Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak zabezpieczyć się przed egzekucją komorniczą

Brak komentarzy

Odpowiedź na pytanie jak zabezpieczyć się czyli jak chronić majątek przed egzekucją komorniczą należy do bardzo poszukiwanych informacji. Wśród dłużników przyszłych i aktualnych. Jeżeli chodzi o sytuacje w których dług już powstał, to w tym zakresie nie udzielę informacji gdyż ukrywanie, wyzbywanie się majątku, darowywanie go w celu uniemożliwienia egzekucji to przestępstwo. Jednak czytaj dalej 😉

Jeżeli chodzi o obawy przed powstaniem długu wyższego niż spodziewany, który wobec niemożności spłacenia go stanie się przedmiotem egzekucji to zalecam wcześniejsze przekazanie majątku zaufanej osobie, rodzinie i w ten sposób uchronienie tegoż przed egzekucją. Wskazane jest też dokonanie rozdzielności majątkowej. Bywa, że tak postępują przede wszystkim osoby które zamierzają otworzyć firmę, robią tak na wypadek niepowodzenia, bankructwa firmy. Tylko żeby osoba obdarowana nie zawiodła zaufania… Możesz jednak zabezpieczyć się przed tym jak Leon Kunicki vel Kunik w stosunku do hrabianki Niny Ponimirskiej w serialu (i powieści) Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy” czyli wekslami wystawionymi przez nią. Przy okazji, łatwe pożyczki bez weksla i innych zabezpieczeń są tutaj.

Można też posiadać jedynie używane ruchomości zwłaszcza te na wyposażeniu mieszkania których komornicy zwykle nie zajmują wpisawszy z protokole, że przedstawiają jedynie wartość użytkową a nie handlową.

Jak chodzi o egzekucję z nieruchomości, to generalnie nie cieszą się zainteresowaniem te zamieszkałe oraz współwłasności (aha, podobnie jak ruchomości, np. pojazd). W ogóle jednak egzekucje z nieruchomości to dla wierzyciela kosztowna niewiadoma – trzeba wpłacić nieraz i kilka tysięcy złotych zaliczki biegłemu który nieruchomość oszacuje a nie wiadomo, czy oszacuje rzetelnie. Nie są rzadkie przypadki kiedy to zbyt wysoko wyceniona przez biegłego nieruchomość nawet na drugiej licytacji nie stanowi okazji cenowej.

Rachunku bankowego nie zabezpieczysz przed egzekucją o ile rachunek ten należy do Ciebie. Dłużnicy jednak (zwłaszcza firmy) radzą sobie tak, że po zajęciu konta przez komornika zakładają nowe (nie zamykając dotychczasowego – to ważne). Komornicy bowiem zwykle jedynie raz na kilka miesięcy ponawiają poszukiwania konta poprzez OGNIVO. Korzystne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Na koncie firmowym jednak nie przysługuje kwota wolna od egzekucji wobec czego wielu przedsiębiorców używa do transakcji firmowych konta osobistego zamiast firmowego; na koncie osobistym przysługuje kwota wolna także przedsiębiorcom.

Przeczytaj też: Jak wstrzymać lub opóźnić egzekucję komorniczą

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj