Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wybór żyranta do egzekucji kredytu przez bank

komentarze 2

Pytanie: Mam pytanie dotyczące żyrowania kredytu. Jestem 2 żyrantem kredytu w wysokości 40 tysięcy który zaciągnęła moja była żona. Pierwszym żyrantem jest jej brat. Dlaczego spłatą tego kredytu zostałem obciążony ja, jeżeli 1 żyrant posiada samochód i firmę. Ja też posiadam firmę z której nie ma dochodu zbyt dużego a czasem nawet są straty, spłacam 2 kredyty zaciągnięte w małżeństwie i nie jestem w stanie spłacać jeszcze jednego. Co mam zrobić jeżeli sprawę przejął komornik a ja  pomimo (marnych) dochodów z firmy nie dam rade spłacać kolejnego długu i przysyłają wezwania do spłaty.

Odpowiedź: Bank może skierować wedle własnego uznania wniosek przeciwko jednemu z żyrantów i nie musi uzasadniać takiej swojej decyzji. Formalnie nic Pan nie może zrobić, co najwyżej nieformalnie zasugerować pisemnie bankowi aby skierował egzekucję także przeciwko temu pierwszemu żyrantowi uzasadniając to tym co napisał Pan do nas. Proszę jednak liczyć się z tym że samochód który posiada żyrant może został wzięty na kredyt samochodowy albo w leasing samochodowy i nie będzie możliwa egzekucja z takiego samochodu. Nie wiadomo też jakie oficjalnie dochody ma tamten żyrant. Przy czym nawet jeżeli dochody ma wysokie to zajęcie może być nieskuteczne gdyż dłużnik może zmieniać rachunek firmowy utrudniając komornikowi zajęcie środków na koncie.  Tak jednak czy inaczej, może Pan poinformować bank o tym, że według Pana możliwa jest skuteczna egzekucja od pierwszego żyranta.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/12/2014

kategoria: żyrant

Komentarze do 'Wybór żyranta do egzekucji kredytu przez bank'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam pewien poważny problem. W 2014 roku poręczyłam kredyt znajomym którzy w chwili obecnej nie maja zamiaru go spłacać. Z wiarygodnych źródeł dowiedziałam się, że ich sytuacja materialna jest stabilna i są w stanie spłacić ten kredyt. Pracują za granicą, posiadają również na własność dom i działkę tu w Mińsku Mazowieckim gdzie na stałe mieszkają. Ja na dzień dzisiejszy jestem na stażu i zarabiam marne pieniądze ( dług wynosi ok 60 tyś zł), mam także na utrzymaniu dwoje dzieci. Czy istnieje szansa na wyjście z tej sytuacji? Gdzie mam się udać po pomoc? Co zrobić aby odpowiednie władze zajęły się nieodpowiedzialnymi ludźmi którzy unikają odpowiedzialności?

    Anita

    20 Lis 16 18:50

  2. Niestety (jak wskazano we wpisie wyżej), bank, jeśli zechce, może ściągać kredyt wyłącznie od Pani. Jeżeli tak stałoby się, to może Pani żądać zwrotu poniesionych kosztów od kredytobiorców i w razie potrzeby uzyskać przeciwko nim tytuł wykonawczy. Zaznaczamy jednak że chodzi tylko o te kwoty które zostały przez poręczyciela spłacone / wyegzekwowane od niego. Jedyne co może Pani zrobić jeśli bank wezwie Panią jako poręczyciela do spłaty kredytu, to udokumentować swe dochody i rzetelnie przedstawić sytuację. I jednocześnie wskazać bankowi dom i działkę kredytobiorców jako składniki majątkowe do których warto skierować egzekucję. Może w takiej sytuacji bank zostawi Panią jako poręczyciela w spokoju egzekucje kredytu skieruje do majątku kredytobiorców.

    admin

    20 Lis 16 19:11

Skomentuj