Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uznanie długu przez pracownika

3 komentarze

Pytanie: Właściciel sklepu jest mi winien za towar. Podjechałem tam raz ale był tylko jego pracownik i ten pracownik podpisał mi uznanie długu – zobowiązanie do spłaty. Czy takie uznanie długu przez pracownika wystarczy do otrzymania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Przeczytaj też: Niewłaściwe uznanie długu a postępowanie nakazowe

Odpowiedź: Jeżeli pracownik ten nie jest pełnomocnikiem właściciela – dłużnika uprawnionym do zaciągania w jego imieniu zobowiązań i składania w tym zakresie oświadczeń, to nie doszło do uznania długu wobec czego nie jest to przesłanka do uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Sprawdziłem w CEIDG i ten pracownik ani nikt inny nie figuruje tam jako pełnomocnik.

Przeczytaj też: Milczące uznanie długu

To, że nie figuruje jako pełnomocnik w CEIDG jeszcze nie oznacza że tym pełnomocnikiem nie jest natomiast nawet jeżeli jest pełnomocnikiem a Pan nie jest w posiadaniu takiego pełnomocnictwa, to i w postępowaniu sądowym mogą nie przyznać się, że jest to pełnomocnik. Tak czy inaczej, takie uznanie długu dokonane przez pracownika o którym nie wiadomo czy posiada stosowne pełnomocnictwo: Uznanie długu przez pełnomocnika, nie jest uznaniem długu wiążącym właściciela – dłużnika.

Przeczytaj też: Uznanie długu przez członka zarządu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Uznanie długu przez pracownika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak jest z osobistą odpowiedzialnością pracownika który uzna dług? czy można go też pozwać osobiście o zapłatę, jako prywatną osobę. Znaczy solidarnie z właścicielem?

  Zakrzewska

  22 sie 22 o 15:00

 2. Jeżeli uznanie długu przez pracownika będzie przystąpieniem do długu to tak. A jeżeli uzna dług w imieniu firmy, to nie staje się dłużnikiem solidarnym.

  admin

  22 sie 22 o 16:31

 3. Wątpię w to by któryś pracownik uznał dług pod nieobecność właściciela, bez jego zgody, nawet mając do tego to szczegółowe pełnomocnictwo. takie pełnomocnictwo poza tym nie jest udzielane z myślą o uznawaniu długów.

  Pyzdra

  26 sie 22 o 16:02

Skomentuj