Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja połowy mieszkania

2 komentarze

Pytanie: Czy komornik może dokonać licytacji połowy mieszkania? Dłużnikiem jest współwłaściciel mieszkania, druga połowa mieszkania należy do siostry jego która nie ma żadnych długów. Dłużnik zamieszkuje w tym mieszkaniu a siostra mieszka gdzie indziej.

Przeczytaj też: Licytacja mieszkania za mały dług

Odpowiedź: Tak, komornik w takiej sytuacji może zająć i sprzedać połowę mieszkania należącą do dłużnika. Tyle tylko, że najczęściej nikt nie jest zainteresowany kupnem połowy mieszkania i to takiego w którym dłużnik zamieszkuje.

Przeczytaj też: Licytacja komornicza udziału w nieruchomości

A myślałem, że to jest tak, że trzeba mieć również tytuł wykonawczy na współwłaściciela mieszkania aby komornik mógł je zlicytować?

Tak jest w przypadku współwłasności małżeńskiej, to znaczy nawet połowy mieszkania współmałżonka komornik nie sprzeda jeśli wierzyciel nie przedłoży klauzuli wykonalności przeciwko współmałżonkowi dłużnika i wtedy może zlicytować całe mieszkanie.

Przeczytaj też: Egzekucja do nieruchomości we wspólności małżeńskiej ustawowej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 grudnia, 2022

Komentarze do 'Licytacja połowy mieszkania'

Subscribe to comments with RSS

  1. raz zapłaciłem komornikowi na licytację całego mieszkania i nic z tego nie wyszło, na obu licytacjach nikt się nie zjawił.

    deres

    31 gru 22 o 22:43

  2. A mówi się, że nieruchomości na licytacjach komorniczych sprzedawane są za bezcen. Nie, częściej cena jest zbyt wysoka, komornicy boja się ryzykować zarzutów zaniżania ceny.

    kentaki

    2 lip 23 o 07:22

Skomentuj