Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik właściwy przy zbiegu egzekucji

1 komentarz

Pytanie: Mam problem z komornikiem. Nie wiem co dalej robić, zajmuje mi konto oraz bezpośrednio pensje. Poinformowałam go, że mam już jedno zajęcie od poprzedniego komornika i poprosiłam aby przekierował do niego moją sprawę (wyczytałam w internecie że jest taka opcja). Niestety nic sobie z tego nie zrobił. Nie chce się również w żaden sposób “dogadać”, nie idzie na żadne ustępstwa, na jakiekolwiek prośby z mojej strony odpowiada zdaniami typu “trzeba było nie robić sobie długów”, jest bardzo bezczelny i chamski… Kontakt z nim w obecnej sytuacji jest strasznie ograniczony, można nawet powiedzieć, że znikomy. Telefonów nie odbiera, na maile nie odpisuje, poprzez formularz kontaktowy na jego stronie również nie da się nic załatwić. Obecnie zmieniam pracę i nie ukrywam, że wolałabym podpisać z nim jakieś oświadczenie, że będę ten dług spłacać, niż żeby zajmował mi pensję, ale niestety to się raczej nie uda. Czy jest możliwość zmiany komornika? Gdzie się udać z tego typu sprawą? Byłam u radcy prawnego, nie pomógł ani trochę swoje wynagrodzenie wziął mówiąc, że nic nie da się zrobić. Proszę o jakąś radę co dalej mam robić.

Komornik nawet gdyby chciał, to nie ma prawa dogadać się z dłużnikiem na zwolnienie pensji czy czegokolwiek chyba, że wierzyciel złoży doń stosowny wniosek. Jeżeli dogadywać się więc w takiej sprawie, to tylko z wierzycielem a nie z komornikiem.

Dłużnik nie może zmienić sobie komornika ale w Pani sytuacji mam pytanie, czy aktualnie obaj komornicy prowadza egzekucję z pensji albo z konta albo z innego składnika majątku? Pytam gdyż jeżeli tak jest, to jeden z komorników powinien przejąć sprawę od drugiego i to właśnie ten który pierwszy wszczął egzekucję.

Oboje prowadzą zajęcie na rachunku bankowym, a ten drugi o którym pisałam dodatkowo pensje, przelew dostaje bezpośrednio z wynagrodzenia od pracodawcy.

Jeżeli obaj prowadzą egzekucję z tego samego rachunku bankowego to wystąpił zbieg egzekucji i jeżeli obaj komornicy są właściwi miejscowo (czyli działają przy tym samym sądzie rejonowym) komornik który później czyli jako drugi zajął rachunek bankowy powinien przekazać Pani sprawę komornikowi który jako pierwszy zajął tenże sam rachunek bankowy. Jasno stanowi o tym Art. 773(1) Kodeksu postępowania cywilnego:
§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.
§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Jeżeli to ten komornik którego chce Pani zmienić zajął konto jako drugi, to powinien przekazać sprawę temu który pierwszy zajął to samo konto.

Może Pani poinformować tego pierwszego komornika o zbiegu egzekucji, może zwróci się do tego drugiego o przekazanie mu akt Pani sprawy do łącznego prowadzenia obu spraw. O zbiegu egzekucji powinien poinformować ich bank. Zapewne egzekucja z konta bankowego jest bezskuteczna więc bank nie powiadomił ale i tak powinien. Myślałem, czy mogłaby Pani wnieść skargę na czynności komornika w związku z zaistniałą sytuacja ale formalnie trwająca sytuacja tzn. konto zajęte przez obu komorników nie dotyka Pani w żaden sposób, więc skarga w tym zakresie byłaby chyba bezprzedmiotowa a opłata od skargi wynosi 100 złotych. Chyba, że wyśle Pani do sądu pismo o tym niebędące skargą, nie wiem.

Tyle tylko, że jeśli ten pierwszy komornik otrzyma sprawę tego drugiego, to też zajmie Pani wynagrodzenie zapoznawszy się z aktami sprawy w których jest adnotacja o zajęciu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 listopada, 2020

1 komentarz do 'Komornik właściwy przy zbiegu egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bank może i powiadomił , bo mu to bez różnicy i powiadomić ma obowiązek, ale żaden z komorników nie jest zainteresowany prowadzeniem bezskutecznej egzekucji.

    Edward

    9 Sie 21 o 13:13

Skomentuj