Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak ustalić kto jest właścicielem nieruchomości znając tylko jej adres albo nawet adresu nie znając.

16 komentarzy

Pytanie: Jak sprawdzić do kogo należy nieruchomość pod adresem gdzie zamieszkuje dłużnik i jak można sprawdzić do kogo należała wcześniej? Chodzi mi o właściciela nieruchomości kto jest, bo dłużnik mieszka w domu co sam go remontował (tylko nie należy do niego), możliwe że przepisali na kogoś jak został dłużnikiem. I bym skorzystał ze skargi pauliańskiej. Znam tylko adres posesji. Egzekucje z kont i innych bzdur są nieskuteczne (przy okazji, polecam dobre oferty bankowych kont osobistych tutaj – przyp. admina)

Przeczytaj też: Brak aktualizacji księgi wieczystej – zajęcie nieruchomości osoby trzeciej

Odpowiedź: Zasadniczo jest tak, że aby uzyskać nawet numer księgi wieczystej działki, trzeba w Ewidencji Gruntów wykazać interes prawny. Można spróbować umotywować wniosek tym, że chce Pan sprawdzić, czy Pana dłużnik nie był aby wcześniej właścicielem tej nieruchomości aby w takiej sytuacji skorzystać właśnie ze skargi pauliańskiej (i że dlatego potrzebuje Pan też adres aktualnego właściciela działki). Urzędnik może jednak uznać, że to nie jest interes prawny tylko faktyczny a to nie wystarcza.

Tym niemniej, aby spróbować, potrzebuje Pan znać numer i obręb działki aby podać w Ewidencji Gruntów. Aby to ustalić, wchodzi pan tutaj: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/ i wpisuje w wyszukiwarce adres. np. ul. Iksińskiego 2, Igreków po czym klika Pan i ujrzy w zbliżeniu satelitarnym działkę z oznaczeniem jej numeru. Jeżeli nie zna Pan adresu to oczywiście sobie znajdzie lokalizację w zbliżeniu satelitarnym i też będzie podany numer działki.

Przeczytaj też: Nieujawniony właściciel w księdze wieczystej

Znając już nr działki, wchodzi Pan tutaj: http://geoportal.gov.pl/ i klika Pan w pole “Wyszukaj działkę” Pojawi się też mapa i w wyszukiwarce (chodzi o tą wyżej; są dwie) wpisuje Pan miejscowość i nr działki i otrzymuje Pan obręb działki.

Mając te dane może Pan spróbować telefonicznie zapytać, czy udostępnią Panu nr KW czyli księgi wieczystej. Może od razu Panu podadzą albo od razu powiedzą, że nie ma sensu wniosku składać, bo i tak nie podadzą gdyż to nie jest interes prawny (a może nie powiedzą i dopiero w odpowiedzi na wniosek odmówią podania…)

Przeczytaj też: Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej

Gdyby otrzymał nr księgi wieczystej to jak wiadomo przez internet na portalu https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html# ustali Pan imię i nazwisko oraz nr PESEL aktualnego właściciela. Wówczas może Pan spróbować ustalić adres w zbiorze PESEL, pisząc wniosek do MSWiA i uzasadniając jak na wstępie. Jeżeli odmówią, to na Pana miejscu złożyłbym w sądzie dokumenty w skardze pauliańskiej bez adresu. Sąd wezwie Pana do podania adresu a Pan z tym wezwaniem ponownie wysłałby wniosek do MSWiA o podanie adresu ze zbioru PESEL. Powinni wówczas podać adres.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić na kogo dłużnik przepisał mieszkanie bez księgi wieczystej

A póki co, może Pan spróbować wpisać adres tej nieruchomości w Google, może wyświetli się jako adres firmy (może Pan też wpisać ten adres w CEIDG) itp. Wówczas może udałoby się Panu namierzyć właściciela.

Dzięki za informację. Dzwoniłem przed chwilą do wydziału geodezji i Pani w żadnym wypadku nie poda takich informacji ani tel ani przez wniosek. Tylko komornik. Komornik umywa ręce i nie chce jechać pod adres dłużnika zamieszkania nic zabezpieczyć (chodź namierzyłem, że żona dłużnika ma zarejestrowaną działalność pod tym adresem co zamieszkują.) – wypis z ceidg.gov.pl

Przeczytaj też: Przeglądanie księgi wieczystej w sądzie

Są natomiast serwisy internetowe w których za opłatą około 30 zł. może Pan uzyskać dane KW po adresie. Tak na marginesie, wniosek do Ewidencji gruntów o udzielenie omawianych informacji też chyba z grubsza tyle kosztuje.

“Ciekawa” sytuacja, swoją drogą, bo nie żądają takie wykazania interesu prawnego i każdemu udziela informacji. To co, niby bezprawnie to robi?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 sierpnia, 2015

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Jak ustalić kto jest właścicielem nieruchomości znając tylko jej adres albo nawet adresu nie znając.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Z numerami KW to w Polsce jest totalna samowolka. Wszystko zależy od regionu. Są miasta gdzie KW na każdy budynek/lokal jest dostępna online na mapce geodezyjnej. W innych życzą sobie wskazania interesu prawnego tłumacząc się (sic!) ochroną danych osobowych. Kilkukrotnie miałem przyjemność poprosić do telefonu przełożonego Pani/Pana w geodezji i w kilku słowach nakreślić, że takie podejście do sprawy jest niezgodne z przepisami. Najzabawniejsze jest to, że treść księgi jest co prawda jawna i publicznie dostępna, natomiast jej numer jest uważany za element danych osobowych. Paranoja. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli powiat/gmina chce zarobić to życzy sobie wysyłania pism i opłacania, jeżeli nie to udostępniają bez problemu.

  Misiek

  6 sie 15 o 12:24

 2. Oczywiście że jest to kompromitujący urzędników idiotyzm.

  admin

  6 sie 15 o 12:52

 3. a jak wygląda sytuacja na dziś – czy komornik jest w stanie znaleźć nieruchomość dłużnika na drugim końcu Polski używając tylko pesela?

  ryszard ochódzki

  6 sie 15 o 14:18

 4. Nie wiem, czy komornicy znowu mają dostęp do systemu elektronicznych ksiąg wieczystych. Kilka lat temu otrzymali to narzędzie i mogli ustalić tak jak piszesz. Jednak szybko im odebrano to narzędzie, nie wiem dlaczego. Mieli je znowu otrzymać ze dwa lata temu ale jakoś nie otrzymali… Nie wiem, czy już otrzymali, wypadam z branży. 😉

  admin

  6 sie 15 o 14:28

 5. Mozna ustalic.

  Misiek

  7 sie 15 o 00:14

 6. To znaczy, że maja znów dostęp do tej bazy? Jak nie mają, to nie można.

  admin

  7 sie 15 o 05:10

 7. Komornicy mają dostęp do ksiąg, udostępniony ponownie bodajże sierpień/wrzesień 2014 r. Ale nie wszystkie kancelarie tym dysponują. Rzetelności serwisów internetowych nie sprawdzałem, ale faktycznie można ustalić czy dany dłużnik widnieje/widniał jako właściciel nieruchomości w Polsce- przy czym czasami sam PESEL nie wystarczy gdyż nie zawsze jest on wprowadzony w treść.

  Misiek

  7 sie 15 o 11:12

 8. wątpię by mieli ponownie udostępnione w tamtym okresie letnio-jesiennym, skoro nowelizacja była później

  ryszard ochódzki

  7 sie 15 o 16:34

 9. Korzystałem z serwisu znjdzksiege 2x. Firma zarejestrowana gdzieś w kosmosie. Działa wszystko szybko i sprawnie.
  Chyba, że nie mają w zasobach danej księgi.

  milew

  11 sie 15 o 21:40

 10. Piszą, że mają zaindeksowanych 18.722.717 ksiąg wieczystych. Czyżby wszystkie jakie są w Polsce…? Firma zarejestrowana na Seszelach czyli chyba w jednym z tzw. rajów podatkowych.

  admin

  11 sie 15 o 22:09

 11. Ciężko powiedzieć ile tego jest w całej Polsce.
  W jednym przypadku nie było w spisie danego adresu, więc chyba nie wszystko tam jest.

  milew

  11 sie 15 o 22:11

 12. Przydatne informacje, ustaliłem. Teraz jeszcze “tylko” kredyt hipoteczny. Może polecicie jakiś bank?

  DD

  4 paź 16 o 14:55

 13. Może któryś z tych tutaj – wniosek (o kontakt) można online wysłać.

  admin

  4 paź 16 o 16:16

 14. jak Panstwo moze pomóc “biedakom”, ktorzy nie maja srodków na wykupienie mieszkan zakladowych w szczegolnosci tym co zakupili domy i mieszkania zagranicą a zakladowe wynajmują?

  niedouczony

  23 paź 17 o 18:47

 15. Obecnie istnieje co najmniej kilka serwisów internetowych świadczących usługi znajdowania właściciela nieruchomości po adresie. Widzę też ich reklamy Google na tej stronie.

  Anonim

  17 cze 21 o 19:39

 16. Ja uważam, że taka usługa oferowania ustalenia właściciel nieruchomości dla każdego, jest nielegalna i świadczenie jej powinno zostać zakazane. No bo co, skoro można ustalić właściciela nieruchomości to i właściciela pojazdu też? No nie można.

  Nic do tego przysłowiowemu Kowalskiemu który nie ma w tym interesu prawnego, że właścicielem domu jestem ja. Ja czuję się zagrożony tym, że ktoś może ustalić, że jestem właścicielem tego majątku, ja sobie nie życzę, naruszenie mojej prywatności, moich danych osobowych! Jak on może uzasadnić interes prawny do uzyskania takiej informacji? Może że chce ją kupić? Ale ja nie chcę sprzedać! Jeżeli będę chciał sprzedać, to wywieszę ogłoszenie.

  Abdank

  17 lip 21 o 18:54

Skomentuj