Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

12 komentarzy

Odzyskiwanie pieniędzy od najemcy nie różni się co do zasady od odzyskiwania należności z innego tytułu jak np. z tytułu niezapłaconej faktury albo pożyczki (prywatnie udzielonej). Ot powstaje zaległość w opłacaniu czynszu – powstaje wymagalna należność i można wszcząć windykację.

Zaczynamy od wezwania do zapłaty czynszu najmu a jeżeli najemca zajmuje lokal (już) bezumownie, to także od wezwania do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Niektórzy wynajmujący w obliczu zamiaru skierowania sprawy o zapłatę do sądu zastanawiają się, czy umowa najmu jest wystarczającym dowodem stwierdzającym należność. Odpowiedź brzmi: oczywiście że tak, nawet mocniejszym niż na przykład między przedsiębiorcami podpisana przez nabywcę faktura. I nie ważne, czy dłużnik cały czas mieszkał w wynajmowanym mieszkaniu, czy pomieszkiwał gdzie indziej – zapłata należy się za cały okres umowy najmu. Jeżeli najemca – dłużnik – pozwany zarzuci, że zapłacił, to on – pozwany musi wykazać to że zapłacił. Zmierzam do tego, że wynajmujący nie potrzebuje od najemcy żadnego uznania długu czy zobowiązania do spłaty w ratach itp. aby skutecznie wystąpić do sądu o zapłatę. Znaczy się, uznanie długu przydałoby się do tego, aby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, od którego dłużnicy rzadziej wnoszą środek odwoławczy ale o tym innym razem.

Dodam tylko, że uzyskanie prawomocnego wyroku nie jest równoważne z rychłym uzyskaniem zapłaty gdyż komornik może nie mieć z czego ściągnąć należności. Dlatego należy sprawdzić stan majątkowy, stan zadłużeń, dochody osoby której mamy zamiar wynająć lokal. Przede wszystkim jednak – sprawdzić dochody. Powinniśmy postąpić po prostu jak bank przed udzieleniem kredytu.

Czy warto zlecić windykację czynszu (i mediów) firmie windykacyjnej? Uważam że raczej nie warto a poza tym niewiele firm przyjmuje zlecenia windykacji przeciwko osobom prywatnym.

Pozew o zapłatę czynszu (i mediów) jest prosty i osoba niemająca doświadczenia w windykacji samodzielnie może takowy sporządzić.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 marca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od najemcy?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak zdobyć zaświadczenie o zarobkach jeżeli to nie jest do kredytu tylko dla prywatnej osoby – wynajmującego?

  Anonim

  13 Mar 21 o 07:43

 2. Pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o dochodach na wniosek pracownika i nic mu do tego w jakim to celu.

  admin

  13 Mar 21 o 08:33

 3. Mieliśmy takiego najemcę, że nas kompletnie omamił udając kierownika w jakieś zachodniej firmie, nawet przy nas niby odpowiadał na telefon podwładnego i wydawał mu dyspozycje. Zapłacił tylko za pierwszy miesiąc, później już nie płacił i nie chciał się wynieść. Nie odzyskaliśmy od niego pieniędzy, komornik stwierdził że gość nigdzie nie pracuje.

  beta

  20 Maj 21 o 14:11

 4. Na takich oszustów to tylko pała. tak, są to oszuści tacy sami jak tacy którzy wyłudzają pieniądze przez internet. Nie wiem na jakiej podstawie prokuratura ma inne zdanie.

  Jola

  23 Cze 21 o 08:51

 5. Jeżeli najemca ma być para, to żądam aby oboje podpisali umowę najmu. Wyższe prawdopodobieństwo odzyskania należności.

  ochotnik

  23 Lip 21 o 11:51

 6. Gdy najemca nie ma dochodów podpisując umowę najmu i później nie płaci czynszu, to jest to według mnie wyłudzenie i można coś takiego zgłaszać policji albo prokuraturze.

  kapitan

  23 Lip 21 o 13:48

 7. Niekoniecznie tzn. uważam, że w większości przypadków prokurator sprawę umorzy lub nawet odmówi wszczęcia postępowania przygotowawczego. Co innego (może) jeżeli najemca oświadczyłby Ci pisemnie niezgodnie ze stanem faktycznym, że jest zatrudniony lub inne stałe źródło dochodów.

  admin

  23 Lip 21 o 21:03

 8. Tak jak po wyłudzeniu bankowego kredytu, jeżeli zostanie ujawnione, że kredytobiorca podrobił zaświadczenia o zarobkach, to zarzut wyłudzenia zawsze jest postawiony. A wynajem to tak naprawdę przecież forma kredytu prywatnego.

  łysy

  8 Sie 21 o 09:25

 9. Dwa razy wynająłem mieszkanie. raz parze prywatnych osób które zrobiły bardzo dobre wrazenie i na tym koniec. Pieniędzy nie odzyskałem. Drugi raz firmie – spółce z o.o. i też nie odzyskałem pieniędzy. Mieszkanie sprzedałem.

  Pankracy

  26 Wrz 21 o 08:07

 10. Trzeba było z góry sprawdZić z kim masz do czynienia, czy mają dochody, zadłużenie w BIK, w rejestrach dłużników. Ja w sumie już po kolei 5 najemców miałem, jedyny teraz z którym mam kłopoty ale jego też sprawdziłem przed podpisaniem umowy. Nie płaci bo mówi że ma wydatki nieoczekiwane.

  Alan

  26 Wrz 21 o 09:38

 11. Czy podpisana umowa najmu wystarczy w sądzie jako materiał dowodowy? Czy sąd wyda nakaz zapłaty?

  Diana

  2 Paź 21 o 19:31

 12. Tak, to mocny dowód w sądowym postępowaniu o zapłatę.

  admin

  2 Paź 21 o 20:34

Skomentuj