Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej

11 komentarzy

Mamy podany numer księgi wieczystej ale w starej wersji czyli papierowej, na przykład KW 12345 (z góry przepraszam, jeśli wymyśliłem księgę wieczystą Twojej chaty Szanowny Internauto ale musiałem, przecie nie podam swojej). Chcemy tę księgę obejrzeć w internecie, bo na przykład chcemy wiedzieć, czy nie jest obciążona hipotekami zabezpieczającymi kredyty.

Przeczytaj też: Nieujawniony właściciel w księdze wieczystej

Jest to bowiem KW nieruchomości należącej do dłużnika i zastanawiamy się, czy jest sens ją licytować czy może nie otrzymamy ani złotówki, gdyż kwota uzyskana z egzekucji zostanie podzielona pomiędzy wierzycieli hipotecznych (mają pierwszeństwo). Niestety, w starej, wskazanej wyżej formie nie wpiszemy jej skutecznie do ekw.ms.gov.pl i nie wyświetlimy. Trzeba przetransponować ją samodzielnie do wersji elektronicznej. Ja dopiero dzisiaj zmuszony byłem się dowiedzieć, jak to zrobić i mam nadzieję, że są jeszcze tacy, co nie wiedzą dzięki czemu nie kompromituje się doszczętnie niniejszym wpisem i jest on dla kogoś przydatny.

Przeczytaj też: Przeglądanie księgi wieczystej w sądzie

Do sedna zatem. Otóż dowiadujemy się, w którym sądzie prowadzona jest ta księga wieczysta. Nie jest to trudne zakładając, że znamy miejsce położenia nieruchomości; po prostu dowiadujemy się który sąd “rządzi” na tym terenie. Dowiedziawszy się który to sąd, dowiadujemy się o kod tegoż sądu. W moim dzisiejszym przypadku chodziło o Sąd w Myszkowie i po prostu wpisałem w Google “kod sąd rejonowy myszków księgi wieczyste”, kliknąłem i miałem: “CZ1M” – dobra nasza, mamy już początek nowego numeru KW…

Przeczytaj też: Brak aktualizacji księgi wieczystej – zajęcie nieruchomości osoby trzeciej

Teraz dopisujemy przed numerami starej KW zera… W sumie ma być osiem cyfr razem z zerami czyli przed cyframi tej mojej wymyślonej na wstępie księgi wieczystej dopisujemy ile zer? Tak jest, trzy zera. Mamy już zatem: CZ1M/00012345/… – brakuje jeszcze tzw. cyfry kontrolnej. Nie wiem, jakie tu zasady panują jak chodzi o cyfry kontrolne ale szkoda czasu zgłębiać to. Wpisujemy na http://ekw.ms.gov.pl/ to co już mamy, przepisujemy kod zabezpieczający z obrazka i kombinujemy z cyfrą kontrolną. Zauważcie, że możliwości jest tu co najwyżej dziesięć, a więc bułka z masłem. W moim przypadku tzn. prawdziwej KW której numerację przetransponowałem dzisiaj, cyfrą kontrolna okazała się “9”. Niestety, mina mi zrzedła gdy zobaczyłem jakie hipoteki są w tej KW wpisane, ale to już nie Wasz problem.

Przeczytaj też: Jak ustalić kto jest właścicielem nieruchomości znając tylko jej adres albo nawet adresu nie znając.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 kwietnia, 2013

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dziękuję! Skorzystałam. Było pomocne.

  Grazyna

  8 sty 16 o 09:36

 2. Super rozwiązanie (proste i skuteczne) – sprawdziłem osobiście.
  Dzięki.

  Wojtek

  29 lis 16 o 12:36

 3. Zamiast 10 razy próbować na portalu ekw.ms.gov.pl zgadywać cyfrę kontrolną lepiej wejść na mały portal z cyframi kontrolnymi i znaleźć kod sądu i cyfrę kontrolną.

  http://zylla.wipos.p.lodz.pl/ut/ksiega-wieczysta.php

  Są tam kody sądów, kalkulator cyfry kontrolnej i link do elektronicznych ksiąg wieczystych oraz link do serwisu podającego gotowy numer księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości.

  Romek

  13 sty 18 o 19:25

 4. Najprostsze rozwiązania są zawsze najtrudniejsze. Sama miałam z tym problem ale na to nie wpadłam. Brawo Ty 😉 pomocne bardzo.

  Marta

  19 wrz 18 o 15:07

 5. Romek, podejrzewam że peróbowanie będzie szybsze niż szukanie na portalu.

  admin

  20 wrz 18 o 09:05

 6. Informatyka to wbrew pozorom nauka doświadczalna.
  Trzeba obie wersje przetestować. W obu pierwszy etap to znalezienie kodu sądu dla danej miejscowości. Trwa tyle samo. W wersji prób i błędów cyfrę kontrolną można trafić za pierwszym razem lub za dziesiątym. Średnio 5 prób. Pod wskazanym adresem https://romek.info/ut/ksiega-wieczysta.php lista kodów sądów jest alfabetyczna – klika się i nie trzeba wpisywać literek, cyferki wpisuje się raz, a program wylicza cyfrę kontrolną.

  Romek

  20 wrz 18 o 10:08

 7. szukam kalukatora do zamiany nr księgi wieczystej pod adresem:http://geoinformatyka.com.pl/zamiana-starego-numeru-ksiegi-wieczystej-na-nowy/

  Katarzyna Wróbel

  6 sty 20 o 10:06

 8. Przecież już nastąpiła migracja wszystkich starych ksiąg wieczystych do nowych czyli w wersji elektronicznej.

  Anonim

  17 cze 21 o 15:56

 9. No ale ktoś może znać tylko stary numer i chciałby przejrzeć w internecie aktualna księgę – kto jest obecnie właścicielem albo czy są jakieś obciążenia nieruchomości.

  admin

  17 cze 21 o 16:10

 10. A czy można ustalić kto jest właścicielem nieruchomości pod danym adresem jeżeli nie zna się numeru KW?

  Seweryn

  16 lut 22 o 10:20

 11. admin

  16 lut 22 o 17:07

Skomentuj