Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie do zwrotu pożyczki – wzór

6 komentarzy

Pytanie: Czy ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki prywatnej powinno mieć jakąś szczególną formę, czy istnieje wzór takiego pisma? Termin zapłaty minął trzy miesiące temu, ze względu na relacje koleżeńskie z pożyczkobiorcą do tej pory nie chciałem podejmować windykacyjnych działań ale widzę, że on nie jest tak wrażliwy jak ja.

Odpowiedź: Skoro ustalony w umowie termin zapłaty minął, to będzie to standardowe przedsądowe wezwanie do zapłaty należności wymagalnej czyli na przykład takie:

PRZEDSĄDOWE WEZWANIE DO ZAPŁATY

Wzywam do zwrotu pożyczki w kwocie … na podstawie umowy pożyczki z dnia … w terminie nieprzekraczalnym 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. Zapłaty ww. należności należy dokonać na moje konto bankowe: … W przypadku nieodnotowania zapłaty pełnej należności w wyżej określonym terminie sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Podpis

Jeżeli pożyczka jest oprocentowana, to obliczyć odsetki wraz z tymi za opóźnienie i ująć też w wezwaniu do zapłaty. Wezwanie przedsądowe należy wysłać pocztą poleconą czyli za potwierdzeniem nadania.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 lutego, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wezwanie do zwrotu pożyczki – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przed udzieleniem prywatnej pożyczki radziłbym przestać wierzyć (jeśli ktoś wierzy) w to, że w razie kłopotów z jej spłatą, odzyska ją od dłużnika dobra firma windykacyjna. Te firmy, nawet najlepsze z nich, nie dokonują cudów. W większości przypadków są te firmy przereklamowane (same się chwalą szczególnie na swoich stronach internetowych).
  Zakres prawnych (nie wykraczających poza prawo) sposobów, działań windykacyjnych jest ograniczony. Jeżeli dłużnik nie posada oficjalnie żadnego majątku bo ukrył, pochował, potajemnie obdarował rodzinę, to w większości takich spraw windykacja jest bezskuteczna. Komornik nie ściągnie wtedy długu bo nie ma formalnie z czego a nie może zwrócić egzekucji np. przeciwko żonie albo dzieciom dłużnika. Firma windykacyjna (wywiadownia gospodarcza) też żadnego majątku w takiej sytuacji nie namierzy skoro dłużnik na siebie żadnego nie posiada. Rejestry dłużników rzadko kiedy pomagają, mobilizując takiego dłużnika do zapłaty, wiem to z praktyki. Można jeszcze spróbować na drodze karnej – zgłosić podejrzenie wyłudzenia pożyczki, ale postępowania często są umarzane gdyż organy ścigania nie dopatrują się znamion przestępstwa wyłudzenia. Nawet jeżeli ostatecznie dług zostaje wyegzekwowany od prywatnego pożyczkobiorcy, to zazwyczaj właśnie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego a nie w windykacji przedsądowej.
  Reasumując, tym bardziej w świetle powyższych wywodów, gdy udzielasz pożyczki do zabezpiecz jej odzyskanie hipoteką lub zastawem. Najbezpieczniejsza, najpewniejsza jako zabezpieczenie jest hipoteka, bierz tu przykład z banków gdy chodzi o kredyty hipoteczne – ale tu nie dość że kredyt zabezpieczony jest na nieruchomości to jeszcze kredytobiorca musi wykazywać odpowiedni poziom stałych dochodów, wystarczający na spłacanie rat kredytu; postępowanie egzekucyjne z nieruchomości i jej licytacja przez komornika to dla banku ostateczność – czekanie miesiącami albo i latami aż nieruchomość zostanie zlicytowana. I to też miej na uwadze. Sugerowałbym też zapoznać się z zasadami oceny zdolności kredytowej i warunkami jak chodzi o koszty pożyczek stosowanymi przez firmy pożyczkowe czyli parabanki. W podobnym kierunku można pójść udzielając prywatnych pożyczek.

  PRAKTYK

  28 Maj 21 o 17:08

 2. Od jakiegoś więc czasu, coraz więcej osób, coraz śmielej inwestuje w pożyczki prywatne, czyli między osobami prywatnymi. Taka inwestycja może dać sporą i wymierną satysfakcję, gdyż maksymalne odsetki jakie można obwarować w umowie pożyczki, to w przybliżeniu pięciokrotnie wyższe oprocentowanie niż oprocentowanie depozytów.
  Jednak jak to zwykle w biznesie bywa, im wyższy potencjalny zysk, tym większe też potencjalne ryzyko inwestycji. Tak jest też w przypadku pożyczek. Jeden pożyczkobiorca rzetelnie pożyczkę spłaci bez ponaglania go, inny nie spłaci i trzeba będzie ją ściągać od niego. Windykacja należności nie zawsze jednak bywa skuteczna. Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze osobie nie mającej żadnych oficjalnych dochodów ani majątku, to z odzyskaniem pożyczki będzie spory problem, często nie do pokonania. Dlatego też niezmiernie ważne jest sprawdzenie potencjalnego pożyczkobiorcy, w szczególności zaś czy wykazuje dochody i w jakiej wysokości. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie jego ewentualnych zadłużeń, w rejestrach długów oraz w Biurze Informacji Gospodarczej. Jeżeli ustalenia w obu wyżej określonych kwestiach są negatywne, to najlepiej poszukać innego pożyczkobiorcy. Chyba, że pożyczkobiorca bez dochodów i zadłużony może zaoferować zabezpieczenie pożyczki w postaci rzeczy (zastaw, hipoteka). Wówczas w razie problemów ze spłatą windykacja może sprowadzić się do zlicytowania przedmiotu zabezpieczającego pożyczkę.

  Botek

  7 Cze 21 o 07:48

 3. Wysłałam wezwanie do zapłaty kwoty podstawowej pożyczki, zapomniałam o odsetkach. Czy takie wezwanie bez odsetek dłużnik może zostać sądownie uznane za zrzeczenie się odsetek?

  Mirka

  5 Paź 21 o 21:08

 4. Nie można tego potraktować jako zrzeczenia się odsetek, w pozwie może Pani ich żądać pomimo tego, że nie ujęła ich Pani w wezwaniu.

  admin

  6 Paź 21 o 03:49

 5. Czy to prawda, że jeżeli ktoś zwróci pożyczkę zanim zostanie wniesiony pozew, to nie ponosi dodatkowych kosztów?

  Leszek

  20 Paź 21 o 08:04

 6. O jakie koszty Panu chodzi? Dopóki nie zostanie wniesiony pozew, to nie powstaną koszty sądowe i ewentualnego zastępstwa procesowego.

  admin

  20 Paź 21 o 08:11

Skomentuj