Przedawnienie faktury sprzedaży
Dokładniej, to przedawnieniu ulegają roszczenia stwierdzone z tytułu sprzedaży (stwierdzone fakturą) a nie faktura jako dokument ale ponieważ w zapytaniach funkcjonuje najczęściej właśnie “przedawnienie faktury” więc i ja tę frazę zawarłem w tytule coby łatwiej na ten wpis natrafić w wyszukiwarce.
Przeczytaj też: Przedawnienie a zasady współżycia społecznego
Zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch.
Przeczytaj też: Wykreślenie przedawnionego długu z BIG
Zgodnie natomiast z art. 118 Kodeksu cywilnego, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Przeczytaj też: Przedawnienie odsetek
Owym przepisem szczególnym o którym mowa w ww. przepisie (art. 118 kc) jest w odniesieniu do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej właśnie wcześniej przytoczony art. 554 kc. Zauważmy, że w art. 118 kc jest mowa roszczeniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej a w art. 554 kc jest mowa sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy. Jeżeli zatem firma na przykład jest producentem wędlin, to roszczenia z tytułu sprzedaży fakturowanej tych jej wędlin przedawniają się z upływem dwóch lat ponieważ produkcja wędlin mieści się w zakresie jej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak sprzeda jakąś na przykład używaną maszynę do produkcji wędlin, to termin przedawnienia takiego roszczenia będzie trzyletni ponieważ co prawda jest to roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (maszyna była wykorzystywana do produkcji wędlin) ale sprzedaż maszyn do produkcji wędlin (ani nowych ani używanych) nie mieści się w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa (brak stosownego odzwierciedlenia w PKD). Ot zdarzył się taki przypadek, firma kupiła nową, lepszą maszynę i ta używana nie była jej już potrzebna więc sprzedała ją.
Przeczytaj też: Pozew częściowy a przerwanie biegu przedawnienia
Trzyletni okres przedawnienia dotyczy też, jak wspomniano zgodnie z art. 118 kc, roszczeń okresowych. I dlatego, mimo że np. telefonia komórkowa jest firmą a sprzedaż usług abonamentów telefonicznych mieści się w zakresie jej działalności, to termin przedawnienia takich roszczeń jest trzyletni. Tak samo na przykład roszczenia z tytułu faktur za prąd w przypadku zakładu energetycznego.
Z kolei roszczenia z tytułu sprzedaży usług przewozu rzeczy (art. 792 kc) oraz osób (art. 778 kc) przedawniają się z upływem roku.
Przeczytaj też: Przedawnienie opłat za wodę
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Mam pytanie w kwestii przedawnienia się faktury częściowo zapłaconej, czy taka częściowa zapłata powoduje to, że bieg przedawnienia całej faktury zeruje się?
Jurek
6 sie 21 o 11:27
Tak, częściowa spłata przerywa bieg przedawnienia całego roszczenia z faktury.
admin
6 sie 21 o 14:09
To jest głupia zasada ponieważ mogę uznać tylko to co zapłaciłem a resztę kwestionować. I co wtedy?
kimirsen
27 kw. 23 o 15:14
Można skutecznie zakwestionować mimo tego.
admin
27 kw. 23 o 16:33