Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

6 komentarzy

Pytanie: Mam dług wobec urzędu skarbowego za niezapłacony podatek i toczy się przeciwko mnie egzekucja administracyjna. Mam też parę niezapłaconych faktur od różnych dostawców i jeden ma już tytuł wykonawczy i na pewno niebawem pchnie sprawę do komornika. Z egzekucji administracyjnej mam zajęcie rachunku bankowego firmowego. Komornik sądowy na pewno też zajmie ten rachunek, co wtedy? Czy komornik skarbowy i komornik sądowy mogą prowadzić egzekucję z tego samego rachunku bankowego? Bank będzie tedy według jakiegoś klucza dzielił pomiędzy nich pieniądze? Pytam teoretycznie, bo nic na tym koncie nie mam i nie mam zamiaru mieć.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zbiegu egzekucji?

Odpowiedź: Jeżeli komornik sądowy zajmie konto już zajęte przez skarbowy organ egzekucyjny to dojdzie do zbiegu egzekucji. Zgodnie z art. 773 Kodeksu postępowania cywilnego, w przypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego egzekucje prowadzi łącznie ten sądowy albo administracyjny organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia. Komornik sądowy zatem będzie musiał przekazać sprawę egzekucyjna Pana kontrahenta do komornika skarbowego i ten prowadził będzie obie sprawy. Wtedy, nawet gdy na Pana koncie bankowym pojawią się jakieś środki, Pana kontrahent nie otrzyma żadnej kwoty z ich egzekucji ponieważ Skarb Państwa korzysta z pierwszeństwa zaspokajania. Dopóki więc ten podatek i koszty egzekucji nie zostaną od Pana w pełni wyegzekwowane, Pana kontrahent – wierzyciel nie otrzyma nic.

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji alimentów i urzędu skarbowego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 listopada, 2020

Komentarze do 'Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli egzekucja administracyjna ze skarbowego zostanie przejęta przez komornika sądowego, to będzie prowadzona dalej według zasad egzekucji w administracji?

    Dorota

    20 lut 21 o 11:15

  2. Będzie prowadzona według kodeksu postępowania cywilnego czyli jak zwykle ją prowadzi komornik sądowy a nie według postępowania w administracji.

    admin

    20 lut 21 o 12:08

  3. Jak otrzymujemy takie info o zbiegu egzekucji to już wiem, że nic z egzekucji dla nas nie będzie. I niestety otrzymujemy takie info coraz częściej w różnych sprawach.

    Niko

    9 cze 21 o 08:42

  4. Normalne to jest poniekąd, to znaczy gdy zaczynają się kłopoty z płynnością finansową w firmie to pierwsze co jest niepłacone, to podatki i ZUS, dopiero później należności wobec dostawców.

    Gross

    19 paź 21 o 08:41

  5. Dzień dobry. Czy w przypadku zbiegu sądowo administracyjnego, wyznaczony do prowadzenia egzekucji organ prowadzi postępowania mimo że swoje już uchylił?

    Klaudia

    14 lut 23 o 10:58

  6. Dzień dobry, proszę o bardziej szczegółowe pytanie, jak to uchylił? Uchylić można czynność egzekucyjną ale nie całe postępowanie które można umorzyć. Jeżeli umorzył, to nie ma zbiegu egzekucji.

    admin

    14 lut 23 o 11:02

Skomentuj