Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Notarialne poświadczenie umowy pożyczki

skomentuj

Pytanie: Mając sporo odłożonego kapitału po powrocie z wieloletniego zagranicznego kontraktu chciałbym zainwestować pieniądze między innymi w pożyczki, prywatnie. Gdzieniegdzie dowiedziałem się o tym, że zaleca się zawarcie umowy pożyczki przed notariuszem ale wiem też, że umowa pożyczki niepotwierdzona notarialnie też jest ważna. Mogą mi Państwo podpowiedzieć, dlaczego warto przed notariuszem zawierać umowę pożyczki a dokładnie mając potwierdzone notarialnie podpisy?

Odpowiedź: Ryzyko w przypadku umowy pożyczki niepotwierdzonej notarialnie jest takie, że pożyczkobiorca może twierdzić, że jego podpis na umowie pożyczki został podrobiony i że on żadnej pożyczki nie otrzymał. Oczywiście właściwe organy (prokuratura w postępowaniu karnym, sąd w postępowaniu cywilnym) może zarządzić wykonanie ekspertyzy grafologicznej ale grafolog może pomylić.

Problem dotyczy raczej tylko tych umów pożyczek przy których kwota pożyczki została przekazana gotówką (wraz z podpisaniem umowy). Zalecamy aby pożyczki przekazywał Pan z Jego konta bankowego na konto bankowe pożyczkobiorców i aby w umowach pożyczki był stosowny zapis o tym. Wówczas nie będzie będzie zasygnalizowanego problemu; potwierdzenia przelewów będą wystarczającymi dowodami.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/09/2014

kategoria: notariusz

Skomentuj