Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

2 komentarze

Odzyskiwanie pieniędzy od najemcy nie różni się co do zasady od odzyskiwania należności z innego tytułu jak np. z tytułu niezapłaconej faktury albo pożyczki (prywatnie udzielonej). Ot powstaje zaległość w opłacaniu czynszu – powstaje wymagalna należność i można wszcząć windykację.

Zaczynamy od wezwania do zapłaty czynszu najmu a jeżeli najemca zajmuje lokal (już) bezumownie, to także od wezwania do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Niektórzy wynajmujący w obliczu zamiaru skierowania sprawy o zapłatę do sądu zastanawiają się, czy umowa najmu jest wystarczającym dowodem stwierdzającym należność. Odpowiedź brzmi: oczywiście że tak, nawet mocniejszym niż na przykład między przedsiębiorcami podpisana przez nabywcę faktura. I nie ważne, czy dłużnik cały czas mieszkał w wynajmowanym mieszkaniu, czy pomieszkiwał gdzie indziej – zapłata należy się za cały okres umowy najmu. Jeżeli najemca – dłużnik – pozwany zarzuci, że zapłacił, to on – pozwany musi wykazać to że zapłacił. Zmierzam do tego, że wynajmujący nie potrzebuje od najemcy żadnego uznania długu czy zobowiązania do spłaty w ratach itp. aby skutecznie wystąpić do sądu o zapłatę. Znaczy się, uznanie długu przydałoby się do tego, aby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, od którego dłużnicy rzadziej wnoszą środek odwoławczy ale o tym innym razem.

Dodam tylko, że uzyskanie prawomocnego wyroku nie jest równoważne z rychłym uzyskaniem zapłaty gdyż komornik może nie mieć z czego ściągnąć należności. Dlatego należy sprawdzić stan majątkowy, stan zadłużeń, dochody osoby której mamy zamiar wynająć lokal. Przede wszystkim jednak – sprawdzić dochody. Powinniśmy postąpić po prostu jak bank przed udzieleniem kredytu.

Czy warto zlecić windykację czynszu (i mediów) firmie windykacyjnej? Uważam że raczej nie warto a poza tym niewiele firm przyjmuje zlecenia windykacji przeciwko osobom prywatnym.

Pozew o zapłatę czynszu (i mediów) jest prosty i osoba niemająca doświadczenia w windykacji samodzielnie może takowy sporządzić.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 marca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od najemcy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak zdobyć zaświadczenie o zarobkach jeżeli to nie jest do kredytu tylko dla prywatnej osoby – wynajmującego?

    Anonim

    13 Mar 21 o 07:43

  2. Pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o dochodach na wniosek pracownika i nic mu do tego w jakim to celu.

    admin

    13 Mar 21 o 08:33

Skomentuj