Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może pytać sąsiadów o dłużnika?

19 komentarzy

Pytanie: Wczoraj był u mnie komornik ale nie było mnie w domu. Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Komornik poszedł do sąsiadów: na lewo, na prawo, naprzeciwko i pytał, czy może nie współpracuję z nimi (jeden ma warsztat), czy nie wynajmuje komuś czy albo czego innego i o inne takie. Chciałem zapytać, czy komornik ma prawo pytać sąsiadów o dłużnika w tym o jego majątek?

Przeczytaj też: Komornik a tajemnica zawodowa

Odpowiedź: Istnieje przepis – Art. 761 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi między innymi, że Komornik może zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Przeczytaj też: Tajemnica bankowa a komornik oraz Czy biuro rachunkowe musi udzielić informacji komornikowi?

Takie osoby nieuczestniczące w postępowaniu to właśnie także sąsiedzi. Nasuwa się pytanie, czy komornik ma prawo wypytywać ich także o majątek (dochody, wierzytelności) dłużnika. Myślę, że ma prawo, w kontekście wyżej wskazanego przepisu. Przykładowo, komornik zapytuje banki o wierzytelność dłużnika tzn. czy ma w banku konto bankowe a w Urzędzie Skarbowym pyta o nadpłatę podatku. W obu przypadkach pyta więc o składnik majątku – o wierzytelność. A zatem i sąsiadów – czyli też osoby nieuczestniczące w postępowaniu, komornik może zapytać o to czy aby nie mają wiedzy o jakimś majątku, wierzytelnościach dłużnika. Komornik rozpytujący sąsiadów dłużnika o jego majątek to raczej wyjątek. Generalnie komornicy, jeżeli wierzyciel wpłaci im stosowną zaliczkę, to “poszukują majątku” co zakrawa na fikcję: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-zlecic-komornikowi-poszukiwanie-majatku-dluznika/. Nie jest to poszukiwanie majątku z prawdziwego zdarzenia, w stylu detektywa.

Czytelniku, nie potrzebujesz aby założyć nowe konto bankowe (mając zajęte przez komornika)? Korzystne osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Może minąć wiele miesięcy zanim namierzy to nowe: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik może pytać sąsiadów o dłużnika?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik może pytać sąsiadów o dłużnika ale chyba nie może informować ich o wysokości długu oraz o tym, kto jest wierzycielem? A chyba musi im się jakoś wykazać, że prowadzi egzekucję przeciwko ich sąsiadowi? Nie musi pokazać dokumentów?

    Tolek Banan

    6 Lip 20 o 18:00

  2. Myślę, że nie musi, wystarczy jak pokaże legitymację komornika.

    admin

    6 Lip 20 o 20:53

  3. Takie przepytywanie sąsiadów przez komornika o dłużnika zakrawa tylko na złośliwość prawną, nic innego. Dłużnik ma tez prawo do prywatności na temat stanu swoich finansów a prawdopodobieństwo, że któryś sąsiad coś wie o majątku dłużnika jest prawie zerowe.

    Wiki

    4 Lip 21 o 09:09

  4. Powiadamianie sąsiadów o długu jest jedną ze skuteczniejszych metod windykacji stosowanych przez niektóre firmy windykacyjne.

    leser

    31 Lip 21 o 14:32

  5. Jako technika windykacji ma to sens jeżeli powiadamia się dużo osób i stopniowo. W przeciwnym wypadku sprawdza się to najwyżej jako złośliwość wobec dłużnika.

    Kaja

    7 Sie 21 o 17:09

  6. Trzeba z głowa zarządzać swoimi finansami i nie oszukiwać, wtedy nie będzie wstydu związanego z wizytą komornika.

    Sofronow

    17 Wrz 21 o 09:54

  7. Niestety bycie dłużnikiem wiąże się i z tą niedogodnością, że i postronni ludzie mogą się o tym dowiedzieć. Komornik może pytać sąsiadów a wierzyciel może na przykład ogłosić ofertę sprzedaży tego długu w internecie, dostępną dla każdego.

    szpila

    21 Wrz 21 o 04:15

  8. A gdzie w tym wszystkim jest ochrona danych osobowych. Przecież jest u nas w Polsce coś takiego.

    Aga

    20 Paź 21 o 00:06

  9. Jeżeli ktoś jest dłużnikiem, to niestety jego dane osobowe nie są tak chronione. Pomijając to o czym mowa na tej stronie, to można na przykład opublikować jego dane w internecie w przypadku oferty sprzedaży jego długu.

    admin

    20 Paź 21 o 04:19

  10. witam a czy komornik może chodzić po sąsiadach i zakladu pracy z wierzycielami? dosłownie zjawić sie w zakładie pracy dłużnika czy może powiedzieć sasiadom ze mieszkanie idzie pod młot

    sasiadka napisała komornikowi oświadczenie że nie mieszkam na mieszkaniu co jest nie prawdą prcuje wiekszość i czasem tylko tam śpie ( sasiedzi maja na mnie z górki )

    ola

    14 Lis 21 o 15:35

  11. Witam, zgodnie z art. 812. KPC § 1 (Kodeksu postępowania cywilnego) wierzyciel może być obecny przy czynnościach egzekucyjnych. Wizyta komornika w zakładzie pracy dłużnika jest czynnością egzekucyjną a zatem tak, wierzyciel może towarzyszyć komornikowi podczas wizyty w zakładzie pracy dłużnika.

    W mojej ocenie tak, komornik ma prawo poinformować sąsiadów o zbliżającej się licytacji nieruchomości dłużnika.

    Takie oświadczenie sąsiadki nie jest a przynajmniej nie powinno stanowić niezbitego dowodu, to oczywiste, że sąsiadka nie może być tego pewna, przecież nie siedzi cały czas przy drzwiach do Pani mieszkania.

    admin

    14 Lis 21 o 17:32

  12. rozumie
    a co mi grozi za nieudostepnienie mieszkania chetnemu kupcowi przed licytacja bo w pismie zadnego paragrafu nie mam tylko ze zobowiązuje mnie komornik
    i czy w takiej sytuacji moze komornik wejsc pod moja nieobecnosc

    ola

    15 Lis 21 o 06:03

  13. Ja nie znalazłem nic o sankcji za nieudostępnienie mieszkania do obejrzenia przed licytacją. Jeżeli dłużnik nie wpuści komornika do mieszkania, to jedyną konsekwencją może być wejście siłowe z policją i z pomocą ślusarza który otworzy drzwi. Podejrzewam, że to samo może być w celu obejrzenia mieszkania ale pewności nie mam to po pierwsze a po drugie, to na wejście siłowe wierzyciel musi wpłacić zaliczkę obecnie chyba sporo ponad 800 złotych i rzadko który się na to decyduje. W sytuacji zasygnalizowanej przez Panią, jeżeli siłowe wejście wchodzi w grę (ponownie zaznaczam, że nie wiem) to też taka zaliczka byłaby niezbędna i kto miałby ją uiścić? Wątpię aby wierzyciel egzekwujący ją wpłacił a chętny do obejrzenia mieszkania – tym bardziej nie.

    admin

    15 Lis 21 o 06:42

  14. mieszkanie jest oszacowane przez rzeczoznawce i protokol komornik zrobil udostepniłam mu chodziło mi bardziej o kupca zainteresowanego czy musze go wpuscic( zdj i opis jest u komornika wiec jesli bedzie chcial kupic to powinnno mu to wystarczyć )

    wogule jest zakaz eksmisji dla osob mieszkajacych w nieruchomosciach zajetych a przez moja sasiadke mam juz wyznaczona date ;(

    ola

    15 Lis 21 o 07:55

  15. Wiem, że o to Pani chodziło i w tej kwestii się wypowiedziałem: nic Pani nie grozi za nieudostępnienie mieszkania do obejrzenia przez potencjalnego licytanta.

    A co takiego taka miła osoba jak Pani mogła zrobić, że mają ją eksmitować i to z jej własnościowego mieszkania?

    admin

    15 Lis 21 o 08:10

  16. Proszę o meila to napisze na priw

    Ola

    15 Lis 21 o 08:51

  17. admin

    15 Lis 21 o 09:06

  18. Zachowania niektórych komorników wypytujących sąsiadów dłużnika a raczej dzielących się informacjami o długu i postawie dłużnika! wyczerpują znamiona ewidentnej złośliwości niemającej nic wspólnego z usprawiedliwionym prawnie pozyskiwaniem informacji o nim.

    Paweł

    3 Lut 22 o 05:56

  19. O dłużnika w sensie czy tu mieszka, czy i jak często bywa pod adresem zamieszkania, czy często go widują, to jak najbardziej o to może komornik zapytać.

    Włodek

    23 Lut 22 o 09:04

Skomentuj