Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik przepisał majątek na żonę

1 komentarz

Taki mail:

Nazywam się … i mieszkam w … pod Poznaniem. Mamy z mężem problem z odzyskaniem długu i pomyślałam, że napiszę do Państwa, żeby zapytać, czy nasza sprawa jest w ogóle do „ruszenia”. Jest to prywatny dług, nie jesteśmy firmą, pieniądze pożyczył od nas szwagier męża mieszkający w Ostrowie Wielkopolskim. W grudniu 2007 roku podpisaliśmy z nim umowę, porozumienie na temat tej pożyczki, chodzi o sumę 78.616,54, był to kredyt wzięty z Banku Millenium przez nas na jego rzecz (on nie miał wtedy zdolności kredytowej).
Ponieważ był właścicielem świetnie działającej piekarni i zapewniał nas o rychłej spłacie, zgodziliśmy się na to i teraz mamy kłopot. Mamy też weksel własny, podpisany przez niego in blanco. Pożyczkę w Millenium spłaciliśmy w całości, ponieważ w 2008 sprzedaliśmy mieszkanie i dysponowaliśmy pieniędzmi (a raty w Millenium były bardzo wysokie). Nasz nowy dom jest teraz obciążony kredytem hipotecznym, gdzie raty oczywiście są niższe, ale nadal jesteśmy przecież poszkodowani i chcielibyśmy bardzo odzyskać ukradzioną nam sumę, a nie spłacać to do końca życia. Wiemy, że pozapisywał wszystko na żonę i sam oficjalnie prawdopodobnie nie posiada nic. Dlatego właśnie obawiamy się, że nic się nie da z tym zrobić. Przeczytałam o firmie Waszej w internecie i postanowiłam zapytać, co Państwo o tym sądzą. Nie mamy pieniędzy, żeby podać go do sądu – to wiąże się z wydatkami, dlatego jedyna nasza nadzieja w firmie takiej jak Wasza.

Niestety, ale w zaistniałej sytuacji prawdopodobnie nie obejdzie się bez procesu sądowego a konkretnie trzeba będzie skorzystać ze skargi pauliańskiej – uznanie czynności prawnej darowizny na rzecz żony dłużnika za bezskuteczną względem Państwa. Wówczas można będzie prowadzić egzekucję z tego majątku. Jeżeli dłużnik przepisał na żonę majątek zanim zaciągnął u Państwa pożyczkę, to wydaje się iż zasadnym będzie zgłoszenie do organów ścigania zawiadomienia o wyłudzeniu pożyczki. Dlatego, że dłużnik w takiej sytuacji zaciągnął pożyczkę ze z góry powziętym zamiarem niezwrócenia Państwu tej pożyczki i wiedział o tym, że postępowanie egzekucyjne przeciwko niemu z Waszego wniosku nie doprowadzi do odzyskania należności – pożyczki. Zresztą, przepisanie majątku po zaciągnięciu pożyczki, gdzie na skutek tego nie będzie możliwe wyegzekwowanie jej, to też przestępstwo.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

10/02/2012

1 komentarz do 'Dłużnik przepisał majątek na żonę'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik przepisał majątek na żonę'.

  1. o tej skardze nie wiedziałem :] THX Czyli jest nadzieja 🙂

    Góra Kalwaria

    11 Lut 12 01:26

Skomentuj