Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika

5 komentarzy

Pytanie: Kiedy odbierałem z sądu tytuł wykonawczy i zapytałem do którego komornika mam wnieść o egzekucję, pouczono mnie że musi to być komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika. Mam jednak taki problem, że dłużnik mieszka w Warszawie na Żoliborzu a komorników sądowych jest tam chyba kilkunastu to do którego mam wnieść o egzekucję? Mam jakoś sprawdzić który komornik ma swoją kancelarię najbliżej adresu zamieszkania tego mojego dłużnika?

Przeczytaj też: Jak zmienić komornika w trakcie egzekucji?

Odpowiedź: Komornik właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika to którykolwiek komornik działający przy sądzie rejonowym właściwym miejscowo dla adresu zamieszkania dłużnika czyli z tego rewiru. Może Pan zatem wybrać dowolnego komornika działającego przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza.

Przeczytaj też: Komornik właściwy przy zbiegu egzekucji oraz Jak uniknąć zbiegu egzekucji?

I wcale nie musi Pan wybrać komornika właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika, może Pan skorzystać z prawa wyboru komornika w obrębie apelacji, spoza właściwości miejscowej sądowej (nie dotyczy egzekucji z nieruchomości: Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości) o ile dany komornik którego Pan wybierze nie odmówi przyjęcia sprawy a może odmówić jeżeli ma zaległości; więcej na ten temat: Prawo wyboru komornika i komornik nie przyjmujący spraw z wyboru.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kiedyś było tak że nawet w granicach jednego sądu rejonowego nie można było wybrać komornika, wytyczone były ścisłe rewiry komornicze.

  Lech

  5 sie 22 o 08:11

 2. Jak mam praktycznie ustalić który komornik będzie właściwy w Warszawie albo w Łodzi, w Krakowie gdzie jest kilka sądów rejonowych w każdym z tych miast?

  Ewa

  6 sie 22 o 18:00

 3. Sprawdzasz pod który sąd podlega adres zamieszkania dłużnika. Na stronach internetowych sądów są wymienione ulice w ich właściwości miejscowej. Gdy ustalisz który to sąd, to wybierasz któregokolwiek z komorników działających przy tym sądzie.

  admin

  6 sie 22 o 18:11

 4. A jak sprawdzić rewir komornika?

  kolber

  10 kw. 23 o 06:47

 5. Rewir obecnie to właściwość miejscowa sądu rejonowego przy którym komornik działa.

  admin

  10 kw. 23 o 11:43

Skomentuj