Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

W obliczu zbiegu egzekucji pomiędzy komornikami

skomentuj

Pytanie: Powstał zbieg egzekucyjny między dwoma wierzycielami, jednym ja jestem i teraz mój komornik ma przekazać całą sprawę do tego drugiego komornika i będzie mnie i drugą firmę obsługiwał ten komornik (ja go nie wybierałem) – dostałem informację z kancelarii komorniczej. I teraz kogo wierzytelność będzie najpierw ściągana jak znajdzie coś komornik (moja sprawa jest najstarsza od tej drugiej firmy ?? Co w takiej sytuacji zrobić żeby moje wierzytelności były pierwsze ściągane??

Odpowiedź: Nie ma znaczenia w tej kwestii to, czyja wierzytelność jest wcześniejsza albo czyja wcześniej trafiła do egzekucji komorniczej. Jeżeli są to w obu przypadkach wierzytelności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to obie naraz będą egzekwowane, proporcjonalnie do ich wysokości.

Zbiegu egzekucji można uniknąć wnosząc do komornika o zwolnienie z egzekucji składnika majątku co do egzekucji z którego powstał zbieg. Ma to sens jeżeli zbieg egzekucji ma miejsce na przykład do rachunku bankowego dłużnika na którym brak środków (przy okazji, dobre konta firmowe są tutaj a osobiste tutaj, jakby kto np. zmienić chciał…). Wtedy dotychczasowy komornik dalej mógłby tylko dla Pana egzekucję prowadzić. Jeżeli chciałby Pan tak zrobić, to musiałby wysłać do komornika wniosek o zwolnienie z egzekucji tego konta bankowego ale wcześniej zadzwonić do komornika i zapytać, czy jeszcze jest na to czas tzn. na wykonanie takiego posunięcia.

kategoria: komornik

Skomentuj