Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak zmusić wykonawcę do wystawienia faktury?

9 komentarzy

Pytanie: Mam problem z nieuczciwym przedsiębiorcą – właścicielem firmy instalującej m.in. systemy grzewcze.

Firma zainstalowała system grzewczy w moim domu – obejmował wymianę kotła węglowego na gazowy oraz wymianę wszystkich rur CO, grzejników, a także instalacji wodnej.

Prace trwały z przerwami kilka miesięcy, pewne elementy instalacji miały być jeszcze modyfikowane, ale ponieważ sytuacja się przeciągała poprosiłem właściciela firmy o wystawienie faktur zarówno na sprzęt – co jest związane z gwarancją, jak i za robociznę. Jedno i drugie jest mi z resztą potrzebne ze względu na dofinansowanie.

Przeczytaj też: Faktura bez terminu płatności

Efekt jest taki, że od maja tego roku proszę przedsiębiorcę o wspomniane faktury i nic to nie daje, a ponieważ nie wiąże nas pisemna umowa na wykonanie usługi, prawdopodobnie postanowił nie wystawiać faktur i tym samym nie zapłacić podatku od kilkudziesięciu tysięcy PLN.

Napisałem też w tej sprawie do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, ale prawdę mówiąc nie wiem czy to da jakiś efekt..

Proszę o poradę, jak i czy formalnie jestem w stanie zmusić tego przedsiębiorcę do wydania dokumentów gwarancyjnych na zainstalowany sprzęt, jak i samych faktur, czy prawo przewiduje jakieś sankcje za niedotrzymanie umowy ustnej, bo chyba o takiej należy tu mówić?

Przeczytaj też: Brak faktury a obowiązek zapłaty

Odpowiedź: Umowa ustna jest ważna i można egzekwować jej wykonanie ale pod warunkiem, że można udowodnić fakt jej zawarcia.

Powiadomienie urzędu skarbowego wydaje się być jedynym sposobem na zmuszenie wykonawcy do wystawienia faktury VAT gdyż niewystawienie faktury stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny. Art. 62 § 1 Kks (Kodeksu karnego skarbowego) stanowi, że kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi jest to wykroczenie skarbowe jednak gdy mowa o fakturze na kilkadziesiąt tysięcy złotych, to niewystawienie jej raczej nie zostanie uznane za czyn mniejszej wagi.

Przeczytaj też: Windykacja bez faktury

Uważam, że ma Pan prawo do uzyskania od urzędu skarbowego informacji o podjętych w tej sprawie czynnościach, w ogóle domagać się podjęcia odpowiednich czynności. Powraca jednak pytanie o możliwość udowodnienia przez Pana wykonania przez niego umowy – prac instalacyjnych, jeżeli on stwierdzi przed urzędem skarbowym, że żadnych prac u Pana nie wykonywał.

Nic innego zrobić w tej sprawie nie można.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 października, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Jak zmusić wykonawcę do wystawienia faktury?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie można wnieść powództwa o wydanie rzeczy? A może karnie za ukrywanie dokumentu?

  Grzesiek

  8 paź 21 o 12:42

 2. Niestety, wygląda na to, że nie wchodzi w grę ani jedno ani drugie. Zauważmy, że formalnie to nie ma czego wydać ani czego ukrywać, bo dokument – faktura nie istnieje… Też zastanawiałem się nad tym, czy powództwo cywilne albo art. 276 kk nie jest aby możliwe, ale nie.

  admin

  8 paź 21 o 14:15

 3. A powództwo o wykonanie zobowiązania?

  Anonim

  12 paź 21 o 06:24

 4. Roszczenie o wykonanie zobowiązania nie ma tu zastosowania natomiast jeżeli tamten nie wystawi faktury i zleceniodawca nie otrzyma z tego powodu zwrotu finansowania inwestycji, to w mojej ocenie, na podstawie art. 471 KC może domagać się od niego odszkodowania.

  admin

  12 paź 21 o 06:44

 5. Udowodnienie tego, że coś tam wykonał to jedno ale udowodnienie że na taką właśnie kwotę to drugie i w opisanej sytuacji chyba nie do udowodnienia. Jak widać, umowy na gębę wciąż mają się dobrze ale jak też widać, nie dla każdego.

  klopsik

  15 paź 21 o 15:28

 6. Umowy jak umowy, wystarczyło przecież tylko nawet rejestrować nagranie rozmów bezpośrednich i telefonicznych na telefonie komórkowym, to jest dowód.

  Marian

  23 paź 21 o 08:32

 7. Można zagrozić takiemu wykonawcy, że rozgłoszone zostanie że nie wystawia faktur.

  Klemens

  25 paź 21 o 04:33

 8. Komu rozgłosisz to, gdzie? Ile osób to przeczyta jeżeli dajmy na to opublikujesz to w internecie bo gdzie jeszcze?

  Anonim

  30 paź 21 o 22:16

 9. Ja mam zamiar wrzucić w koszty usługę pomimo niewystawienia mi faktury. Jest umowa, są przelewy – jest niezbity dowód.

  Dino

  24 lut 22 o 04:56

Skomentuj