Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik właściwy przy zbiegu egzekucji

8 komentarzy

Pytanie: Mam problem z komornikiem. Nie wiem co dalej robić, zajmuje mi konto oraz bezpośrednio pensje. Poinformowałam go, że mam już jedno zajęcie od poprzedniego komornika i poprosiłam aby przekierował do niego moją sprawę (wyczytałam w internecie że jest taka opcja). Niestety nic sobie z tego nie zrobił. Nie chce się również w żaden sposób “dogadać”, nie idzie na żadne ustępstwa, na jakiekolwiek prośby z mojej strony odpowiada zdaniami typu “trzeba było nie robić sobie długów”, jest bardzo bezczelny i chamski… Kontakt z nim w obecnej sytuacji jest strasznie ograniczony, można nawet powiedzieć, że znikomy.

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Telefonów nie odbiera, na maile nie odpisuje, poprzez formularz kontaktowy na jego stronie również nie da się nic załatwić. Obecnie zmieniam pracę i nie ukrywam, że wolałabym podpisać z nim jakieś oświadczenie, że będę ten dług spłacać, niż żeby zajmował mi pensję, ale niestety to się raczej nie uda. Czy jest możliwość zmiany komornika? Gdzie się udać z tego typu sprawą? Byłam u radcy prawnego, nie pomógł ani trochę swoje wynagrodzenie wziął mówiąc, że nic nie da się zrobić. Proszę o jakąś radę co dalej mam robić.

Przeczytaj też: Ile trwa przekazanie sprawy między komornikami?

Komornik nawet gdyby chciał, to nie ma prawa dogadać się z dłużnikiem na zwolnienie pensji czy czegokolwiek chyba, że wierzyciel złoży doń stosowny wniosek. Jeżeli dogadywać się więc w takiej sprawie, to tylko z wierzycielem a nie z komornikiem.

Dłużnik nie może zmienić sobie komornika ale w Pani sytuacji mam pytanie, czy aktualnie obaj komornicy prowadza egzekucję z pensji albo z konta albo z innego składnika majątku? Pytam gdyż jeżeli tak jest, to jeden z komorników powinien przejąć sprawę od drugiego i to właśnie ten który pierwszy wszczął egzekucję.

Oboje prowadzą zajęcie na rachunku bankowym, a ten drugi o którym pisałam dodatkowo pensje, przelew dostaje bezpośrednio z wynagrodzenia od pracodawcy.

Jeżeli obaj prowadzą egzekucję z tego samego rachunku bankowego to wystąpił zbieg egzekucji i jeżeli obaj komornicy są właściwi miejscowo (czyli działają przy tym samym sądzie rejonowym) komornik który później czyli jako drugi zajął rachunek bankowy powinien przekazać Pani sprawę komornikowi który jako pierwszy zajął tenże sam rachunek bankowy. Jasno stanowi o tym Art. 773(1) Kodeksu postępowania cywilnego:
§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.
§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zbiegu egzekucji?

Jeżeli to ten komornik którego chce Pani zmienić zajął konto jako drugi, to powinien przekazać sprawę temu który pierwszy zajął to samo konto.

Może Pani poinformować tego pierwszego komornika o zbiegu egzekucji, może zwróci się do tego drugiego o przekazanie mu akt Pani sprawy do łącznego prowadzenia obu spraw. O zbiegu egzekucji powinien poinformować ich bank. Zapewne egzekucja z konta bankowego jest bezskuteczna więc bank nie powiadomił ale i tak powinien. Myślałem, czy mogłaby Pani wnieść skargę na czynności komornika w związku z zaistniałą sytuacja ale formalnie trwająca sytuacja tzn. konto zajęte przez obu komorników nie dotyka Pani w żaden sposób, więc skarga w tym zakresie byłaby chyba bezprzedmiotowa a opłata od skargi wynosi 100 złotych. Chyba, że wyśle Pani do sądu pismo o tym niebędące skargą, nie wiem.

Tyle tylko, że jeśli ten pierwszy komornik otrzyma sprawę tego drugiego, to też zajmie Pani wynagrodzenie zapoznawszy się z aktami sprawy w których jest adnotacja o zajęciu.

Przeczytaj też: Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Komornik właściwy przy zbiegu egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bank może i powiadomił , bo mu to bez różnicy i powiadomić ma obowiązek, ale żaden z komorników nie jest zainteresowany prowadzeniem bezskutecznej egzekucji.

    Edward

    9 sie 21 o 13:13

  2. Komornicy obecnie pilnują bardzo żeby nie mieć zaległości bo wtedy nie mogą przyjmować spraw z wyboru czyli spoza swojego rewiru. A spraw ma przeciętny komornik o wiele mniej jak kiedyś ponieważ przybyło w ostatnich latach mnóstwo kancelarii.

    Sajdak

    28 sty 22 o 10:07

  3. Dzisiaj otrzymałem pismo o przekazaniu mojej sprawy innemu komornikowi wskutek zbiegu egzekucji. czy jest jeszcze szansa na odzyskanie pieniędzy w takiej sytuacji?

    Radomski

    23 mar 22 o 14:16

  4. Nie znając konkretnej sprawy ani jaka jest łączna kwota innych długów w egzekucji i czy jest tam jakiś uprzywilejowany wierzyciel, nie da się ocenić szansy.

    admin

    23 mar 22 o 15:41

  5. Dzień dobry,
    Czy komornik zobowiązany jest do informowanie mnie, na koniec każdego roku o wysokości przekazanych środków wierzycielowi?
    Czyli takie rozliczenie roczne?
    I jeszcze jedno pytanie, jeżeli jest zbieg egzekucji, i sprawa została przekazana do właściwego komornika, to ten poprzedni powinien wycofać zajęcie egzekucyjne z mojego konta?
    Mam kilka takich spraw przekazanych, a poprzednie tytuły egzekucyjne nadal widnieją na moim koncie. Ponadto jedną sprawę mam zdyblowaną tzn są dwie egzekucje do jednego wierzyciela.
    Chcę wyjść na prostą i pospłacać długi.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Katarzyna

    29 kwi 22 o 07:06

  6. Dzień doby,

    Nie, komornik nie ma obowiązku przesyłać dłużnikowi pod koniec roku informacji o przekazanych wierzycielowi środkach. Jednak może Pani wystąpić do komornika z żądaniem udzielenia Pani tej informacji: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-sprawdzic-stan-zadluzenia-u-komornika/

    Komornik który przejmuje sprawę po zbiegu egzekucji kontynuuje po dotychczasowym komorniku zajęcie z tego tytułu i zapewne dlatego w zajęciu wyszczególniony jest też tytuł wykonawczy który egzekwował poprzedni komornik. Tak samo tytuły ze spraw przejętych po innych komornikach. Po prostu egzekucja z konta prowadzona jest teraz dla wszystkich wierzycieli z wymienieniem w zajęciu wszystkich tytułów wykonawczych.

    Jeżeli są dwie egzekucje dla jednego wierzyciela, to muszą istnieć dwa różne tytuły wykonawcze.

    admin

    29 kwi 22 o 07:50

  7. Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Jeszcze jedno pytanie, egzekucja np. KM 845/20 została przekazana od jednego komornika do drugiego, tego właściwego. Właściwy, przejmujący sprawę nadaje swój nr np KM1/22. Rozumiem, że ten poprzedni KM845/20 powinien zostać “wycofany” z konta, bo pojawi się właściwy. Kto zleca tę czynność? Mam zajęcia z roku 2020, które zostały przekazane do drugiego komornika, gdzie otrzymały nowe KM… Przez dwa lata mam potrącane egzekucje z wynagrodzenia, mój pracodawca przekazał łącznie wysoką kwotę, a mimo to zadłużenie pozostaje prawie bez zmian. Co mogę zrobić w tej sytuacji jako dłużnik.

    Katarzyna

    29 kwi 22 o 12:47

  8. Takich proceduralnych, technicznych szczegółów nie znam czyli który komornik odpowiada za “wykasowanie” poprzedniego KM, proszę zapytać o to w kancelarii komorniczej.

    Z wyegzekwowanych kwot w pierwszej kolejności zaspokajane są zasądzone koszty postępowania sądowego, zaliczki wpłacone przez wierzyciela komornikowi na prowadzenie egzekucji, ewentualne koszty pełnomocnika (prawnika) w egzekucji a następnie odsetki. Należy też wiedzieć, że od każdej ściągniętej kwoty komornik pobiera dla siebie 10% i dopiero pozostałą część przekazuje wierzycielowi. Musiałaby Pani dokonać obliczeń i porównać, czy wynik zgadza się z kwotą pozostającego zadłużenia która poda Pani komornik.

    admin

    29 kwi 22 o 13:18

Skomentuj