Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcia dokonane wcześniej

11 komentarzy

Pytanie: Mam jeszcze jedno pytanie bo kiedyś jak rozmawiałam z komornikiem to powiedział mi że jak zawiesi egzekucje to i tak będzie mi zabierał z wypłaty i np jak sad zawiesi postępowanie do czasu wyjaśnienia sprawy to komornik mimo że sąd zawiesi postępowanie może nadal mi zabierać z wypłaty i składać te pieniądze do depozytu sądowego? On teraz tez składa do depozytu sądowego bo nie ma komu przelewać resztę pieniędzy jak sobie cześć zabierze, bo nowy wierzyciel nie ma tytułu na siebie, a dostał informacje o cesji.

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z powodu śmierci dłużnika

Odpowiedź: Niestety, to prawda. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego oznacza niedokonywanie kolejnych zajęć przez komornika w okresie zawieszenia, jak np. zajęcie nowego konta bankowego, zajęcie ruchomości w mieszkaniu itd. Natomiast zajęcia – czynności dokonane przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego pozostają w mocy z tym, że zajęte środki (pieniądze z wynagrodzenia, z rachunku bankowego…) przekazywane są właśnie do depozytu sądowego.

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a przedawnienie

Proponuję, aby wnosząc o udzielenie zabezpieczenia powództwa – zawieszenie postępowania egzekucyjnego dodatkowo zawnioskowała Pani o zwolnienie zakładu pracy z obowiązku przekazywania pieniędzy z pani wypłaty lub o uchylenie tego zajęcia, motywując wniosek trudną sytuacją finansową oraz niezbitymi dowodami wskazującymi na bezpodstawność egzekucji.

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w administracji a zajęcie wynagrodzenia

Jak chodzi o konto bankowe, to oczywiście można sobie nowe otworzyć szybko (polecam te tutaj) i komornik w okresie zawieszenia nie zajmie nowego konta ale wynagrodzenie jest zajmowane niestety u źródła czyli w zakładzie pracy.

Masz pytanie? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcia dokonane wcześniej'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak sprawa wygląda z już zajętymi ruchomościami w czasie zawieszonego postępowania, komornik może je zlicytować a kasa do depozytu czy zalicytować nie może?

  Mephit

  22 sie 16 o 14:05

 2. Nie może. Licytacja (a wcześniej ewentualnie oszacowanie) jest kolejną czynnością komornika a żadnych czynności ma nie podejmować w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

  admin

  22 sie 16 o 14:26

 3. Czyli jeżeli mam długi w ZUS-ie, który ma tytuły u Komornika i z którym mam zawartą umowę ratalną, pomimo że zawiesi egzekucję (w moim przypadku to wierzytelność) to nadal Komornik będzie mi potrącał środki z wierzytelności? To mam wystąpić do sądu o uchylenie czynności egzekucyjnych?

  magda

  15 maj 17 o 20:53

 4. Postępowanie egzekucyjne prowadzi komornik sądowy czy skarbowy?

  admin

  15 maj 17 o 21:54

 5. Komornik sądowy

  magda

  17 maj 17 o 15:26

 6. Musiałbym wiedzieć, co jest napisane w tej ugodzie. Jeżeli tylko zawieszenie, to tak, komornik dalej będzie dokonywał potrąceń z tym, ze nie będzie tych pieniędzy przekazywał wierzycielowi.

  Trzeba by poprosić ZUS o to żeby złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

  admin

  17 maj 17 o 16:49

 7. No ludzie … Spłacony dług i ja mam prosić o umorzenie ??? Kur… Ile ta gechenna sądownicza będzie trwać w tym posranym kraju

  Paweł

  26 cze 18 o 19:07

 8. Czy tak samo jest w przypadku zawieszenia postępowania egzekucyjnego w administracji w przypadku zajęcia wynagrodzenia za prace?

  Justyna

  13 lut 21 o 06:20

 9. Tak samo.

  admin

  13 lut 21 o 06:55

 10. To znaczy że jeżeli przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego komornik zajął samochód to egzekucja z tego samochodu będzie się toczyć mimo zawieszenia?

  Balbina

  18 wrz 21 o 12:22

 11. Nie, egzekucja nie będzie się toczyć ale samochód pozostanie zajęty. Egzekucja zostanie wznowiona jeżeli wierzyciel zawnioskuje o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego.

  admin

  18 wrz 21 o 12:26

Skomentuj