekucję musi prowadzić dwóch komorników, każdy przeciwko innemu dłużnikowi z uwagi na miejsce zamieszkania.

  Kramer

  31 sty 21 o 07:13

 3. No nie wiem, bo komornik może być z wyboru wierzyciela i może prowadzić egzekucję przeciwko temu solidarnemu który mieszka poza jego rewiru.

  Staszek

  13 lip 21 o 15:21

 4. Po pierwsze – wybór komornika jest możliwy tylko w obszarze apelacji sądu. Po drugie – jeżeli komornik ma zaległości w innych sprawach, musi odmówić przyjęcia sprawy z wyboru. I po trzecie – jednak lepiej dla egzekucji jeżeli komornik ma blisko do dłużnika.

  admin

  13 lip 21 o 17:25

 5. Rzadko kiedy egzekucja z ruchomości znajdujących się w mieszkaniu dłużnika a nawet w jego firmie jest efektywna, używane pralki lodówki, telewizory, kserokopiarki i inne badziewie nie jest chodliwym towarem w dzisiejszych czasach.

  Oberst

  17 lut 22 o 14:24

Skomentuj