Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może pytać sąsiadów o majątek dłużnika

komentarzy 6

Pytanie: Wczoraj był u mnie komornik ale nie było mnie w domu. Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Komornik poszedł do sąsiadów: na lewo, na prawo, naprzeciwko i pytał, czy może nie współpracuję z nimi (jeden ma warsztat), czy nie wynajmuje komuś czy albo czego innego i o inne takie. Chciałem zapytać, czy komornik ma prawo pytać sąsiadów o dłużnika w tym o jego majątek?

Odpowiedź: Istnieje przepis – Art. 761. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi między innymi, że Komornik może zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Owe osoby nieuczestniczące w postępowaniu to właśnie także sąsiedzi. Nasuwa się pytanie, czy komornik ma prawo wypytywać ich także o majątek (dochody, wierzytelności) dłużnika. Myślę, że ma prawo, w kontekście wyżej wskazanego przepisu. Przykładowo, banki komornik zapytuje o wierzytelność dłużnika tzn. czy ma w banku konto bankowe a w Urzędzie Skarbowym pyta o nadpłatę podatku. W obu przypadkach pyta więc o składnik majątku – o wierzytelność. A zatem i sąsiadów – czyli osoby nieuczestniczące w postępowaniu, może moim zdaniem komornik (ale nie windykator) zapytać o to czy aby nie mają wiedzy o jakimś majątku, wierzytelnościach dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 28 Ocena średnia: 4]

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy komornik może pytać sąsiadów o majątek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Windykator też może pytać.

  Lech (remitent.pl)

  31 maja 16 o 10:48

 2. Pytać może ale sąsiad nie powinien mu odpowiadać.

  admin

  31 maja 16 o 10:53

 3. No ale pisałeś, że windykator nie może pytać. A w praktyce sąsiad i komornikowi może nie odpowiedzieć, albo powiedzieć, że nie wie itp. Nie wyobrażam sobie karalności nieudzielenia informacji.

  Lech (remitent.pl)

  31 maja 16 o 10:57

 4. Chodzi mi o to, że komornikowi sąsiad może a nawet powinien odpowiedzieć a windykatorowi nie powinien. „Pytać” to był taki skrót myślowy czy jak to się tam nazywa.

  admin

  31 maja 16 o 10:59

 5. Lech, akurat komornikowi sąsiad ma obowiązek odpowiedzieć, mówi o tym właśnie wspomniany wyżej art. 761 kpc.

  Amigos

  1 Cze 16 o 12:08

 6. @QAmigos
  a jak sąsiad odpowie komornikowi że nie wie, mimo że wie – to co komornik sąsiadowi zrobi? ukarze grzywną? zastrzeli? waterboarding mu zrobi by z niego wyciągnąć informacje?

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 o 12:09

Skomentuj