Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wypowiedzenie umowy pożyczki ze skutkiem natychmiastowym

9 komentarzy

Pytanie: Czy jest możliwość wypowiedzenia umowy pożyczki prywatnej ze skutkiem natychmiastowym kiedy to do terminu zwrotu pozostaje jeszcze pół roku?

Odpowiedź: Wypowiedzenie umowy pożyczki ze skutkiem natychmiastowym jest możliwe w dwóch przypadkach i pod warunkiem, że taki przypadek został zastrzeżony w umowie pożyczki jako możliwość jej wypowiedzenia.

I tak też, umowę pożyczki można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym jeżeli w umowie zastrzeżono, że powstanie zaległości w spłacie raty uprawnia pożyczkodawcę do wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym.

Drugi przypadek, to utrata przez pożyczkobiorcę zdolności kredytowej – zdolności do spłaty pożyczki lub pogorszenie się tej zdolności. Zaistnienie takiej sytuacji też uprawnia pożyczkodawcę do wypowiedzenia umowy pożyczki ze skutkiem natychmiastowym jeżeli takie uprawnienie zawarto w umowie pożyczki.

O ile wypowiedzenie z powodu niespłacenia raty nie pozostawia wątpliwości co do interpretacji, o tyle wypowiedzenie z powodu utraty zdolności kredytowej jest samo w sobie sformułowaniem zbyt ogólnym i należałoby w umowie pożyczki doprecyzować, jak może być w tym przypadku rozumiana utrata bądź pogorszenie się zdolności kredytowej. Może to być np. utrata pracy przez pożyczkobiorcę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Wypowiedzenie umowy pożyczki ze skutkiem natychmiastowym'

Subscribe to comments with RSS

  1. A niby jak pożyczkodawca dowie się o utracie pracy przez pożyczkobiorcę? Przecież pożyczkodawca to nie komornik, nie ma prawa zasięgnąć informacji w ZUS.

    Lew

    23 sie 22 o 08:44

  2. W umowie pożyczki można zapisać, że na życzenie pożyczkodawcy pożyczkobiorca przedstawi mu aktualne zaświadczenie o zarobkach albo potwierdzenie przelewu wynagrodzenia na konto.

    admin

    23 sie 22 o 11:50

  3. A jeżeli przyjdzie co do czego to nie przedstawi zaświadczenia ani wyciągu?

    Lew

    23 sie 22 o 16:02

  4. Można zawrzeć w umowie zapis zgodnie z którym nieprzedstawienie zaświadczenia / potwierdzenia przelewu wynagrodzenia może skutkować wypowiedzeniem umowy pożyczki też w trybie natychmiastowym.

    admin

    23 sie 22 o 21:39

  5. Witam.
    Bardzo proszę o odpowiedź, czy można coś z tym zrobić.

    Mój dłużnik ma nieruchomość wzięta na kredyt i kredyt ten spłaca (tj. spłaca go za niego kto inny, więc nie można powiedzieć, że dowolnie zaspakaja wierzycieli), natomiast mojej należności nie spłaca.

    Czy mogę w imieniu dłużnika wypowiedzieć umowę kredytową, co być może sprawi, że dłużnik zacznie spłacać?

    Dziękuję.

    Krzysztof

    5 paź 22 o 15:39

  6. Witam, nie może Pan wstąpić w jego prawa i wypowiedzieć umowy o kredyt (zresztą kredytobiorca też nie może po pewnym czasie). Może go pan ostrożnie przestrzec przed konsekwencją wybiórczego spłacania wierzyciela https://pamietnikwindykatora.pl/faworyzowanie-wybiorcze-splacanie-wierzycieli/ ale skoro ktoś za niego spłaca a nie on osobiście, to takie postraszenie jest co nieco prawnie ryzykowne dla straszącego (dla Pana). Na Pana miejscu uzyskałbym tytuł wykonawczy i zlecił komornikowi zajęcie i egzekucję tej jego nieruchomości, mimo tego że jest w kredycie.

    admin

    5 paź 22 o 15:43

  7. Prawdopodobnie większość prywatnie, okazjonalnie udzielonych pożyczek nie tylko nie jest zwracana ale też jest nie do wyegzekwowania nawet przez komorników.

    Olka

    5 gru 24 o 14:22

  8. Zaprzestania spłat przez pożyczkobiorcę – opóźnienie przekraczające 2 miesiące – uprawnia pożyczkodawcę do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym.

    Lajon

    22 kw. 25 o 13:19

  9. Nie uprawnia jeżeli strony nie zastrzegły takiego uprawnienia w umowie pożyczki prywatnej (bo o pożyczce prywatnej cały czas mowa).

    admin

    22 kw. 25 o 13:30

Skomentuj