Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jakiej kwoty można nie płacić wierzycielowi”

komentarze 2

„jakiej kwoty można nie płacić wierzycielowi” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Z tego, co mi wiadomo, to można pozwać o zapłatę nawet jednego grosza. Wierzyciel będzie musiał uiścić (minimalna w tym wypadku) opłatę sądową w kwocie 30 złotych i jeżeli powództwo zostanie uwzględnione, to w wyroku będzie uwzględniona też ta kwota, że dłużnik musi ją wierzycielowi zwrócić.

Następnie, mając w garści prawomocny wyrok, wierzyciel może zlecić komornikowi egzekucję tej należności: 30,01 zł. Komornik musi przyjąć do egzekucji ww. kwotę i tym sposobem dłużnikowi dojdzie do zapłaty jeszcze (minimalna) opłata stosunkowa – komornicza w kwocie 271,67 złotych… Do tego mogą jeszcze dojść dodatkowe opłaty jak np. koszty wysłania zapytań do urzędów w celu ustalenia majątku, miejsca pracy, konta bankowego dłużnika. Te koszty też będą ściągane od dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/01/2012

kategoria: zadłużenie

Komentarze do '„jakiej kwoty można nie płacić wierzycielowi”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zastanawiałem się kiedyś kilkukrotnie czy pozywać dłużników za kwoty rzędu 150 zł, 200 zł… Nawet nie po to, żeby te kwoty odzyskać, ale żeby jeden z drugim wiedzieli, że nie można mieć w dupie drugiej osoby. Chyba tak zrobię 😉 Jakie są Twoje doświadczenia w ściąganiu takich kwot? Próbowałeś kiedyś w ogóle?

    Anonim

    10 Sty 12 10:45

  2. Takich niskich wierzytelności do windykacji nie przyjmuję a też nie pamiętam, aby ktos był mi winien taką kwotę (jakiś klient). Formalnie rzecz biorąc, komornik na Twój wniosek musi prowadzić egzekucję takiej kwoty tak samo jakby to było np. 10 tys. zł.

    admin

    10 Sty 12 11:01

Skomentuj