Wydanie dalszego tytułu wykonawczego
Pytanie: Wobec bezskuteczności egzekucji komorniczej wynajęłam detektywa który ustalił, że dłużnik posiada dwa mieszkania (jak to możliwe że komornik tego nie ustalił??). Problem z którym zwracam się do Pana polega na tym, że jedno z mieszkań jest Katowicach a drugie w Częstochowie. Komornik z Katowic już zajął na mój wniosek mieszkanie dłużnika w Katowicach ale egzekucję z mieszkania częstochowskiego może prowadzić tylko komornik z Częstochowy i do tego potrzebny mi drugi tytuł wykonawczy. Jak to załatwić, iść z oryginalnym tytułem wykonawczym do notariusza który zrobi ksero i poświadczy za zgodność z oryginałem?
Przeczytaj też: Dalszy tytuł wykonawczy – hipoteka przymusowa
Odpowiedź: Nie, na podstawie nawet poświadczonej notarialnie kserokopii tytułu wykonawczego komornik nie może prowadzić egzekucji. Musi Pani złożyć w sądzie wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego z uwagi na potrzebę wszczęcia egzekucji z nieruchomości położonym w okręgu innego sądu czyli w Częstochowie. Art. 793 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.
Przeczytaj też: Dłużnicy solidarni – właściwość komornika
Oczywiście wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego składa Pani w sądzie który wydal tytuł wykonawczy. Do wniosku należy dołączyć dowód potwierdzający posiadanie przez dłużnika tego mieszkania w Częstochowie. Obawiam się, że informacja od detektywa może nie wystarczyć a gdy wyśle Pani zapytanie do np. spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej pod która podlega ten lokal, to odpiszą Pani, że nie wykazała Pani interesu prawnego uprawniającego ich do udzielania Pani informacji w tej sprawie. Dlatego proszę zwrócić się do katowickiego komornika aby takie zapytanie do administratora lokalu wystosował i gdy otrzyma potwierdzenie, to dołączyć je do wniosku o wydanie przez sąd dalszego tytułu wykonawczego. Do wniosku dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty kancelaryjnej – 6 złotych za jedną stronę tytułu wykonawczego (czyli jeżeli tytuł zawiera dwie strony to 12 złotych).
Przeczytaj też: Komornik zgubił tytuł wykonawczy
A komornik nie ustalił tych mieszkań zapewne dlatego, że nie mają założonej księgi wieczystej.
Czy będzie musiała odbyć się w sądzie rozprawa w związku z moim wnioskiem o ten kolejny tytuł wykonawczy?
Nie, rozprawa musiałby odbyć się wówczas gdyby wnioskowała Pani o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego czyli gdyby oryginał uległ zniszczeniu lub gdyby zgubiła go Pani.
Przeczytaj też: Pozostawienie tytułu wykonawczego w aktach sprawy komorniczej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jak to wygląda jeżeli mam dwóch dłużników solidarnych i jeden wyrok? Można wnosić o wydanie drugiego?
Anonim
20 sty 21 o 12:58
Oczywiście że można jeżeli egzekucję musi prowadzić dwóch komorników, każdy przeciwko innemu dłużnikowi z uwagi na miejsce zamieszkania.
Kramer
31 sty 21 o 07:13
No nie wiem, bo komornik może być z wyboru wierzyciela i może prowadzić egzekucję przeciwko temu solidarnemu który mieszka poza jego rewiru.
Staszek
13 lip 21 o 15:21
Po pierwsze – wybór komornika jest możliwy tylko w obszarze apelacji sądu. Po drugie – jeżeli komornik ma zaległości w innych sprawach, musi odmówić przyjęcia sprawy z wyboru. I po trzecie – jednak lepiej dla egzekucji jeżeli komornik ma blisko do dłużnika.
admin
13 lip 21 o 17:25
Rzadko kiedy egzekucja z ruchomości znajdujących się w mieszkaniu dłużnika a nawet w jego firmie jest efektywna, używane pralki lodówki, telewizory, kserokopiarki i inne badziewie nie jest chodliwym towarem w dzisiejszych czasach.
Oberst
17 lut 22 o 14:24