Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może pytać sąsiadów o majątek dłużnika

komentarzy 6

Pytanie: Wczoraj był u mnie komornik ale nie było mnie w domu. Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Komornik poszedł do sąsiadów: na lewo, na prawo, naprzeciwko i pytał, czy może nie współpracuję z nimi (jeden ma warsztat), czy nie wynajmuje komuś czy albo czego innego i o inne takie. Chciałem zapytać, czy komornik ma prawo pytać sąsiadów o dłużnika w tym o jego majątek?

Odpowiedź: Istnieje przepis – Art. 761. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi między innymi, że Komornik może zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Owe osoby nieuczestniczące w postępowaniu to właśnie także sąsiedzi. Nasuwa się pytanie, czy komornik ma prawo wypytywać ich także o majątek (dochody, wierzytelności) dłużnika. Myślę, że ma prawo, w kontekście wyżej wskazanego przepisu. Przykładowo, banki komornik zapytuje o wierzytelność dłużnika tzn. czy ma w banku konto bankowe a w Urzędzie Skarbowym pyta o nadpłatę podatku. W obu przypadkach pyta więc o składnik majątku – o wierzytelność. A zatem i sąsiadów – czyli osoby nieuczestniczące w postępowaniu, może moim zdaniem komornik (ale nie windykator) zapytać o to czy aby nie mają wiedzy o jakimś majątku, wierzytelnościach dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 28 Ocena średnia: 4]

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy komornik może pytać sąsiadów o majątek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Windykator też może pytać.

  Lech (remitent.pl)

 2. Pytać może ale sąsiad nie powinien mu odpowiadać.

  admin

 3. No ale pisałeś, że windykator nie może pytać. A w praktyce sąsiad i komornikowi może nie odpowiedzieć, albo powiedzieć, że nie wie itp. Nie wyobrażam sobie karalności nieudzielenia informacji.

  Lech (remitent.pl)

 4. Chodzi mi o to, że komornikowi sąsiad może a nawet powinien odpowiedzieć a windykatorowi nie powinien. „Pytać” to był taki skrót myślowy czy jak to się tam nazywa.

  admin

 5. Lech, akurat komornikowi sąsiad ma obowiązek odpowiedzieć, mówi o tym właśnie wspomniany wyżej art. 761 kpc.

  Amigos

 6. @QAmigos
  a jak sąsiad odpowie komornikowi że nie wie, mimo że wie – to co komornik sąsiadowi zrobi? ukarze grzywną? zastrzeli? waterboarding mu zrobi by z niego wyciągnąć informacje?

  ryszard ochódzki

Skomentuj