Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uznanie długu przez członka zarządu

2 komentarze

Niektórzy wierzyciele spółki z o.o. zastanawiają się nad możliwością pozwania równolegle – solidarnie spółki i członka jej zarządu od którego otrzymali uznanie długu spółki.

W przypadku uznania niewłaściwego długu nie ma konieczności przestrzegania zasad reprezentacji spółki. Oświadczenie jednego członka zarządu jest wystarczające do uznania długu. „Wystarczającą przesłanką jest więc wiedza jednej z osób wchodzących w skład organu powołanego do reprezentowania dłużnika, tak jak do przypisania odpowiedzialności tej osobie wystarczy wina lub zła wiara u jednego z piastunów jej organu. Należy dodać, że wymaganie pełnej reprezentacji prowadziłoby do zakwestionowania sensu uznania niewłaściwego, które praktycznie nie różniło by się od uznania właściwego” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. akt I CSK 703/2010).

Do właściwego uznania długu natomiast potrzeba oświadczeń woli wszystkich osób które są wymagane do reprezentowania spółki.

Jaka jest różnica pomiędzy niewłaściwym a właściwym uznaniem długu? Główna różnica polega na tym, że uznanie właściwe jest wyraźnym aktem prawnym potwierdzającym istnienie długu i jego akceptację przez dłużnika, podczas gdy uznanie niewłaściwe jest bardziej pośrednim przyznaniem się do zadłużenia bez konkretnego aktu prawnego.

Pytanie natomiast, czy ów członek zarządu (prezes, wiceprezes) uznał dług w imieniu spółki czy także w imieniu własnym? Spółka sama jako twór niebędący człowiekiem uznać długu nie może, może tego w jej imieniu dokonać członek zarządu. Czasem wystarczy że jeden członek zarządu uzna dług a czasem nie wystarczy jeżeli on sam nie jest uprawniony do samodzielnej reprezentacji spółki. Tak czy owak, jeżeli jednak przystąpi do długu zobowiązując się do spłaty jako on (a nie tylko jako reprezentujący spółkę), to można pozwać solidarnie spółkę i jego – członka zarządu.

Jeżeli w KRS zapisano, że do reprezentowania spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo członka zarządu i prokurenta, to uznanie długu spółki przez jednego członka zarządu jest niewystarczające. Oczywiście uznanie długu nie musi być konieczne jeżeli już istnieją dowody potwierdzające jej zobowiązanie np. w postaci umowy podpisanej ze strony spółki z o.o. przez osoby powołane do jej łącznej reprezentacji – składania oświadczeń – zaciągania zobowiązań.

Wpis zaktualizowano dnia 08 lutego 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Uznanie długu przez członka zarządu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja miałem weksel od prezesa zarządu więc pozwałem i spółkę i prezesa. Niestety ani od spółki ani od prezesa komornik nie był w stanie nic ściągnąć. Unikajcie spółek z o.o.

    faktor

    23 sie 22 o 13:38

  2. Tak samo jednoosobowa działalność gospodarcza a wiec osoba fizyczna może stać się niewypłacalna jak i spółka z o.o. A w spółce przynajmniej jest jeszcze co najmniej jeden członek zarządu od którego można później subsydiarnie ściągać dług spółki.

    Mariusz

    23 sie 22 o 15:24

Skomentuj