Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie wynagrodzenia z działalności gospodarczej

11 komentarzy

Pytanie: Czy wiąże się ryzyko zajęcia mi wypłaty jeśli otworzę własną działalność gospodarczą w Polsce? Czy jest duże ryzyko ze strony komornika na zajecie jakieś?

Odpowiedź: Komornik oczywiście może zająć konto na które wpływa wynagrodzenie z działalności gospodarczej. Jeżeli jest to konto firmowe, to może zająć wszystko. Dlatego wskazane jest w takiej sytuacji używać do prowadzenia firmy konta osobistego (jest to dozwolone): Konto osobiste jako firmowe. Wtedy przysługuje comiesięczna kwota wolna (w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia ustawowego). Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj. Jeżeli już ma Pan konto osobiste ale zajęte przez komornika, to warto założyć nowe ponieważ prawdopodobieństwo tego, że ponownie będzie szukał nowych kont, jest bardzo znikome.

Jest jeszcze kwestia zajęcia należności które jeszcze nie zostały Panu zapłacone przez klientów; komornik może dokonać zajęcia wierzytelności wzywając ich aby zapłacili nie Panu ale jemu – komornikowi. Najpierw jednak oczywiście musiałby się dowiedzieć, którzy to klienci. Ułatwi mu Pan sprawę, jeżeli będzie Pan korzystał z usług biura rachunkowego – komornik pofatyguje się tam i zażąda wglądu do faktur aby spisać dane kontrahentów: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/. Informację o tym które biur rachunkowe obsługuje dłużnika jest w ZUS i w Urzędzie Skarbowym.

Jeżeli będzie Pan przyjmował tylko gotówkowe płatności (czyli nie z odroczeniem płatności), to musiałby “robić naloty” na kasę – utarg w firmie, w celu uniknięcia tego trzeba by chować gotówkę. Jeżeli raz wykona mało skuteczne zajęcie kasy, to zapewne już więcej nie przyjdzie.

Przeczytaj też: Samozatrudnienie a zajęcia komornicze

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zajęcie wynagrodzenia z działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najgorzej mieć tylko jednego klienta co ma miejsce najczęściej gdy działalność gospodarcza tylko dlatego, że pracodawca tego wymagał. Wtedy komornik szybko dowie się kto nim jest i zajmie CAŁE wynagrodzenie.

    Igor

    9 paź 21 o 05:50

  2. Zamienic taką jednoosobową działalność na umowę zlecenie i będzie przysługiwać kwota wolna jeżeli zostanie komornikowi wykazane, że jest to podstawowe, regularne wynagrodzenie będące substytutem wynagrodzenia z umowy o pracę.

    Edward

    9 paź 21 o 11:15

  3. Pracodawca jeżeli wymaga założenia firmy to na umowę zlecenie nie zgodzi się.

    Igor

    9 paź 21 o 14:12

  4. A co to za różnica dla pracodawcy czy działalność gospodarcza czy umowa zlecenie pracownika?

    Edward

    10 paź 21 o 08:42

  5. Musi pracodawca – zleceniodawca opłacić zus przy umowie zleceniu a gdy pracownik jest na działalności gospodarczej, to sam sobie musi zus opłacić.

    Igor

    10 paź 21 o 10:03

  6. W rzeczywistości mało która działalność uniemożliwia unikanie zajęć komorniczych. nawet prowadząc jawny, dobrze prosperujący i zatowarowany sklep w centrum miasta można uniknąć egzekucji z utargu i towaru.

    Miecio

    12 paź 21 o 06:29

  7. Niby jakimi sposobami? komornik zajmie towar, zajmie kasę, konto firmowe i pozamiatane.

    Anonim

    13 paź 21 o 16:25

  8. Towar może być przewłaszczony na rzecz dostawcy albo wzięty w komis. Pieniądze z kasy można wyjmować i chować kilka razy dziennie. Konjto bankowe można zmieniać.

    admin

    14 paź 21 o 05:11

  9. Prowadzę firmę mając od dziesięciu lat zajęcia komornicze z przerwami, bezskuteczne i umarzane. To żaden problem. Nie zapłacono mnie i komornicy nie pomogli to i ja nie płacę, proste.

    kresowiak

    15 paź 21 o 11:10

  10. To jest właśnie standardowy scenariusz: firma ma komornika bo je też nie popłacono i jest problem z egzekucją. Wbrew pozorom niewiele jest firm, przedsiębiorców nieuczciwych których można nazwać oszustami.

    Karat

    27 paź 21 o 05:12

  11. Zapewniam że można praktycznie bez przeszkód prowadzić firmę mają komornika. Może nie każdy rodzaj działalności ale przykładowo remontowo budowlana – spokojnie.

    golden

    18 lis 21 o 18:10

Skomentuj