Wezwanie do zwrotu pożyczki – wzór
Pytanie: Czy ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki prywatnej powinno mieć jakąś szczególną formę, czy istnieje wzór takiego pisma? Termin zapłaty minął trzy miesiące temu, ze względu na relacje koleżeńskie z pożyczkobiorcą do tej pory nie chciałem podejmować windykacyjnych działań ale widzę, że on nie jest tak wrażliwy jak ja.
Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy pożyczki prywatnej
Odpowiedź: Skoro ustalony w umowie termin zapłaty minął, to będzie to standardowe przedsądowe wezwanie do zapłaty należności wymagalnej czyli na przykład takie:
PRZEDSĄDOWE WEZWANIE DO ZAPŁATY
Wzywam do zwrotu pożyczki w kwocie … na podstawie umowy pożyczki z dnia … w terminie nieprzekraczalnym 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. Zapłaty ww. należności należy dokonać na moje konto bankowe: … W przypadku nieodnotowania zapłaty pełnej należności w wyżej określonym terminie sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.
Podpis
Jeżeli pożyczka jest oprocentowana, to obliczyć odsetki wraz z tymi za opóźnienie i ująć też w wezwaniu do zapłaty. Wezwanie przedsądowe należy wysłać pocztą poleconą czyli za potwierdzeniem nadania.
Przeczytaj też: Przedsądowe wezwanie do zapłaty – jaki termin?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Przed udzieleniem prywatnej pożyczki radziłbym przestać wierzyć (jeśli ktoś wierzy) w to, że w razie kłopotów z jej spłatą, odzyska ją od dłużnika dobra firma windykacyjna. Te firmy, nawet najlepsze z nich, nie dokonują cudów. W większości przypadków są te firmy przereklamowane (same się chwalą szczególnie na swoich stronach internetowych).
Zakres prawnych (nie wykraczających poza prawo) sposobów, działań windykacyjnych jest ograniczony. Jeżeli dłużnik nie posada oficjalnie żadnego majątku bo ukrył, pochował, potajemnie obdarował rodzinę, to w większości takich spraw windykacja jest bezskuteczna. Komornik nie ściągnie wtedy długu bo nie ma formalnie z czego a nie może zwrócić egzekucji np. przeciwko żonie albo dzieciom dłużnika. Firma windykacyjna (wywiadownia gospodarcza) też żadnego majątku w takiej sytuacji nie namierzy skoro dłużnik na siebie żadnego nie posiada. Rejestry dłużników rzadko kiedy pomagają, mobilizując takiego dłużnika do zapłaty, wiem to z praktyki. Można jeszcze spróbować na drodze karnej – zgłosić podejrzenie wyłudzenia pożyczki, ale postępowania często są umarzane gdyż organy ścigania nie dopatrują się znamion przestępstwa wyłudzenia. Nawet jeżeli ostatecznie dług zostaje wyegzekwowany od prywatnego pożyczkobiorcy, to zazwyczaj właśnie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego a nie w windykacji przedsądowej.
Reasumując, tym bardziej w świetle powyższych wywodów, gdy udzielasz pożyczki do zabezpiecz jej odzyskanie hipoteką lub zastawem. Najbezpieczniejsza, najpewniejsza jako zabezpieczenie jest hipoteka, bierz tu przykład z banków gdy chodzi o kredyty hipoteczne – ale tu nie dość że kredyt zabezpieczony jest na nieruchomości to jeszcze kredytobiorca musi wykazywać odpowiedni poziom stałych dochodów, wystarczający na spłacanie rat kredytu; postępowanie egzekucyjne z nieruchomości i jej licytacja przez komornika to dla banku ostateczność – czekanie miesiącami albo i latami aż nieruchomość zostanie zlicytowana. I to też miej na uwadze. Sugerowałbym też zapoznać się z zasadami oceny zdolności kredytowej i warunkami jak chodzi o koszty pożyczek stosowanymi przez firmy pożyczkowe czyli parabanki. W podobnym kierunku można pójść udzielając prywatnych pożyczek.
PRAKTYK
28 maj 21 o 17:08
Od jakiegoś więc czasu, coraz więcej osób, coraz śmielej inwestuje w pożyczki prywatne, czyli między osobami prywatnymi. Taka inwestycja może dać sporą i wymierną satysfakcję, gdyż maksymalne odsetki jakie można obwarować w umowie pożyczki, to w przybliżeniu pięciokrotnie wyższe oprocentowanie niż oprocentowanie depozytów.
Jednak jak to zwykle w biznesie bywa, im wyższy potencjalny zysk, tym większe też potencjalne ryzyko inwestycji. Tak jest też w przypadku pożyczek. Jeden pożyczkobiorca rzetelnie pożyczkę spłaci bez ponaglania go, inny nie spłaci i trzeba będzie ją ściągać od niego. Windykacja należności nie zawsze jednak bywa skuteczna. Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze osobie nie mającej żadnych oficjalnych dochodów ani majątku, to z odzyskaniem pożyczki będzie spory problem, często nie do pokonania. Dlatego też niezmiernie ważne jest sprawdzenie potencjalnego pożyczkobiorcy, w szczególności zaś czy wykazuje dochody i w jakiej wysokości. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie jego ewentualnych zadłużeń, w rejestrach długów oraz w Biurze Informacji Gospodarczej. Jeżeli ustalenia w obu wyżej określonych kwestiach są negatywne, to najlepiej poszukać innego pożyczkobiorcy. Chyba, że pożyczkobiorca bez dochodów i zadłużony może zaoferować zabezpieczenie pożyczki w postaci rzeczy (zastaw, hipoteka). Wówczas w razie problemów ze spłatą windykacja może sprowadzić się do zlicytowania przedmiotu zabezpieczającego pożyczkę.
Botek
7 cze 21 o 07:48
Wysłałam wezwanie do zapłaty kwoty podstawowej pożyczki, zapomniałam o odsetkach. Czy takie wezwanie bez odsetek dłużnik może zostać sądownie uznane za zrzeczenie się odsetek?
Mirka
5 paź 21 o 21:08
Nie można tego potraktować jako zrzeczenia się odsetek, w pozwie może Pani ich żądać pomimo tego, że nie ujęła ich Pani w wezwaniu.
admin
6 paź 21 o 03:49
Czy to prawda, że jeżeli ktoś zwróci pożyczkę zanim zostanie wniesiony pozew, to nie ponosi dodatkowych kosztów?
Leszek
20 paź 21 o 08:04
O jakie koszty Panu chodzi? Dopóki nie zostanie wniesiony pozew, to nie powstaną koszty sądowe i ewentualnego zastępstwa procesowego.
admin
20 paź 21 o 08:11
Może pytał o odsetki za zwłokę. Są należne i spłata kapitału oraz odsetek za okres umowy przed wniesieniem powództwa nie zwalnia od zapłaty odsetek ustawowych.
inwestor
28 gru 21 o 03:55
Witam a czy można w wezwaniu do zapłaty wskazać konto innej osoby na które to konto ma zostać dokonana zapłata?
Denis
8 sty 22 o 17:22
Oczywiście że można. I nawet nie trzeba informować, że jest to konto innej osoby – przelew zostanie przyjęty przez bank nawet wówczas gdy konto podane w przelewie należy do innej osoby niż imię i nazwisko oraz adres wpisane w przelewie.
admin
9 sty 22 o 04:54
Dzień dobry, a mnie interesuje czy komornik ma prawo zająć wierzytelność w postaci takiej prywatnej pożyczki do zwrotu? Precyzuję: wobec pożyczkodawcy komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, czy ma prawo zająć należny zwrot pożyczki wysyłając zajęcie wierzytelności do pożyczkobiorcy?
Kajman
25 sty 22 o 18:29
Tak, komornik może dokonać zajęcia takiej wierzytelności żądając, aby pożyczkobiorca zwrócił pożyczkę na konto / do kasy komornika.
admin
26 sty 22 o 05:16
Ja udzieliłam pożyczki bez umowy i terminu zwrotu, jest to bankowy przelew z tytułem “pożyczka”. Jak w takim wypadku ma wyglądać wezwanie do zapłaty, tak samo jak to podane w poradzie?
Maria
18 lut 22 o 10:44
Nie, w takim wypadku należy przyjąć, że strony nie ustaliły terminu zwrotu pożyczki zatem trzeba ją wypowiedzieć: https://pamietnikwindykatora.pl/wypowiedzenie-umowy-pozyczki-prywatnej/ i wezwać do zwrotu, też pod rygorem wystąpienia z powództwem o zapłatę.
admin
18 lut 22 o 11:02
Dzień dobry, chciałbym zweryfikować, czy wezwanie do zwrotu pożyczki wysłane mailem ma jakieś znaczenie dla sądu rozpatrującego pozew?
Monika
22 lut 22 o 16:05
Raczej nie, chyba że w jakichś szczególnych wypadkach a raczej sytuacjach procesowych które teraz nie przychodzą mi na myśl.
admin
22 lut 22 o 20:25
A czy można w sądzie uzyskać rozłożenie spłaty pożyczki na raty kiedy jednak jest już dawno w całości wymagalna do zwrotu?
Sztefi
2 mar 22 o 12:17
Tak, bo stosownie do Art. 320 KPC w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie. Trzba o to zawnioskować i uargumentować wniosek zapewne trudną sytuacją materialną, życiową.
admin
2 mar 22 o 12:26
Dokonałam pożyczki w formie ustnej, mam jednak potwierdzenie w wymianie wiadomości sms. Czy dla sądu jest to wystarczająca forma dowodowa?
Czy wystarczy jedno przedsądowne wezwanie do zapłaty i po nim można złożyć pozew sądowy? Czy koszt pozwu po rozporawie zwraca dłużnik?
Beata
10 mar 22 o 15:36
Zależy od uznania sądu, bo sms-y można modyfikować. jeden sędzia dopuści taki dowód, inny może nie dopuścić albo nie uznać jeżeli pozwany zakwestionuje. Jedno przedsądowe wezwanie do zapłaty wystarczy. Jeżeli powództwo zostanie uwzględnione to tak, sąd w wyroku nakaże pozwanemu także zwrócenie Pani kosztów procesowych.
admin
10 mar 22 o 15:54