Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Faworyzowanie – wybiórcze spłacanie wierzycieli

3 komentarze

Pytanie: Kolega powiedział mi, że spłacanie tylko niektórych spośród wszystkich swoich wierzycieli jest przestępstwem. Prowadzę firmę która ma obecnie problemy finansowe i właśnie tylko niektórych wierzycieli częściowo spłacam: tych co bardziej naciskają i straszą. Czy to jest z mojej strony przestępstwo, co za to grozi?

Przeczytaj też: Przestępstwo udaremniania egzekucji komorniczej

Odpowiedź: Tak, wybiórcze spłacanie czyli faworyzowanie tylko niektórych wierzycieli może być przestępstwem ale niekoniecznie. O dowolnym zaspokajaniu wybranych wierzycieli jest art. 302 § 1 Kodeksu karnego stanowiący, że kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeczytaj też: Udzielenie wierzycielowi informacji o innych egzekucjach przeciwko jego dłużnikowi

Zgodnie z powyższym, aby zachowanie dłużnika wypełniało znamiona tego przestępstwa, musi zaistnieć stan zagrożenia niewypłacalnością lub upadłością oraz musi powstać szkoda majątkowa po stronie wierzycieli pomijanych w spłacaniu. Jeżeli bowiem dłużnik czyli w tym wypadku Pan (Pana firma) dysponuje majątkiem z którego można zaspokoić wszystkich wierzycieli i tak się stanie, to nie popełnia omawianego przestępstwa pomimo zaspokajania póki co tylko wybranych wierzycieli.

Przeczytaj też: Jak wstrzymać lub opóźnić egzekucję komorniczą

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 stycznia, 2021

Komentarze do 'Faworyzowanie – wybiórcze spłacanie wierzycieli'

Subscribe to comments with RSS

 1. To jest chyba martwy przepis bo jak komu udowodnić, że groziła mu niewypłacalność i on o tym wiedział.

  Anonim

  24 sty 21 o 19:51

 2. Jeśli wierzyciel oskarżający a raczej jego prawnik nie ma układów w prokuraturze i sądzie, to raczej faktycznie nic dłużnikowi nie grozi.

  Baron

  21 cze 21 o 13:30

 3. A kto to będzie sprawdzał, kto się o tym dowie jeżeli spłaty są wierzycielowi w sprawie którego aktualnie nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. Mrzonka i tyle w temacie.

  Markiz

  10 wrz 21 o 14:44

Skomentuj