Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zasądziła tylko połowę stawki minimalnej

komentarzy 5

Zapłaciłem adwokatowi z góry pełne koszty zastępstwa procesowego – stawkę minimalną w kwocie 2.400,00 zł. (wartość przedmiotu sporu wynosiła nieco ponad 40 tysięcy złotych). Jednak sędzia zasądziła mi tylko połowę stawki minimalnej, czyli od dłużnika będę mógł odzyskać tylko 1.200 zł. kosztów zastępstwa procesowego. Sędzia uzasadniła taką decyzję ponoć złą sytuacją zdrowotną i materialną (?) dłużnika. No, jeszcze z czymś takim się nie spotkałem. Adwokat był (bardzo) zdziwiony ale trudno, nie żalił się na to.

Piszę o tym, bo jakoś tak mailem zgadało się z radcą prawnym, który odpisał mi:

A w tym przypadku, o którym Pan pisze, byłaby ewidentna podstawa do zaskarżenia tego zasądzenia jedynie połowy stawki. Sąd nie może w podobny sposób obniżać stawki minimalnej, nie ma ku temu podstaw prawnych; po to sąd widełki (od jednokrotnej do sześciokrotnej wartości stawki), żeby można było zasądzić stawkę w tych granicach. Równie dobrze sąd mógłby takiego schorowanego dłużnika zwolnić „z uwagi na zasady współżycia społecznego” od obowiązku zwrotu opłaty sądowej i zwrócić Panu tą opłatę niejako „z urzędu” (no, ale wtedy już musiałby zabrać sobie, o co ciężej).

Ale to jeszcze nie jest taka najgorsza sytuacja – my się spotkaliśmy z taką, że to pełnomocnik strony przeciwnej kwestionował zasądzone nam koszty (z tego co pamiętam, to chyba w całości), co motywował naszym niskim nakładem pracy i małym wkładem w przyczynienie się do rozstrzygnięcia. A jest niepisaną zasadą między radcami i adwokatami, że akurat punktu rozstrzygnięcia dotyczącego kosztów zastępstwa co do zasady się nie skarży (tzn. że nie odbieramy sobie wzajemnie zarobku – być może podobne zasady powoli wymierają, ale jak na razie przypadek, o którym piszę, był jednostkowy), a już na pewno nie w sytuacji, gdy została zasądzona stawka minimalna. Na szczęście sąd nie podzielił wtedy zdania tegoż adwokata.

Zaiste więc, bardzo irytujące. Przecież ja te koszty poniosłem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/03/2011

Komentarze do 'Zasądziła tylko połowę stawki minimalnej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zasądziła tylko połowę stawki minimalnej'.

 1. Bardzo dziwna i niespotykana wręcz sytuacja.
  Na takie postanowienie o kosztach służy zażalenie, które niestety przedłuża całe postępowanie.
  Ostatnio sama miałam taki przypadek – dostaję nakaz w post. nakazowym, roszczenie zasądzone jak trzeba, tyle tylko, że koszty zamiast 2400 wynosiły….600.
  Podejrzewam, że nakaz przygotowywał jakiś aplikant, który uznał, że skoro wpis to 1/4 stawki to i koszty należą się w 1/4.
  Wyniku zażalenia sąd zasądził poprawnie koszty i zwrócił opłatę od zażalenia.
  W przypadku opisanym w poście sprawa pewnie trafiłaby do sądu okręgowego.
  Sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych, nie zaś od kosztów zastępstwa, i nie może zasądzać mniej niż stawka minimalna.
  To, że oba rozporządzenia są sprzed 9 lat i stawki się często zdewaluowały to inna sprawa.

  Katarzyna

  13 Mar 11 13:12

 2. Zatem 102kpc dotyczy tylko kosztów sądowych, a nie kosztów zastępstwa?

  Lech

  13 Mar 11 16:10

 3. Lech – kosztów procesu, a koszty zastępstwa sądowego to są koszty odrębne

  Katarzyna

  14 Mar 11 11:36

 4. Jak zatem rozumieć „Do niezbędnych *kosztów* *procesu* strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie[…]”

  w związku z
  „Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (*koszty* *procesu*)”
  ?

  Lech

  14 Mar 11 12:55

 5. No tak, w Twoim przypadku to była pomyłka a w moim świadoma decyzja sędzi. Gdyby to było lat temu powiedzmy siedem, to jako wyznawca spiskowej teorii dziejów, mógłbym podejrzewać że sąd daje mi do zrozumienia że nie będzie tolerował windykatora… Jednak to było z pół roku temu a w sądzie jestem akceptowany (no, każdy jest akceptowany, ale chodzi mi o takie jakieś subiektywne odczucia), żadnych widocznych antypatii ze strony palestry, więc takie podejrzenie odpada.

  admin

  13 Mar 11 13:52

Skomentuj