Wydanie dalszego tytułu wykonawczego
Pytanie: Wobec bezskuteczności egzekucji komorniczej wynajęłam detektywa który ustalił, że dłużnik posiada dwa mieszkania (jak to możliwe że komornik tego nie ustalił??). Problem z którym zwracam się do Pana polega na tym, że jedno z mieszkań jest Katowicach a drugie w Częstochowie. Komornik z Katowic już zajął na mój wniosek mieszkanie dłużnika w Katowicach ale egzekucję z mieszkania częstochowskiego może prowadzić tylko komornik z Częstochowy i do tego potrzebny mi drugi tytuł wykonawczy. Jak to załatwić, iść z oryginalnym tytułem wykonawczym do notariusza który zrobi ksero i poświadczy za zgodność z oryginałem?
Odpowiedź: Nie, na podstawie nawet poświadczonej notarialnie kserokopii tytułu wykonawczego komornik nie może prowadzić egzekucji. Musi Pani złożyć w sądzie wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego z uwagi na potrzebę wszczęcia egzekucji z nieruchomości położonym w okręgu innego sądu czyli w Częstochowie. Art. 793 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.
Oczywiście wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego składa Pani w sądzie który wydal tytuł wykonawczy. Do wniosku należy dołączyć dowód potwierdzający posiadanie przez dłużnika tego mieszkania w Częstochowie. Obawiam się, że informacja od detektywa może nie wystarczyć a gdy wyśle Pani zapytanie do np. spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej pod która podlega ten lokal, to odpiszą Pani, że nie wykazała Pani interesu prawnego uprawniającego ich do udzielania Pani informacji w tej sprawie. Dlatego proszę zwrócić się do katowickiego komornika aby takie zapytanie do administratora lokalu wystosował i gdy otrzyma potwierdzenie, to dołączyć je do wniosku o wydanie przez sąd dalszego tytułu wykonawczego. Do wniosku dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty kancelaryjnej – 6 złotych za jedną stronę tytułu wykonawczego (czyli jeżeli tytuł zawiera dwie strony to 12 złotych).
A komornik nie ustalił tych mieszkań zapewne dlatego, że nie mają założonej księgi wieczystej.
Czy będzie musiała odbyć się w sądzie rozprawa w związku z moim wnioskiem o ten kolejny tytuł wykonawczy?
Nie, rozprawa musiałby odbyć się wówczas gdyby wnioskowała Pani o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego czyli gdyby oryginał uległ zniszczeniu lub gdyby zgubiła go Pani.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jak to wygląda jeżeli mam dwóch dłużników solidarnych i jeden wyrok? Można wnosić o wydanie drugiego?
Anonim
20 sty 21 o 12:58
Oczywiście że można jeżeli egzekucję musi prowadzić dwóch komorników, każdy przeciwko innemu dłużnikowi z uwagi na miejsce zamieszkania.
Kramer
31 sty 21 o 07:13
No nie wiem, bo komornik może być z wyboru wierzyciela i może prowadzić egzekucję przeciwko temu solidarnemu który mieszka poza jego rewiru.
Staszek
13 lip 21 o 15:21
Po pierwsze – wybór komornika jest możliwy tylko w obszarze apelacji sądu. Po drugie – jeżeli komornik ma zaległości w innych sprawach, musi odmówić przyjęcia sprawy z wyboru. I po trzecie – jednak lepiej dla egzekucji jeżeli komornik ma blisko do dłużnika.
admin
13 lip 21 o 17:25
Rzadko kiedy egzekucja z ruchomości znajdujących się w mieszkaniu dłużnika a nawet w jego firmie jest efektywna, używane pralki lodówki, telewizory, kserokopiarki i inne badziewie nie jest chodliwym towarem w dzisiejszych czasach.
Oberst
17 lut 22 o 14:24
Witam, czy sąd może odmówić wydania drugiego tytułu wykonawczego znaczy dalszego?
Adrenalina
28 kw. 25 o 11:44
Witam. Tak, sąd może odmówić wydania dalszego tytułu wykonawczego. Odmowa następuje w szczególności wtedy, gdy nie zostały spełnione przesłanki określone w art. 793 Kodeksu postępowania cywilnego, czyli nie zachodzi potrzeba prowadzenia egzekucji przez inny organ egzekucyjny lub z innych składników majątku dłużnika. Typowym przykładem jest sytuacja, gdy do prowadzenia egzekucji ze wszystkich składników majątku dłużnika właściwy jest ten sam komornik – wówczas sąd odmówi wydania dalszego tytułu wykonawczego. Sąd bada wyłącznie, czy istnieje rzeczywista potrzeba wydania dalszego tytułu wykonawczego a jego decyzja ogranicza się do oceny przesłanek przewidzianych w przepisach. Jeśli więc wniosek nie spełnia wymogów ustawowych lub nie zachodzi szczególny cel (np. prowadzenie egzekucji przez innego komornika, zabezpieczenie przez hipotekę przymusową), sąd ma prawo odmówić wydania dalszego tytułu wykonawczego.
admin
28 kw. 25 o 11:53